EkonomiGenel

“Patara Yılı”nda, antik kentteki çalışmalar hızlandı

 Bu yılın "Patara Yılı" ilan edilmesinin ardından Likya Birliği'nin başkenti Patara antik kentinde sürdürülen kazı çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, Türkiye İş Bankası 2016 yılından beri yapılan çalışmalara destek olmaya devam ediyor.

Abone Ol  
 

Bu senenin “Patara Yılı” ilan edilmesinin sonrasında Likya Birliği’nin başkenti Patara antik kentinde sürdürülen kazı çalışmalar bütün hızıyla devam ederken, Türkiye İş Bankası 2016 senesinden beri oluşturulan çalışmalara destek olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı doğrultusundan Türkiye’nin “2020 Turizm Yılı” ilişkiyi olarak ilan edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan ilan edilmiş Türkiye’deki 18 özel etraf koruma bölgesinden biri olan, Likya Birliği’nin başkenti Patara’da, kazı çalışmaları bütün hızıyla sürüyor.

Türkiye’deki arkeolojik birikimin gün yüzüne çıkarılması ve korunması suretiyle uzun soluklu projelere destek veren Türkiye İş Bankası, iştiraklerinden Şişecam ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile beraber Patara Antik Kenti’nde oluşturulan kazı çalışmalarına 2016 senesinden bu yana desteğini sürdürüyor.

Patara Antik Kenti’nde oluşturulan kazı çalışmalarıyla alakalı gelişmeleri paylaşmak üzere İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, İş Bankası Kurumsal Etkileşim Müdürü Bülent Yumuşaker ve Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Umut Kutlu’nun katılımı ile bir araştırma ziyareti gerçekleştirildi.

Verilen bilgiye göre, Türk bilim insanlarının özverili çalışmaları yardımıyla 32’nci senesine giren kazı çalışmalarıyla hem medeniyetler beşiği olan Anadolu’nun kadim geçmişine ışık tutuluyor, hem de dünya kültür mirasına katkı sağlanıyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarında tespit edilen Likya Birliği ve Eyaleti’nin başkenti Patara’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1988 senesinde Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü kurucusu Prof. Dr. Fahri Işık başkanlığında başlattığı kazılar, 2009’dan bu yana Prof. Dr. Havva İşkan Işık öncülüğünde sürdürülüyor.

Verilen bilgiye göre, bilimsel kazı çalışmaları, arkeologlarla beraber epigrafi, nümizmatik, jeoarkeoloji, jeofizik, antropoloji, restorasyon, mimarlık ve su yapıları mühendisliği gibi değişik bilim dallarından bir ekiple devam ediyor.

Patara, bütünü ayakta duran tiyatrosu, liman caddesi, liman tapınağı, liman deposu, Tepecik erken yerleşimi, değişik dönemlerde inşa edilen çiftli surları, Delikkemer aquaduktu, beş hamam yapısı, bazilikası, 10 kilisesi, 10 mabet mezarı, yüzsenenin yazıtbilim anıtı denilen Yol Anıtı/Monumentum Patarense’si ve daha sonsuz yapısıyla Anadolu’nun mühim antik kentleri arasında yer alıyor.

Şimdiye kadar Meclis Binası, Tiyatro, Kent Kapısı ve Liman Caddesi’nin restore edildiği Patara’da, Suriçi Kilisesi, Bazilika, Mezar Kilisesi, Markia Mezarı ise koruma çalışmaları oluşturulan başka yapılar arasında bulunuyor.

Kazı, konservasyon ve restorasyon çalışmalarının devam ettiği antik kentte, 2000 senelik deniz feneri de orijinal taş malzemeleri ile tekrar ayağa kaldırılmayı bekliyor.

1905 senesine ait ilk Osmanlı Telsiz Telgraf İstasyonu’nun onarım, güçlendirme, restorasyon ve müzeleştirme projesi eylül ayı sonucunda başlayacak.

Tiyatro, Karşılama Merkezi, etraf düzeni ve antik kentin aydınlatması kapsamında oluşturulan uygulamalar ise tamamlandı.

– Kazı çalışmalarıyla ekonomik, sosyal ve kültürel yapıyla alakalı ipuçları şu zamana kadar taşınıyor

Yaşam izlerinin henüz milattan 4 bin yıl evveline kadar dayandığı, fakat M.Ö. 8’inci binyıla iz veren bilgilerin olduğu, kalıntıların M.S. 14’üncü yüzyıla kadar kesintisiz olarak takip edilebildiği Patara Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarıyla Helenistik, Yunan, Pers, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısıyla alakalı ipuçları şu zamana kadar taşınıyor.

Sadece kültürel değil, varlıklı florası ve faunası içinde çok sayıda endemik cinsini barındıran Patara, doğal mirası ile de son derece özel bir statüye sahip bulunuyor.

12 kilometre uzunluğundaki Patara plajı ise nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta kaplumbağalarının mühim yuvalama alanları arasında yer alıyor.

Türkiye İş Bankası ayrıca, Patara’nın yanı sıra Zeugma, Teos, Nysa ve Kaman/Kalehöyük’teki arkeolojik çalışmalara da detaylı katkılar sağlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri