Genel

Osmanlı’nın ‘en büyük atası’: Ertuğrul Gazi

Ertuğrul Gazi, hem önderliği hem de oğlu Osman Bey'e yol göstericiliğiyle asırlara hükmeden uygarlığın tohumlarını attı.

Abone Ol  
 

Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna giden yolda dirilişin mimarı olan Ertuğrul Gazi, hem önderliği hem de oğlu Osman Bey’e yol göstericiliğiyle asırlara hükmeden uygarlığın tohumlarını attı.

Doğum tarihi net olarak bilinmeyen fakat 1189-1281’de yaşadığına inanılan Ertuğrul Gazi ile Halime Hatun’un, evliliklerinden Osman, Saru Batu (Savcı Bey) ve Gündüz olmak üzere 3 oğulları oldu.

Sivas yakınlarında Moğollar ile savaşında Anadolu Selçukluları’nın yardımına koşan Ertuğrul Gazi ve beraberindekiler, zafere büyük katkıda bulundu. Bunun üstüne Ertuğrul Gazi’ye, Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad doğrulusunda Ankara civarındaki Karacadağ bölgesi “ikta” olarak verildi. Ertuğrul Gazi, 1230’da aşiretiyle Bilecik’in Söğüt ve Kütahya’nın Domaniç ilçesi sınırları içersinde kalan bölgeye geldi.

Kayı Boyu’na öncülük ederek etrafındeki beylik ve devletlerle iyi temaslar kuran Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra yerine oğlu Osman Gazi geçti.

 

Osmanlı padişahlarından Çelebi Mehmed doğrulusunda yaptırıldığı rivayet edilen Söğüt’teki Ertuğrul Gazi Türbesi’nin, 3. Mustafa ve 2. Abdülhamid vakitlarında restorasyonu yapıldı.

Her sene eylülün ikinci haftasında Ertuğrul Gazi anısına Söğüt’te düzenlenen etkinliklerin 739’uncusu yarın ve 12 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle etkinlikler sınırlı sayıda katılımcıyla yapılacak.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halim Demiryürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas yakınlarındaki savaşın mühim bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Bu savaştaki hizmetlerinden ötürü Ertuğrul Gazi’ye, Karacadağ bölgesinin vatan olarak verildiğini izah eden Demiryürek, şu şekilde konuştu:

“Burada bir müddet kaldıktan sonra oğlu Savcı Bey’i Selçuklu Sultanı’na gönderen Ertuğrul Gazi, yeni bir vatan istemiştir. Bunun üstüne Selçuklu Sultanı, Ertuğrul Gazi’ye Söğüt ve etrafına yerleşebileceklerini söylemiştir. Günümüz Pazaryeri ile İnegöl arasında yer alan bölümde gerçekleşen savaşta da Ertuğrul Gazi ve beraberindekilerin desteği sayesinde Selçuklu Sultanı yeni bir zafer daha kazanmıştır. Bu hizmetinden ötürü Eskişehir ve etrafı gene vatan olarak verilmiştir. Ertuğrul Gazi, emrindeki güçlerle Karacahisar’ı, akabinde de Söğüt’ü fethetmiştir.”

“Hadiseleri kurmayı bilen ve olayların seyrini gören biridir”

 

Demiryürek, Kayı Boyu’nun, Söğüt’ün fethinden sonra büyük ilerleme gösterdiğini vurguladı.

Osmanlı Devleti’nin bu topraklarda kurulduğunu anımsatan Demiryürek, “Ertuğrul Gazi, Söğüt’e yerleştikten sonra hem Bizans boylarıyla mücadelesini sürdürmüş hem de diplomasiyi kullanmak amacıyla Rum tekfurlarıyla yakınlaşmaya çalışmıştır. Kışları Söğüt’te, yazları Domaniç yaylalarında tespit edilen Ertuğrul Gazi, bu süreçte mücadelesine uç beylerini de dahil etmiştir. Kayı aşireti vakit içersinde daha da büyümüştür.” dedi.

Ertuğrul Gazi’nin zeki, adil ve diplomatik bir kişiliğe sahip olduğunu dile getiren Demiryürek, “Hadiseleri kurmayı bilen ve olayların seyrini gören biridir. Teşkilatçı yapısını da her vakit göstermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Doç. Dr. Demiryürek, Ertuğrul Gazi’nin yaşının ilerlemesinin sonrası aşiretin yönetiminin oğlu Osman Gazi’ye geçtiğini söyledi.

Ertuğrul Gazi’yi Osmanlı Devleti amacıyla simge bir isim olarak nitelendiren Demiryürek, “Osmanlı Devleti’nin meşruiyet kaynaklarının başında gelmektedir. ‘En büyük ata’ olarak tanınan Ertuğrul Gazi, çok büyük bir hürmet görmektedir. Vefatından sonra Kayı Boyu ve Karakeçili aşireti, Ertuğrul Gazi’nin türbesini bir ziyaret yerine dönüştürmüştür.” ifadelerini kullandı.

Demiryürek, Sultan 2. Abdülhamid döneminde Karakeçililerin her sonbaharda türbeye gelmeleri ve bu bölümde Türk adetlerine göre silah ve at oyunları oynayarak Ertuğrul Gazi’yi anmalarına resmi bir hüviyet kazandırıldığını sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri