Ekonomi

Otomobil Sektörü Uçuşa Geçti

Pandemi döneminde otomobil sektörüne duyulan ilgi yüzde 50 oranında artış gösterdi!

Abone Ol  
 
57 / 100

Ülkemizde uzunca bir süredir konutun ön planda olduğu birikim temelli faizsiz finansman modeli içerisinde son zamanlarda otomobil ön plana çıkmaya başladı. Talep artışına bağlı olarak 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde otomobil sektörüne duyulan ilgi yüzde 50 oranında artış gösterdi.

Yükselen konut fiyatları birikim temelli faizsiz finansman modelinde otomobil sektörüne duyulan ilgiyi artırdı. Konutun sürekli yükseliş gösterdiği havuz içerisinde bu sayede 15 sene sonra tekrardan otomobilinin payı artmış oldu. Bu yön değişikliğinde koronavirüs pandemisi de önemli rol aldı. 2020 senesinin ilk 6 aylık döneminde sistem içerisine otomobil için dahil olanların sayısı yüzde 50 oranında artış yaşarken, bu sayede otomotiv sektörü de sistem içerisindeki payını artırmış oldu. Sektör havuzu içerisinde otomotiv için bekleyenlerin oranı yüzde 30 düzeyinden yüzde 60 düzeyine yükselmiş oldu.

Otomobil Sektörü Uçuşa Geçti 2 – sefa ustun

Araç Teslimatında Yüzde 29 Artış

Firmalarının 1991 senesi içerisinde Emin Otomotiv ismi altında kurulduğunu belirten Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Üstün, 2005 yılına dek otomotiv sektörü yoğunluklu olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Konut sektörü özelindeki çalışmaların ise 2005 senesinden itibaren artış göstermeye başladığını belirten Üstün, son iki senedir halihazırda devam etmekte olan ikinci el pazarındaki fiyat artış eğiliminin koronavirüs pandemisi ile beraber zirve yaptığını kaydetti. Süreç kapsamında pek çok modelde yüzde 50 oranına varan fiyat artışlarının meydana geldiğini belirten Sefa Üstün, genel anlamda yaşanan söz konusu eğilim ve hareketlenmenin kendi firmalarına da yansıdığını açıkladı. Havuzlarında yer alanların yüzde 30 oranının otomotiv için beklediğini hatırlatan Üstün, 2020 senesinin ilk yarısı itibariyle araç teslimat sayılarında da 2019 yılına nazaran yüzde 29 oranında artış yaşandığını kaydetti. Söz konusu değerlerin kendi şirket tarihleri adına rekor olduğunu belirten Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Üstün, uygun faizli kredi imkanları sebebiyle de otomotiv talebinin bir süre daha devam edeceğini öngördüklerini açıkladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri