Ekonomi

Otomotiv Firmaları Kar Oranlarında Patlama

Otomativ firmalarının kar oranlarında 2020 yılında artış

Abone Ol  
 

Borsa İstanbul kapsamında işlem görmeye devam eden otomotiv firmalarının net kar oranları 2020 yılının ilk çeyreği içerisinde geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 72,8 gibi rekor bir oranda artış göstererek 1 milyar 171 milyon TL seviyesine ulaştı.

Borsa İstanbul’da işlem gören otomotiv şirketlerinin 8 tanesinin toplam karı geçen seneye oranla yüzde 72,8 oranında artarak 1 milyar 171 milyon liraya ulaşırken, söz konusu şirketlerin öz kaynak değerleri yüzde 18,7, satış değerleri yüzde 12,8, aktif değerleri ise yüzde 8,1 oranında artış gösterdi.

Borsa içerisinde işlem gören otomotiv firmalarından 5 tanesi 2020’nin ilk çeyreğini kar ederek 3 tanesi de zarar ederek kapatırken, Türk Traktör şirketinin kar oranını yüzde bin değerinden daha fazla yükselterek 7,6 milyondan 84 milyon TL bandına çıkarması en çok dikkat çeken noktalardan biri oldu.

Otomotiv Firmaları Kar Oranlarında Patlama 2 – ford otosan

Ford Otosan’dan Rekor Kar

Kar seviyesinin geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 31,7 oranında yükselten Ford Otosan 629,4 milyon TL değerinde kar açıklayarak bu bağlamda birinci şirket konumuna erişti. Söz konusu süreçte karı en yüksek ikinci seviyeye ulaşan şirket olan Tofaş ise 346,2 milyon TL civarında kar açıkladı. Bu istatistik ışığında Tofaş’ın geçen yılın aynı dönemindeki verilerine oranla yüzde 6,6’lık bir kar atışı yaşadığı gözlendi.

Geçtiğimiz senenin ilk çeyreği kapsamında 69,5 milyon TL değerinde bir zarar açıklamış olan Doğuş Otomotiv ise 2020’nin ilk çeyreği kapsamında 124,1 milyon TL’lik bir kar elde ettiğini kamuoyuna duyurdu. Benzer bir biçimde 2019 senesinin ilk çeyreğini 11 milyon dolaylarında bir zarar ile tamamlamış olan Otokar şirketi de bu senenin aynı döneminde 22,3 milyon TL seviyesinde kar ettiğini açıklayarak tüm otomotiv sektörünü şaşırttı.

Korona virüs sebebiyle otomobil satışlarında patlama yaşanmasının söz konusu kar artışlarının temelinde yatan sebeplerin başında geldiği tahmin ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri