Ekonomi

Pandemide Çek ve Senet Dayanışması

Protestolu senet miktarlarında büyük oranda düşüş gözlemlendi!

Abone Ol  
 
67 / 100

Devlet kurumlarında ve iş dünyası içerisinde, pandemi süreci boyunca oldukça geniş kapsamlı bir çek ve senet dayanışmasının ortaya çıktığı gözlendi. Nakit konusunda herhangi bir problemi olmayan alacaklılar borçluların senetlerini protesto etmedi ve bu sayede protestolu senet miktarlarında büyük oranda düşüş gözlendi. Devlet kurumları da KGF limitlerinde artışa giderken, borçların yapılandırılarak ödenmesi konusunda teşvikte bulundu.

Korona virüs sürecinde hem devlet kurumları tarafından hem de iş dünyasının kendi içerisinde büyük dayanışma örneği sergilendi. Bu kapsamda devlet kurumları nakit kredilerin yanında vergi ve sigorta primi ödemelerini de ileri bir tarihe ötelerken, Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamını daha da genişletti. Söz konusu kaynak akışı sayesinde büyük çaptaki şirketlerin nakit para açısından elleri rahatlarken, onlar da benzer bir destek örneğini daha küçük çaptaki şirketler için göstererek tüm dünyaya ülke olarak örnek bir dayanışma sergilenmesine katkı sağladı.

Bu kapsamda son açıklanan veriler ışığında Ocak – Mayıs 2020 döneminde protesto edilen senet sayısının 299 bin, protestosu gerçekleştirilen senet tutarının ise 5 milyar 600 milyon TL şeklinde kaydedildiği gözlendi. Bu dönemdeki senet adedi bir önceki senenin aynı dönemine nazaran yüzde 27, senet tutarı ise yüzde 37 oranında gerilemiş oldu.

Pandemide Çek ve Senet Dayanışması 2 – cek

Birinci Sırada İstanbul Var

2019 yılı itibariyle en fazla protesto edilen senetin olduğu ilk 5 şehir İstanbul, Ankara, Konya, İzmir ve Bursa olmuştu. Tutar olarak da Türkiye çapında protesto edilen senetlerin yüzde 28 gibi büyük bir oranı İstanbul içerisinde gerçekleşmişti. Geçtiğimiz yıl itibariyle en az senet protesto edilen iller ise Tunceli, Hakkari ve Bayburt olmuştu. Bu senenin ilk 5 aylık dönemi itibariyle de yüzde 31,3 gibi yüksek bir oranla en çok senet protestosu gerçekleştirilen il İstanbul olurken, onu sırası ile Ankara, İzmir, Konya ve Bursa takip etti. 2020 yılının ilk 5 aylık dönemi için en senet protestosu gerçekleştirilen şehirler ise Kilis, Tunceli ve Bayburt oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri