Ekonomi

Petrolün Yanına Bir de Tekstil

Batman’da önemli bir tekstil iklimi oluşuyor ve genç nüfusun da tekstile ve tekstil sektöründe çalışmaya hayli yatkın

Abone Ol  
 
69 / 100

Türkiye’de petrol çıkarılan ilk yer olan Raman Dağı’nın bulunduğu Batman, tekstil sektörü ile de güçlü bir şekilde anılmaya başlandı. Batman Valisi Hulusi Şahin, şehirde üretilen ameliyat önlüklerinin ve maskelerin Avrupa ülkelerine ve ABD’ye ihraç edildiğini belirterek, Batman’da önemli bir tekstil ikliminin oluştuğunu ve oldukça fazla olan genç nüfusun da tekstile ve tekstil sektöründe çalışmaya hayli yatkın olduğunu kaydetti.

Türkiye’de petrolün ilk kez çıkarıldığı yer olan Raman Dağı’nın bulunduğu Batman, gelir kaynakları açısından son yıllarda petrolün yanına bir de tekstili ekledi. Batman Valisi Hulusi Şahin son yaptığı açıklamalarda, korona virüs sürecinde Batman’da üretilen maskelerin ve ameliyat önlüklerinin pek çok Avrupa ülkesine ve ABD’ye ihracatının yapıldığını belirterek şehrin bundan böyle tekstille de anılacağını kaydetti. Şehirde yoğun bir genç nüfus bulunduğunu belirten Vali Şahin, söz konusu genç kitlenin tekstil sektörü içerisinde çalışmak için hem istekli hem de bu sektörde çalışmaya hayli yatkın olduğunu vurguladı. Bu potansiyeli üretim süreçlerine maksimum oranda entegre etmek istediklerini kaydeden Hulusi Şahin, ilerleyen yıllarda Batman’ı tekstil alanında dünyada adı bilinen bir noktaya getirmek istediklerini söyledi.

Petrolün Yanına Bir de Tekstil 2 – maske

25 Bin Kişi İstihdam Ediliyor

Genellikle petrol üretimi ile tanınan şehrimiz Batman’da tekstil sektörü içerisinde 25 bin kişi istihdam ediliyor. Batman Valisi Hulusi Şahin de şehrin tekstil sektörü içerisinde artık tercih edilen bir merkez konumuna geldiğinin altını çizerken şehirdeki firmaların da hayli büyüdüğünü ve kendi adları ile birer marka haline gelmeye başladığını kaydetti. Özellikle son 10 yıllık zaman zarfı içerisinde hayli hızlı ve başarılı bir tekstil dönüşümü yaşandığını kaydeden Batman Valisi Hulusi Şahin, ülkemizin doğu bölgelerinde pek çok şehirde tekstil yatırımcıları için teşvikler ve desteklemeler yapılsa da girişimcilerin daha çok Batman’ı tercih ettiğini belirtti. Bunun temel sebebinin ise Batman’da oluşmuş ve yerleşmiş olan tekstil iklimi olduğunu kaydeden Vali Şahin, bu konuda emek veren insanlara ve özellikle Batmanlı gençlere teşekkür etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri