Genel

Pakistan’da halkın çoğunluğu Kovid-19 önlemlerine ilgisiz

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının son haftalarda artmaya başladığı Pakistan’da halkın büyük bir alanı hükümetin salgınla alakalı önlemlerine uymuyor.

Abone Ol  
 
100 / 100

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının son haftalarda artmaya başladığı Pakistan’da halkın büyük bir alanı hükümetin salgınla alakalı önlemlerine uymuyor.

Başta başkent İslamabad olmak üzere ülkenin detaylı yerlerinde halkın fazlası maske takmıyor, el dezenfektanı kullanmıyor ve sosyal uzaklık kurallarını hiçe sayıyor.

Alışveriş merkezleri, hastaneler ve devlet daireleri gibi maske takmanın mecburi bulunduğu yerlerde söz hususu önlemleri takip eden Pakistanlılar, çarşı, pazar, park ve bunun gibi açık alanlarda ise bu programları göz ardı ediyor.

Birçok kişi virüsün Pakistan’da bittiği düşüncesiyle söz hususu kuralları takip etmenin lüzumlu olmadığını düşünüyor.

Rawalpindi’de yaşam sürdüren Talaq Han, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’un varlığına inanmadığını belirterek, “Koronavirüs yalnızca söylenti ve zihinsel bir rahatsızlık vermedir. Kovid-19 yoktur.” ifadelerini kullandı.

Esnaf Azhar Ahmed ise Kovid-19’un varlığına dünyanın başka ülkelerinde de var bulunduğu gerekçesiyle inandığını dile getirerek, “Kovid-19 şayet yalnızca Pakistan’da olsaydı inanmazdık. Suudi Arabistan’da var. Mekke ve Medine ziyaretlere kapandı. Bu yüzden koronavirüsün var bulunduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Ahmed, halkın maske kullanmadığını ve alakalı önlemlere uymadığını vurgulayarak, “Herkes maske kullanmak ve kendi önlemini alabilmek zorunda. Kovid-19 şimdilik bitmedi ve devam etmekte, bunu kabul etmemiz gerekiyor.” dedi.

Test sayısı düşük

Pakistan’da Kovid-19 vakaları 322 bini aşarken, şimdiye dek 6 bin 600’ün üstünde kişi yaşamını yitirdi.

Ülkede eylül ayının ilk haftalarında 200’ün altına düşen günlük vaka sayısı, son haftalarda tekrar 600-800 bandına yükseldi.

Öte yandan, Pakistan’da, 222 milyonluk nüfusa karşın toplam 4 milyon test yapılması Kovid-19’un gerçek haline dair şüphelere yol açıyor.

“Vakalar artıyor”

Uzmanlar, son haftalarda yükselen vakaların önlemlere olan ilgisizlik ve bölgesel etkenlerden kaynaklandığını düşünüyor.

Pakistan Kızılayı Corona Care Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Muhammed Saim bin Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mart ayından bu yana Kovid-19’la mücadele ediyorum. Bu hastanede en üst sayıda Kovid-19 hastasına mayıs ve haziran aylarında tanık olduk. Ağustos ve eylülde vakalarda hızlı bir düşüş gördük. Dün, ülkedeki testlerin pozitif çıkma seviyesi yüzde 2,37 olarak görüldü. Bu miktar en son vakaların azaldığına tanık bulunduğumuz ağustos ayında bu şekildeydi.” diye konuştu.

Said, söz hususu yükselişin fazlası nedeni olma ihtimalini ifade ederek, “Ancak bana göre 2 mühim etken söz hususu. Bunlardan birisi halkın hükümetin tespit ettiği Kovid-19 önlemlerine uymakta isteksiz olması. İkincisi ise kışın gelmesi ve havaların soğumaya başlaması gibi bölgesel etkenler.” şeklinde konuştu.

Pakistan halkının Kovid-19’un mayıs ve haziran aylarında nasıl yaşandığını unuttuğunu belirten Said, “O vakitler sokağa çıkma yasağı vardı ve insanlar Kovid-19’dan korkuyor ve lüzumlu tedbirleri takip ediyordu. Ancak şu anda halk bu önlemleri takip etmiyor, kimse maske takmıyor, camilerde bile namaz kılanlar arasında olması gereken uzaklık bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

Said, önceden her yerde tespit edilen dezenfektanların bugün restmiktar masalarında ya da alış veriş merkezi girişlerinde yer almadığını aktararak, “Bu bence Kovid-19 vakalarının artmasının sebeplerinden bir tanesi. Halkımız alakalı sağlık protokollerini takip etmiyor. Üç mühim kural var. Bunlar el temizliği, sosyal uzaklık ve maske takma. Bunları takip etmenin çok zor bulunduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri