Genel

Oxford Üniversitesinin Kovid-19 aşısı yıl sonundan önce hazır olabilir

Abone Ol  
 

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca’nın birlikte ilerlettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, klinik denemelerinin askıya alınmasına rağmen, sene sonuna kadar ya da 2021 başında hazır olabileceği belirtildi.

AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot, yaptığı açıklamada, “olumsuz gelişmeler” nedeniyle aşı çalışmalarının duraklatılmasının alışılmadık bir şey olmadığını kaydetti.

Soriot, “Bunun başka aşı denemelerinden farkı, bütün dünyanın çalışmaları izlemesi. Dururlar, inceleme yaparlar ve tekrar başlarlar.” dedi.

Klinik denemelerin ne vakit devam edeceğine dair bir şey söyleyemeyeceğini kaydeden Soriot, fakat aşının onaya sunulması amacıyla ellerinde sene sonucundan evvel yeteri veri olacağını düşündüklerini ifade etti.

Soriot, süreçte onayı verecek kurumların hızının da mühim olduğuna ilgi çekerek, “Gelecek senenin ilk haftalarında ya da bu senenin sonucunda elimizde halen bir aşı olabilir.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Soriot, başka ilaç firmaları doğrulusunda tasarlanan aşılarla birlikte bütün dünya nüfusu amacıyla yeterli sayıda Kovid-19 aşısı olacağını düşündüğü de aktardı.

Çalışmalar askıya alınmıştı

Oxford Üniversitesinin yen tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı denemeleri, bir gönüllüdeki olumsuz tepki nedeniyle askıya alınmıştı. New York Times gazetesi, İngiltere’deki demelerde bir katılımcının transvers miyelit (omurilikte iltihap) ilerlettiğini iddia etmişti.

AstraZeneca, prosedürler gereği bağımsız bir komitenin hali incelemesı amacıyla çalışmaların durdurulduğunu ve bunun aşı çalışmalarında olağan bir hal olduğunu bildirmişti.

Birkaç dozda uygulanacak olan aşı adayının, İngiltere, ABD, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’da üçüncü adım denemeleri yapılıyor.

Üçüncü adım onay evveli son adım olarak görülürken, bugüne kadar İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da onbinlerce kişide aşı adayı denemişti.

Muhabir: Hasan Esen

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri