EkonomiGenel

Pandemi döneminde konut en fazla Türkiye’de değerlendi

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Global Property Guide doğrultusundan geçtiğimiz dönemde yayınlanan bir analiz raporuna göre, senenin ikinci çeyreğinde gayrimenkulün geçtiğimiz senenin aynı devresine göre en çok değerlendiği ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, “Bu da gerçekte Türkiye ekonomisinin ve Türk gayrimenkul sektörünün şoklara karşı ne kadar dirençli olduğunu en somut biçimde meydana koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
62 / 100

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Global Property Guide doğrultusundan geçtiğimiz dönemde yayınlanan bir analiz raporuna göre, senenin ikinci çeyreğinde gayrimenkulün geçtiğimiz senenin aynı devresine göre en çok değerlendiği ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, “Bu da gerçekte Türkiye ekonomisinin ve Türk gayrimenkul sektörünün şoklara karşı ne kadar dirençli olduğunu en somut biçimde meydana koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Nevita’dan oluşturulan bildirime göre, dünya ekonomisinde derin izler bırakan pandemi sürecinin en çok etkilediği sektörlerin başında gayrimenkul geliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, dünyanın dört bir yanında, gayrimenkul piyasanın bilhassa 2020’nin ikinci çeyreğinde ciddi kan kaybettiğini ve bu kan kaybından en az büyülenen ülkelerin başında ise Türkiye’nin yaklaştığını vurguladı.

Akbal, Global Property Guide doğrultusundan geçtiğimiz dönemde yayınlanan bir analiz raporuna göre, senenin ikinci çeyreğinde gayrimenkulün geçtiğimiz senenin aynı devresine göre en çok değerlendiği ülkenin Türkiye olduğunu dile getirerek, “Bu da gerçekte Türkiye ekonomisinin ve Türk gayrimenkul sektörünün şoklara karşı ne kadar dirençli olduğunu en somut biçimde meydana koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Rapora göre, Türkiye’deki gayrimenkulün senelik reel olarak yüzde 11,6 civarında değerlendiğini sözlerine ekleyen Akbal, “50 ülkenin dahil edildiği incelemede Türkiye listenin birinci sırasında.

Diğer bir deyişle, bu zorlu dönemde gayrimenkulün değerlenmesinde Türkiye dünya rekorunun sahibi konumunda. Bu alanda Türkiye’yi Filipinler, Almanya, Slovakya ve Estonya takip ediyor. Yine söz hususu raporda, gayrimenkulünün en çok değerlenen 5 ülkeden 4’ünün Avrupa’da olması da ilgi çekici noktalardan birisi.” değerlendirmesinde bulundu.

Akbal, Türk gayrimenkul sektörünün böylesinde zorlu bir dönemde gösterdiği kuvvetli performansın gerisinde iki asli nedenin yattığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bunlardan birincisi Türkiye’deki iç talebin gerçekte esası olan, gerçek bir talep olması. Türkiye’deki hane halkları büyüklükleri, evlenme ve boşanmalar, şahıs başı gelirdeki yükseliş gibi mevzular gayrimenkul sektörüne güç veren unsurların başında geliyor. Tabii burada ekonomi yönetiminin koordinasyonunda piyasaya verdiği teşvikler ve moral de çok mühim. Bunun dışında altı çizilmesi gereken başka bir mevzu da yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik devam eden ilgisi. Türkiye’nin istikbal potansiyeli, Avrupa’nın en büyük emlak piyasası olması ve bununla beraber fiyatların Avrupa ortalamasının neredeyse üçte biri, dörtte biri civarında oluşu ülkemizi cazibe merkezi hâline dönüştürüyor.”

– “Ülkemize 208 milyon TL değerinde döviz getirdik”

Bununla beraber Türkiye’nin pandemi döneminde sağlık bölümünde gösterdiği başarılı performansın da yabancı yatırımcı nezdinde büyük ilgi çektiğini ifade eden Akbal, “Özellikle Avrupalı yatırımcıların Türkiye algısının güçlenmesinde, bu pandemi döneminde meydana koyduğumuz performans son derece etkili oldu. Bunu yaptığımız birebir görüşmelerde çok net biçimde görüyoruz.” yorumunda bulundu.

Akbal, Nevita olarak, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye getirilmesinde mühim bir rol üstlendiklerini, bilhassa bu dönemde biraz da mesuliyet bilinciyle çok değişik kanallardan da olsa faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Yurt dışından getirilen her bir dövizin Türkiye için ne kadar mühim olduğunun farkında olduklarını kaydeden Akbal, “Bu yüzden bu dönemde bilhassa dijital kanalları çok yoğun biçimde kullandık. Nevita olarak da pandemi sürecinin en yoğun yaşandığı Nisan-Ağustos döneminde yabancı yatırımcılara toplamda 160 adet konut sattık. Bunun karşılığında da ülkemize 208 milyon TL değerinde döviz getirdik. Yabancı yatırımcının bu dönemde Türkiye’de konut için ödediği ortalama ücret de aşağı yukarı 1,3 milyon TL oldu.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri