Otomobil

Otomobil İhracatında Artış

Normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte otomobil sektörü hareketlenmeye başladı!

Abone Ol  
 

Korona virüs salgını sebebiyle özellikle Nisan ve Mayıs aylarında otomobil ihracatında önemli ölçüde düşüş yaşanmıştı. Elde edilen son veriler ışığında otomobil ihracatının Haziran ayı ile birlikte tekrardan yükselişe geçtiği öğrenildi.

Korona virüs salgınının ekonomik etkileri sebebiyle uzunca bir dönem zor günler geçiren otomotiv sektörü, normalleşme adımlarının atılmaya başlanması ile beraber önemli ölçüde hareketlenmeye başladı. Özellikle Nisan ve Mayıs döneminde ciddi ihracat kayıpları ile karşı karşıya kalan otomotiv sektöründe Haziran ayı ile birlikte tekrardan bir artış yaşanmaya başladı.

Otomotiv sektörü bağlamında toplam ihracatın yüzde 40’ına karşılık gelen binek otomobil modellerinin ihracatında Haziran ayı kapsamında korona virüs dönemi öncesindeki rakamlara oldukça yaklaşıldığı gözlendi.

Otomobil İhracatında Artış 2 – fransa otomobil

İlk Sırada Fransa Yer Alıyor

Otomotiv sektöründe Haziran ayı içerisinde en çok binek otomobil ihracatı yapılan ülke Fransa oldu. Fransa’ya yapılan ihracatta geçen seneye göre yüzde 31 oranında bir düşüş meydana gelse de 154 milyon Dolarlık ihracat hacmi ile ülke ilk sırada yer almaya devam etti. En fazla binek otomobil ihracatı gerçekleştirilen ikinci ülke ise önemli ticaret partnerlerimizden Almanya oldu. Almanya’ya yapılan ihracat geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 20 artış göstererek 90 milyon Dolar düzeyine ulaştı. Binek otomobil ihracatı kapsamında üçüncü sırada kendine yer bulan İsrail’e yapılan ihracatta ise yüzde 166 değerinde rekor bir artış gözlendi. Bununla birlikte İsrail’e toplam 62 milyon Dolar ölçeğinde otomobil ihracatı yapıldı.

Sektör tarafından geçtiğimiz senenin aynı döneminde 25 milyon Dolar değerinde otomobil ihraç edilen Slovenya’ya ise bu sene 40 milyon Dolar değerinde araç gönderildi. Otomotiv sektörünün göze çarpan ihracat değerlerinden biri de Mısır ile yapılan ticaret kapsamında ortaya çıktı. Binek otomobil ihracatında geçen seneye göre yüzde 163 değerinde rekor artış yaşanan Mısır ile otomobil ihracatı 13 milyon Dolar seviyesinden 36 milyon Dolar seviyelerine kadar yükseldi. Normalleşme adımları toplum nezdinde daha da karşılık buldukça ekonomik göstergelerin de iyileşmesi bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri