Ekonomi

Petrol Fiyatları Ne Düzeyde?

Petrol fiyatlarının güncel durumu nedir?

Abone Ol  
 
69 / 100

Bugün itibariyle Brent petrol varili küresel piyasalarda 43,48 dolar üzerinden işlem alıyor.

Dün itibariyle 43,43 dolar seviyelerine kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 43,20 dolar düzeyinde tamamlamıştı. Bugün itibariyle ise Brent petrol yüzde 1 oranında yaşadığı artış ile 43,48 dolar üzerinden işlem görüyor. Aynı anlarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrol ise varili 40,06 dolar olarak alıcı buluyor.

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin liderleri düzeyinde biraraya gelen zirveden, korona virüs pandemisinin ekonomik sonuçları ile mücadele kapsamında 750 milyar Euro düzeyinde bir kurtarma paketi ve AB’nin 2021 – 2027 yılları arasındaki bütçesi için planlanan 1 trilyon 74 milyar Euro’luk taslak üzerinde anlaşma kararının çıkması ile küresel ölçekteki petrol fiyatları da etkilendi. Bahsi geçen anlaşma kararı, Avrupa ekonomik verileri ışığında canlanmanın görülebileceği ve kıta içerisinde petrol tüketiminin artacağı doğrultusunda umutları artırırken petrol fiyatları kapsamında artışa da neden oldu.

Petrol Fiyatları Ne Düzeyde? 2 – petrol fiyatlari 2

Vaka Sayıları Olumsuz Etkiliyor

Küresel ölçekte korona virüs pandemisi kapsamında vaka sayılarında yaşanan artış, küresel ekonomik büyüme öngörülerini ve petrol talebini negatif anlamda etkilemeye devam ediyor. John Hopkins üniversitesi tarafından açıklanan veriler ışığında, küresel ölçekte korona virüs pandemisine yakalanan kişi sayısı 14,7 milyon düzeyini geçerken 3,8 milyon vakaya sahip olan ABD ise bu anlamda ilk sırada yer alıyor. ABD’yi 2,1 milyon vaka sayısı ile Brezilya ve 1,1 milyon vaka sayısı ile Hindistan izliyor. Küresel ölçekte büyük bir hızla artmaya devam eden vaka sayıları petrol öngörülerini de olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Uzmanlar tarafından Brent petrol kapsamında teknik olarak 43,52 ve 43,65 dolar aralıklarının direnç bölgesi; 43,36 ve 43,28 dolar aralıklarının ise destek bölgesi olduğu belirtiliyor. İlerleyen süreçte petrol fiyatlarının akıbetinin ne olacağı korona virüs pandemisi ile orantılı görülüyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri