Genel

Pakistan’da, Çin’in Kovid-19 aşı adayının 3. aşama klinik denemeleri yapılacak

Kurumdan oluşturulan açıklamada, CanSino'nun Çin Askeri Tıp Akademisine bağlı Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü iş birliğinde ilerlettiği aşı adayı "Ad5-nCOV"un 3. adım klinik denemelerinin Ulusal Sağlık Enstitüsü gözetiminde uygulanacağı belirtildi.

Abone Ol  
 
53 / 100

Kurumdan oluşturulan açıklamada, CanSino’nun Çin Askeri Tıp Akademisine bağlı Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü iş birliğinde ilerlettiği aşı adayı “Ad5-nCOV”un 3. adım klinik denemelerinin Ulusal Sağlık Enstitüsü gözetiminde uygulanacağı belirtildi.

Soğuk algınlığına yol açan zarar vermeyen bir adenovirüsle insan bedenine Kovid-19’un kalıtsal bileşenlerini aktararak bağışıklık tepkilerini uyandırmayı amaçlayan Ad5-nCOV’un güvenilirğinin ve bağışıklık etkisinin test edildiği 1. ve 2. adım klinik denemeleri Çin’de yapılmıştı.

CanSino, daha evvel 5 bin bireyin katılacağı 3. adım klinik denemeler yürütmek üzere Suudi Arabistan ile anlaşmaya varmıştı.

Bir diğer Çinli şirket, Sinopharm, Vuhan Viroloji Enstitüsü ve Vuhan Biyoloji Ürünleri Enstitüsü iş birliğinde ilerlettiği Kovid-19 aşı adayının 3. adım klinik denemenin çalışmalarına geçtiğimiz ay Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de başlamıştı.

Çin’deki aşı çalışmaları

Kovid-19’un meydana çıktığı Çin’de de 8 aşı adayının klinik denemeleri sürüyor. Bunlardan 4’ü birinci, 4’ü ikinci adımda insanlar üstünde test ediliyor.

CanSino, Sinopharm ve Sinovac gibi kamuya ait ilaç firmaları, Çin Askeri Tıp Akademisi, Vuhan Viroloji Enstitüsü, Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü gibi kurumlar ile iş birliği içersinde aşı çalışmaları yürütüyor.

CanSino’nun aşı adayı dışında, SinoVac’ın ilerlettiği “CoronaVac” ve Sinopharm’ın Vuhan Viroloji Enstitüsü ve Çin Askeri Tıp Akademisi ile ilerlettiği aşı adayı en çok umut bağlanan çalışmalar arasında görülüyor.

Klinik denemeler 3 adımda yapılıyor

Bir aşının süregelen olarak kullanılabilmesi amacıyla 3 adımda insanlar üstünde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk adımında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üstünde aşının güvenilir olup olmadığı ve mümkün yan etkisi araştırılıyor.

İkinci adımda, güvenilirliği doğrulanan aşının faaliyeti 100’den çok denek üstünde test ediliyor.

Üçüncü ve son adımda ise aynı işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor. Bütün bu süreç, aylar ve hem de seneler alabiliyor.

29 aşı adayı, klinik deneme adımında

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilerine göre, 13 Ağustos itibarıyla dünya çapında Kovid-19’a karşı 29 aşı adayı klinik deneme, 138 aşı adayı ise klinik evveli değerlendirme adımında bulunuyor.

Çin’de meydana çıkan Kovid-19, 200’den çok ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. Dünya çapında vaka adedi 22 milyon 310 bini aşarken, 784 binden çok birey hayatını kaybetti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri