Ekonomi

İkinci El Araç Fırsatçıları İş Başında!

Abone Ol  
 
  • Yoğun ilgi gören sıfır araçları bayilerden toplayarak, plakana takan fırsatçı insanlar ikinci ek sıfır olarak daha da fazla fiyattan satıyorlar. Uzmanların dediğine göre koronavirüs etkisi ile tedariği zorlaşan sıfır araçlar piyasada zor bulunduğundan müşterilerin ikinci el araç satan spotçulara yöneldi.
  • Covid-19 pandemisi süreci ile çoğu iş yerinin ara verdiği gibi otomobillerin üretildiği fabrikalar da üretime ara verdiğinden araçların tedariğinde sorunlar yaşandı. Kredi faizlerinin düşmesiyle sıfır araçlara olan talep arttı. EBS Danışmanlık Genel müdürü spot piyasasına yönelik yaptığı araştırmalarda talebin fazla, arzın az olduğu dönemlerde piyasaya çıkan yeni modelleri bayilerden toplayıp, olduğundan fazla fiyatlara ikinci el sıfır olarak satanlara spotçu dediklerini söyledi ve galerilerin bazılarının bayilerden sıfır aracı aldığını ve plaka takarak yüksek bir ücrete sıfır gibi sattığını söyledi.

Yeni Aracın İkinci Ele Düşmesi Döngüsü ya da Spotçuluk Diyoruz!

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, plaka takılan araçların ikinci el statüsünde olduğunu söyledi. Erol Şahin, “Sıfır satılan bir aracın kısa süre içerisinde yeniden satılmasına yeni aracın ikinci ele düşmesi döngüsü veya spot yapanlara ise spotçu diyoruz. Araç sıfır fakat araca yapılan işlem inci el, çünkü plakası takılan araç artık 2.el oluyor. 2020 senesinin ilk dört ayında araç pazarındaki satışların%9’u spottan yapıldı. Bu da demek oluyor ki 3030 model olan 87 bin aracın 800’e yakını 2. Elden yeniden satıldı. Geçen sene bu oran %2, ondan önceki sene ise %1,5’tu” dedi.

Büyük Bir Sorun Var, Uzak Durun!

  • Erol Şahin’in dediğine göre şaşırtıcı olan arz sıkıntı olurken spotun yükselmesidir. Spot işini tek bir kişi yapmıyor ve organize bir yapı var. Bu insanlar bayiden aracı alıyorlar plaka takıp yüksek fiyata sıfır gibi satıyorlar. Bu otomobiller aslında 2. El, insanlar araç beklerken böyle bir şey yaşanıyorsa büyük sorun vardır.
  • Erol Şahin, bayiler araç satarken alıcılara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.” Pandemi süreci içerisinde fabrikalar üretime ara verdi tedarik sıkıntısı yaşandı ve ikinci el eşyalarında fiyatlar arttı. Sıfır araç satan yapılar, kısa zaman kazancına aldanır ve spotçulara araç tedarik etmektedir. İnsanlar kesinlikle ikinci elden satılan sıfır araçlardan uzak durmalı” diye konuştu.

Araçların Fiyatları Tavan Yaptı!

Otomobil satıcısı Hasan Zengin “İnternette 2019 model olan sıfır araçlar, plakalı, bayideki 2020 model sıfır aracın fiyatının en az 15 bin 20 bin lira üzerinde satılıyor ve vatandaş bayide sıfır araç bulamıyor ya da bir ay aracın gelmesini beklemeyi istemiyor, plakalı aracı atın alıyor. Araçların fiyatları uçtu”.

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri