EkonomiGenel

Pandemide tarımın önem kazanması traktör satışlarını artırdı

TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun, pandemide Türkiye'nin tarıma ehemmiyet sunarak iç piyasaya yöneldiğini belirterek, "Traktör grubunda 50 beygir ile 105 beygir arasında 200’e yakın model yapan TÜMOSAN, 2020'nin nisan-eylül döneminde geçtiğimiz seneye oranla satışlarını yüzde 113 oranında artırdı. Toplam Türkiye sektöründe ise geçtiğimiz seneye oranla yüzde 117 artış yaşandı." dedi.

Abone Ol  
 
67 / 100

TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun, pandemide Türkiye’nin tarıma ehemmiyet sunarak iç piyasaya yöneldiğini belirterek, “Traktör grubunda 50 beygir ile 105 beygir arasında 200’e yakın model yapan TÜMOSAN, 2020’nin nisan-eylül döneminde geçtiğimiz seneye oranla satışlarını yüzde 113 oranında artırdı. Toplam Türkiye sektöründe ise geçtiğimiz seneye oranla yüzde 117 artış yaşandı.” dedi.

AA muhabirinin tarımsal alandaki makine üretimi ve savunma sanayisine dair sorularını yanıtlayan Halim Tosun, bu yıl sonucunda yüzde 55-60 bandında bir büyüme beklediklerini bildirdi.

Tosun, salgınla bir arada bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de tarıma verdiği ehemmiyetin arttığına ilgi çekerken, Motor üretmek üzere 1976’da kurulan Albayrak Grubu şirketlerinden TÜMOSAN’ın Ar-Ge çalışmalarıyla tarım sektöründen sonra savunma sanayisinin yerlileşmesinde de Türkiye’de ilk sıralara artan markalardan bulunduğunun altını çizdi ve Türkiye’nin ilk dizel motor yapımcısı olarak başlayıp yerli traktörle devam eden TÜMOSAN’ın savunma sanayisindeki üretimleriyle de ilgi odağı bulunduğunu hatırlattı.

Tarımsal alandaki deney ve başarılarını savunma sanayisine taşıdıklarını ifade eden Tosun, “Traktör sektöründe mühim ve yaygın başarılara imza atan TÜMOSAN son senelerde savunma sanayisinde de mühim projelerde çalışmalarına hızla devam ediyor. Motor, transmisyon, transfer organları ve görev donanımlarına kadar yüzde 100’e yakın yerli ve milli zırhlı bir vasıta olan Pusat’ın prototipini üreterek standardizasyon testlerine başladık ve yakın bir vakitte da Türk savunma sanayisinin tüketimine sunacak duruma geldik.” dedi.

Tosun, Pusat’ın yanı sıra hava ve deniz savunma sistemlerinde de çalıştıklarını vurgulayarak, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı içeriğindeki itici çekici vasıtaların motorlarından, Hava Kuvvetleri Komutanlığı içeriğinde kullanılan Uçak Durdurma Sistemlerin Geri Sarma Motorlarına kadar çoğu değişik alanda geliştirdiğimiz ürünler ilgi çekiyor.” diye konuştu.

– “Yıllık 75 bin motor ve 45 bin traktör üretimi”

Konya’da 1,6 milyon metrekare arazi üstünde tespit edilen üretim tesislerinde, tam vakitli senelik 75 bin motor ve 45 bin traktör üretim kapasitesine sahip olduklarını belirten Tosun, “Toprak işleme alet ve makineleri, ekim-bakım-gübreleme makineleri, hasat-harman makineleri, hayvancılık-taşımacılık ekipmanları olmak üzere 4 ana ürün grubunda 280’in üstünde değişik tarım makinesinin üretim ve satışını gerçekleştiriyoruz. Traktör grubunda ise 50 ile 105 beygir kuvveti arasında 200’e yakın model üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Traktörün yanı sıra, değişik motor programları ile (marin, saniyesel vb.) üretim ve satışlarının bulunduğunu açıklayan Tosun, “Ürünlerimizin tamamına yakın parçalarının üretimi fabrikamızda gerçekleştiği için yedek parça tedariki hususu ile alakalı da her vakit hızlı aksiyon alabilmekteyiz. Bu başarıyı savunma sanayisinde de gösterme gayesiyle 2014 senesinde Savunma Sanayi için çalışmalar yapmaya başladık.” dedi.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) yaptığı çağrıyla ilerleyen iduruma dehemmiyeti neticesinde TÜMOSAN ile SSB arasında Güç Grubu Geliştirme Proje Sözleşmesi imzalandığına vurgu yapan Tosun şunları söyledi:

“Mayıs 2015‘te TÜMOSAN Savunma AŞ firması kuruldu. O tarihten bu yana TÜMOSAN, savunma sanayisi projelerinde hem aktif çalışmakta hem de know-how sağlamakta. Bu alanda kazandığımız birikimimizi gelecek vizyonumuza taşımak istiyoruz. Türkiye’de kendi gelirine oranla bütün sektörler arasında Ar-Ge çalışmalarına en çok yatırım yapan firmalar arasındayız. Şu anda 460 çalışanımız var. Ar-Ge bölümünde 9 değişik departmanda 100’e yakın Ar-Ge mühendisi görev yapıyor. Mevcut Ar-Ge çalışmalarıyla bilhassa savunma sanayisinde kullanılan motor ve güç gruplarının Türkiye’de geliştirilebileceğini ve üretilebileceğini göstermek istiyoruz. SSB’nin büyük katkı ve destekleriyle sürdürülen Ar-Ge çalışmalarımızla, Türkiye’nin önümüzdeki senelerde dünyada bölümünde söz sahibi bir ülke olacağını düşünüyoruz.”

– “Pusat, mayın patlatma testlerini başarı ile geçti”

Savunma bölümünde geliştirdikleri ürünlerin fuar tanıtımlarına ehemmiyet verdiklerini kaydeden Tosun, “IDEF 2019 Fuarı’nda test adımına gelen 8+1 senkromeçli otomatik şanzıman ile 1 Mart 2017’de Ar-Ge çalışması başlatılan tork konvertörlü tam otomatik şanzımanın saniyesel prototipini tanıttık. Hem de Pusat için tasarlanan hibrit güç paketiyle Zırhlı Muharebe Araçları için tasarlanan ALP Güç Grubu ilgi çeken ürünlerimiz arasında yer aldı.” diye konuştu.

Tosun, Pusat‘ın en mühim özelliğinin yüzde 100’e yakın yerli ve milli bir üretim olması bulunduğunu, tamamiyle TÜMOSAN’ın kendi öz kaynaklarıyla tasarlanan aracın, geçtiğimiz zamanlarda uluslararası standartlarda mayın patlatma testlerini de başarı ile gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Sivil saniyesel alanda 115 beygire kadar deniz vasıtalarına motor sağladıklarını açıklayan Tosun, şu şekilde devam etti:

“Bu alanda (Marin Motor) ürün çeşitliliğimizi çoğaltmak hususu ile alakalı mühim adımlar atmaktayız. Temmuz’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne alt sistem testlerinin sonrasında 2 adet 450 beygir kuvvetinde motor teslim ettik. Bu motorlar TGM uhdesinde kullanılan itici çekici vasıtalara takıldı ve halihazırda bu motorların sistem düzeyi testleri devam ediyor. Amacımız Deniz Kuvvetleri’ndeki bütün motorların yerlileştirilmesi. Yabancı menşeli hayatları dolmuş motorları yerli üretimle değiştirerek bu alanda katkı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Marin bölümünde bu güçte bir motor, yerlileşme manasında Türkiye’de bir ilk. Bu motorların Ar-Ge çalışmaları ve üretimi tekrar kendi öz kaynaklarımızla yapıldı. İlk olarak Deniz Kuvvetleri’nin 500 beygir kuvvetine kadar olan ihtiyaçlarını karşılamayı planlamaktayız.”

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki vasıtalarının güç artırım ve modernizasyonu için çalıştıklarını ifade eden Tosun, “Bu vasıtaların ve motorlarının modernizasyonu alakalı Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Uçak durdurma sistemleri hususu ile alakalı SSB içeriğinde sürdürülen bir projede, geri sarma motoru tedariki hususu ile alakalı çalışmaktayız. Askeri uçakların kısa uzaklıkta durdurulmasını gerçekleştiren bu düzenin motorlarını da biz geliştirmeye başladık. Söz hususu ürünün testleri ve kabul süreci tamamlandı.” şeklinde konuştu.

– “Motor üretimi en büyük gücümüz”

En büyük güçlerinin motor üretimi bulunduğunu belirten Tosun, “SSB’nin öncülüğünde FNSS ile TÜMOSAN 2019 Aralık’ta yerli motor tedariki hususu ile alakalı sözleşme imzaladı. Bu kapsamında Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi’nin motor tedarikini üstlendi. Yaklaşık 36 ay sürecek olan bu projede çalışmalar hızla devam ediyor. Çalışmalar sona erdiğinde yerli üretimlerle birlikte yurtdışı bağımlılığın azalmasına katkı sağlayacağız.” diye konuştu.

Türkiye’de imal edilen yerli ve milli vasıtaların parçalarındaki yerlileşme oranının da arttığına işaret eden Tosun, “Yerlilik oranında motor, transfer organları ve güç grubu finansal ağırlık olarak mühim bir neden olması sebebiyle başka yerli yapımcı firmaların da yerlilik oranlarının yükselmesine vesile oluyoruz. Yani yurt içinde üretim yapan yan sanayinin de yerlileştirilmesine katkı sağlıyoruz. Türkiye’de direk ve dolaylı olarak 530 tedarikçi firmayla çalışıyoruz ki bu hal Türkiye’nin kaynaklarının Türkiye’de kalması demektir.” ifadelerini kullandı.

Tosun, TÜMOSAN’ın Kovid-19 sürecinde dizayn ve üretim süreçlerinde rastgele bir aksama yaşamadan, yerli ve milli kaynaklarla 48 beygir kuvvetinden 500 beygir kuvvetine kadar motor üreterek ülke ekonomisine katkı sağladığını aktardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri