GenelGündem

Oyak’ın karbon siyahı üretim tesisi yatırımına devletten teşvik

Oyak, Hatay'da 206 milyon dolarlık yatırımla kuracağı Türkiye'nin tek karbon siyahı üretim tesisi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan teşvik aldı.

Abone Ol  
 
70 / 100

Oyak, Hatay’da 206 milyon dolarlık yatırımla kuracağı Türkiye’nin tek karbon siyahı üretim tesisi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan teşvik aldı.

Oyak açıklamasına göre, konuyla alakalı Cumhurbaşkanı kararlarının Resmi Gazetede yayımlanmasıyla yürürlüğe giren proje bazlı devlet yardımının detayları da belli oldu. Karara göre, Hatay’da yatırımına 1 Eylül’de başlanan Oyak doğrultusundan gerçekleştirilecek karbon siyahı üretim tesisinin yatırım zamanı 3 yıl olarak belirlendi.

Bakanlık, yatırımın öngörülen vakitde gerçekleştirilememesi durumunda bu zamanın yarısı kadar daha ek vakit verebilecek.

– Türkiye’nin tek karbon siyahı yatırımının, ithalatı tamamlaması bekleniyor

Açıklamaya göre, Oyak’ın dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı yapımcısı olan Continental Carboun’un hakim şirketi Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. iş birliğiyle karbon siyahı üretim tesisi kurma yatırımı Türkiye’de tek olma özelliği taşıyor .

Dünyada 14 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü olan karbon siyahını İskenderun’da üretmek için harekete geride bıraktığımız Oyak, yıllık 300 milyon dolarlık ithalatın önüne geçerek Türkiye ekonomisinin tamamıyla dışa bağımlı bulunduğu bir kısmı daha kapatmış olacak.

Açıklamaya göre, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki en büyük karbon siyahı piyasası konumunda olan Türkiye, bu yatırım vasıtası ile dışa bağımlılıktan kurtulacak. İthalatı üretime başladığı ilk yıldan itibaren sıfırlayabilecek kapasitedeki proje, cari açığı azaltırken, ihracat potansiyeliyle de ülke ekonomisine ve dış ticarete katma değer sağlayacak. Türkiye’deki sanayicilere de ham madde tedariklerinde önemli fırsatlar ve faydalar yaratacak olan tesis, ihracat potansiyeliyle de Türkiye’yi bu alanda stratejik bir noktaya taşıyacak.

Yıllık 220 bin tonluk yurt içi karbon siyahı ihtiyacını karşılayabilecek tesisle Oyak, Türkiye’de vasıta lastiği başta olmak üzere çoğu alanda kullanılan, yurt içinde 260 milyon dolarlık karbon siyahı piyasanın lideri olacak.

– En yenilikçi üretim ve etraf koruma sistemleri kullanılacak

Açıklamada paylaşılan bilgiye göre, Continental Carbon’un hakim şirketi International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. iş birliği ile kurulacak olan karbon siyahı üretim tesisi, Türkiye’ye hem yeni teknoloji tüketimi hem de istihdam manasında büyük bir katma değer sağlayacak. Tesis, Oyak vizyonu ve CSRC Investment Holdings Co. Ltd.’nin uluslararası bilgi birikimi ile enerji geri kazanımı ve emisyonlar yönünden en ileri etraf koruma sistemleriyle donatılacak.

Özellikle demir çelik ve otomotiv sektörleriyle paralel hareket edecek olan tesis, kullanacağı yenilikçi teknolojilerle etrafı koruma ve sosyal tesire katkı yönündeki uygulamalarıyla öne çıkacak.

– Sabit yatırım tutarı 1 milyar 874 milyon TL

Açıklamaya göre, Oyak’ın karbon siyahı yatırımının türü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı doğrultusundan “komple yeni yatırım” olarak belirlendi. Projeyle, sabit yatırım tutarının 1 milyar 874 milyon 138 bin 65 TL, ek istihdam sayısının 303, nitelikli personel sayısının da 40 olması öngörülüyor.

Oyak, belirtiler karar kapsamında, yatırım projesi için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıl gelir vergisi stopajı desteği, azami 40 milyon TL nitelikli personel desteği ve işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 seneye kadar 75 milyon TL’yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’sini kapsayacak enerji desteği gibi yardımlardan faydalanabilecek.

Yatırımın tamamlanmasının sonrasında tamamlama vizesi için Bakanlığa başvuru edecek olan Oyak Sentetik Karbon Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ, yatırım yerinde gerçekleştirilecek uzman işlemi sonucunda Bakanlık doğrultusundan tamamlama vizesini alacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri