EkonomiGenel

Özelleştirmede 70,4 milyar dolarlık hasılat

AA muhabirinin Hazine ve Maliye Bakanlığınca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yayılan rapordan yaptığı derlemeye göre, ekonomide faaliyet ve verimlilik artışı esasında etkin bir piyasa mekanizması oluşturulması suretiyle özelleştirme programlarına devam edilecek.

Abone Ol  
 
68 / 100

AA muhabirinin Hazine ve Maliye Bakanlığınca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yayılan rapordan yaptığı derlemeye göre, ekonomide faaliyet ve verimlilik artışı esasında etkin bir piyasa mekanizması oluşturulması suretiyle özelleştirme programlarına devam edilecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı doğrultusundan yapılan özelleştirme programlarıyla başta petrokimya, demir-çelik, petrol rafinerisi, alkol-tütün ve elektrik dağıtımı olmak üzere çoğu sektörden devlet tamamiyle çekilirken, elektrik üretim, telekomünikasyon, bankacılık-sigortacılık, hava taşımacılığı, liman işletmeciliği gibi sektörlerde ise payını azalttı.

Böylelikle hem bu sektörlerde serbestleşme sağlandı hem de kamu giderlerinde tasarruf sağlanarak gelir elde edildi.

Enerji özelleştirmeleri

Elektrik dağıtım pazarında özel sektörün payı yüzde 100’e ulaşırken, elektrik üretim sektörü özelleştirmelerinin başladığı 2008 senesinde kurulu güç 42 bin megavat iken bugün itibarıyla 93,9 bin megavat oldu. Aynı dönemde kurulu güç tarafında özel sektörün payı yüzde 47,2’den yüzde 77,8’e yükselirken, üretim tarafında özel sektörün payı yüzde 81’e ulaştı.

Yerli kömür kaynaklarının termik santral kurma şartıyla özelleştirme ihalesi de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile koordineli şekilde yürütülüyor.

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait 10 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle sektörde yüzde 56 olan kamu payı yüzde 35’e düştü. Gerçekleştirilen özelleştirme programları ardından devletin regülasyonu altındaki sektörde daha rekabetçi bir piyasa oluştu, kanunlar ve sözleşmelerle fabrikalarda şeker, fabrika hinterlantlarında ise şeker pancarı üretimi korundu.

Özel sektör doğrultusundan gerçekleştirilecek yatırımlarla uluslararası standartların yakalanması ve kapasite artışlarının gerçekleştirilebilmesi, yat limanı projeleriyle ülke yat kapasitesinin artırılması ve yat turizmi bölümünde bir cazibe merkezi oluşturulması amaçlarıyla limancılık pazarında de özelleştirme çalışmalarını sürdürülüyor.

Özelleştirme programlarının esas amaçlarından “ekonomide verimliliği artırmak” ilkesi kapsamında atıl kamu taşınmazlarına azami şekilde katma değer katılarak şeffaf ve rekabetçi bir ortamda ekonomiye kazandırılmasına devam edilecek.

Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamında yapılan periyodik muayene hizmetlerinde bağımsız, nitelikli, profesyonel ve teknik olarak yeterli bir muayene standardının oluşturulması suretiyle özelleştirme hazırlığı yürütülüyor.

Özelleştirme programlarının başladığı tarihten bu senenin ekim ayı sonuna kadar toplam 70,4 milyar dolar satış-devir programı gerçekleştirildi. Bu yıl genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine hesabına 3,2 milyar lira aktarıldı. Yıl sonu itibarıyla bu rakamın 4,4 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Gelecek dönemde de halka arz dahil yeni ve seçenek modeller kullanarak uzun vadeli sektörel öncelikler ve belirlenmiş bir program kapsamında, özelleştirilme potansiyeli olan yeni şirket ve varlıkları portföye dahil ederek bu uygulamalara devam edilecek.

Gelecek yıl için 10 milyar lira hedefi

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan verilere göre de gelecek yıl Özelleştirme Fonunun 10 milyar lira tutarında özelleştirme geliri elde etmesi bekleniyor.

Bu kapsamda, Derbent, Çamlıca-1, Tortum, Çal ve Girlevik-2 hidroelektrik santrallerinin özelleştirme hazırlık işlemleri tamamlanarak ihale ilanı için lüzumlu çalışmalar yapılacak. Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin özelleştirme faaliyetleri yürütülecek. Güllük Liman Sahası’nın özelleştirme işlemleri tamamlanacak. Tekirdağ Marmara Ereğlisi taşınmazlarının ihale ilanı için ihtiyaç duyulan çalışmalar yapılacak. Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirme hazırlık işlemleri tamamlanarak ihale ilanı için lüzumlu adımlar atılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri