EğitimGenelGündem

Özel okullar, resmi okullardaki uygulamaların dışında yüz yüze eğitim yapamayacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullarda, resmi okullardaki uygulamaların dışında hiçbir şekilde yüz yüze eğitim ya da rastgele bir faaliyet yapılmayacağına dair illere makale gönderdi.

Abone Ol  
 
64 / 100

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullarda, resmi okullardaki uygulamaların dışında hiçbir şekilde yüz yüze eğitim ya da rastgele bir faaliyet yapılmayacağına dair illere makale gönderdi.

MEB, özel eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitim faaliyetlerine dair valiliklere gönderdiği mektupla uyarılarda bulundu.

Yazıda, özel okul evveli eğitim veren kurumlarda yürütülecek kulüp faaliyetleri, özel ilkokulların 1. sınıflarında yüz yüze eğitim verilmesi, özel okulların 8 ve 12. sınıflarında yapılacak takviye kursları, özel öğretim kurslarında yürütülecek eğitim etkinliği ile izinsiz eğitim etkinliğinde teşhis edilen yerler hakkında Bakanlığa ulaşan talep ve şikayetler üzerine, birtakım açıklama ve uyarılarda bulunma zarureti meydana çıktığı belirtildi.

Buna göre, özel okul evveli eğitimi veren kurumların kurucuları ve öğrenci velilerinin istemeleri durumunda, “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu”nda yer alan hususlara titizlikle uyulması kaydıyla, özel okul evveli eğitimi veren kurumlarda, yaz okulu ve yaz kulüpleri faaliyetleri yapılabilecek, başvuru olması durumunda yenileri de açılabilecek.

Özel ilkokullarda, okulların açılmasından itibaren resmi okullarda yapılan yüz yüze eğitim programının benzeri uygulanacak. Özel okullarda, resmi okullardaki uygulamaların dışında hiçbir şekilde yüz yüze eğitim ya da rastgele bir faaliyet yapılmayacak.

Özel okulların 8 ve 12. sınıf öğrencileri için 17 Ağustos 2020-6 Haziran 2021 arasında takviye kurs faaliyetleri yapılacak. Bu sınıfların dışında hiçbir suretle takviye kurs etkinliği düzenlenmeyecek.

Özel öğretim kursları, yalnızca kurum açma izinlerinde belirti edilen bilim grubunda yüz yüze eğitime devam edebilecek.

Kişisel gelişim kursları ile diğer çeşitli kurslarda da yalnızca kurum açma izinlerinde belirti edilen öğretim programında yüz yüze eğitim sürdürülecek.

8 ve 12. sınıf öğrencileri için destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kursları açık olup yüz yüze eğitim verildiğinden, bu kurslara devam eden öğrencilerin yurt ya da pansiyon ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için özel öğrenci yurt ve pansiyonları “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu”nda belirti edilen şartlar yerine getirilerek açılacak.

İzinsiz çalışan kurumlara idari para cezası uygulanacak

Bu hususlara aykırı hareket eden kurumlara, Özel Öğretim Kurumları Kanunu uyarınca idari yaptırım uygulanacak.

Ayrıca bu süreçte her ne ad altında olursa olsun Bakanlıktan ya da valiliklerden kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı almaksızın eğitim etkinliğinde teşhis edilen ve valiliklerde kurulan izleme ve koordinasyon komisyonlarınca teşhis edilen kişi ya da yerler hakkında, brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezası uygulanacak, bu yerler valiliklerce kapatılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri