Ekonomi

Otokar’ın Kovid-19 virüsü bulaş riskini azaltan “güvenli otobüs”ü İzmir’de yola çıktı

Otokar, Kovid-19 tehdidine karşı "güvenilir otobüs" geliştirdi. Otokar’ın körüklü KENT otobüsü toplu ulaşımda bulaş tehlikesini minimuma indirecek sistemlerle donatıldı.

Abone Ol  
 
62 / 100

Otokar, Kovid-19 tehdidine karşı “güvenilir otobüs” geliştirdi. Otokar’ın körüklü KENT otobüsü toplu ulaşımda bulaş tehlikesini minimuma indirecek sistemlerle donatıldı.

Otokar’dan oluşturulan bildirime göre, kent içi toplu nakliyecilikte Kovid-19 bulaş tehdidini en aza indirmek amacıyla tasarlanan güvenilir otobüs, İzmir’de 302 No’lu Konak-Otogar hattında ilk kez yola çıktı.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, küresel bir sağlık krizinin ötesine geçtiğimiz Kovid-19’un Türkiye’de de görülmesiyle beraber “güvenilir otobüs”ün geliştirilmeye başlandığını belirterek, “İçinde bulunduğumuz pandemi devresininde hem vatandaşlarımıza hem de bu vakte kadar büyük bir özveriyle çalışmalarına devam eden otobüs kaptanlarımıza ‘güvenilir otobüs’ ile daha güvenilir bir toplu ulaşım tecrübesi sağlamaktan sevinç duyuyoruz. Şehir içi toplu nakliyecilikte kullanılmak üzere ilk kez Kent Körüklü üstünde uyguladığımız 4 değişik sistem ile ulaşımdaki tedirginliği ve Kovid-19 bulaş tehdidini en aza indirmeyi hedefliyoruz. Dünyada ilk kez bu dört düzenin bir arada kullanıldığı bir otobüs kent içi nakliyecilikte hizmete başladı. ‘Güvenli otobüs’, kendi kendini dezenfekte edebiliyor; fotokatalitik sistem ile güvenilir bir seyahat imkânı sunuyor; binen yolcuların ateşini ölçüp, maske denetimi yapabiliyor ve yeni kuşak sürücü kabini ile sürücüyü bulaş riskine karşı daha çok koruyor. ‘Güvenli otobüs’, ilk kez İzmir Büyükkent Belediyesi filosunda hizmet vermeye başladı. Bugünden itibaren seri üretim vasıtalarımızda opsiyonel olarak sunulacak sistemler, talep edilmesi durumunda kullanımda olan otobüslere de ufak düzenlemeler ardından birleşik edilecek.” ifadelerini kullandı.

Otokar’ın “güvenilir otobüs”ündeki Otomatik Dezenfektasyon Sistemi yardımıyla vasıta tek tuşla kendi kendini dezenfekte ediyor. Araç kaptanları yaptıkları sefer ardından, garaja döndüğünde araca eklenen özel bir program yardımıyla tek bir tuşla otomatik dezenfektan püskürtme düzenini dehemmiyete alabiliyor. Saniyeler ortamında dehemmiyete giren yüksek basınçlı otomatik dezenfektan püskürtme sistemi, aracın iç yüzeyindeki virüs ve bakterileri yok ediyor. Her gün akşam yinelenmesi tavsiye edilen prosedür yalnızca 3 dakika sürüyor.

Yaz aylarına denk gelen pandemi devresininde, klima yolu ile virüsün yayılımının engellenmesi ehemmiyet kazanıyor. Otokar, ferah bir ulaşım imkânı sunabilmek amacıyla “güvenilir otobüs”ün klima ünitelerinde fotokatalitik sisteme yer verdi. Fotokatalitik sistem, havadan taşınabilecek virüs ve bakteri gibi organik molekülleri hidroksillerle parçalayarak, zarar vermeyen su buharı ve karbondioksite dönüştürüyor. Bitkilerdeki fotosentez mekanizmasını taklit eden bu sistem klimalara birleşik ediliyor. Tungsten trioksitin (TiO3) ışık yardımıyla zararlı organik maddeleri yok ederek onları klima suyu yanında su ve karbondioksite çevirip zarar vermeyen duruma getiriyor. Araç seyir durumundayken 60 dakika içersinde virüsleri öldürebilme özelliği tespit edilen bu sistem, otobüs içersindeki havayı daimi olarak dezenfekte ediyor.

“Güvenli otobüs”te yeni kuşak ikaz sistemleri ile vasıta kaptanının işini kolaylaştırıp, yolcuların bulaş riski tedirginliğini en aza indiriyor. Otobüse birleşik edilen sistem, ön kapıdan biniş yapan yolcuların ateşini ölçüyor. Yolcunun ateşi olması durumunda sistem sürücüye sesli ve kırmızı ışık ikazsı veriyor. Aynı sistem, yolcuda maske olmaması durumunda da sürücüyü ışıklı bildirimle ikazyor.

Otokar’ın tasarladığı yeni kuşak sürücü kabini, yolcuların otobüse binerken ya da seyir sırasında sürücü ile direkt ilişkisini engelliyor. Yüksek camlar ile çevrelenen kabin ile virüs ve bakteri geçişi sınırlandırılıyor. Yeni sürücü kabini, Avrupa Birliği’nin emniyet, emniyet ve yapı gibi alanlarda standartları tarifleyen ECE R107, R46, R118, R43 ve R80 direktif ve regülasyonlarına ideal olarak üretiliyor.

Otokar’ın ilk “güvenilir otobüs”ü Kent Körüklü İzmir Büyükkent Belediyesi’nde 302 No’lu Konak-Otogar hattında hizmet vermeye başladı. Bu sistemler, yeni imal edilen Otokar otobüslerinde opsiyon özellik olarak sunulacak. Bu sistemler halihazırda hizmet veren otobüslere de müşteri taleplerine göre birleşik edilebiliyor. Ulaşımda yeni devresinin öncüsü olacak sistemleri kullanıcılar paket olarak ya da ayrı ayrı satın alabiliyor

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri