Kültür Sanat

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin türbesinde saygı nöbeti başladı

Bursa'nın kurtuluşunun 98'inci senesi kutlamaları kapsamında, Osmangazi ilçesindeki Tophane'de tespit edilen Osman Gazi türbesi önünde saygı nöbeti başlama töreni yapıldı.

Abone Ol  
 

İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Servet Yiğit, törende yaptığı konuşmada, Osman Gazi’nin 24 yaşında babasının yerine geçerek, 600 yıldan çok hüküm süren Osmanlı Devleti’nin temellerini atan hükümdar bulunduğunu söyledi.

Bursa’nın fethinin göremeden 67 yaşında vefat eden Osman Gazi’nin 1326’da Gümüşlü Kümbet’e defnedildiğini izah eden Yiğit, “Ecdadımıza duyduğumuz sevginin derin bir ifadesi olarak, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’da Osman Gazi türbesinde tutulacak saygı nöbeti, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun direktifleri, Jandarma Komutanı Orgeneral Sayın Arif Çetin’in talimatları, Bursa Valisi Sayın Yakup Canbolat’ın himayelerinde, Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Bursa İl Jandarma Komutanlığı doğrulusunda yürütülecektir.” diye konuştu.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde, “Osman Gazi Saygı Nöbet Takımı” kurulduğunu açıklayan Yiğit, şu şekilde devam etti:

“Bugün başlatacağımız saygı nöbeti, tarihi ritüellere, devresinin diline sadık kalınarak, alp ruhunu yaşatacak programları içerecek şekilde yapılacak ve Osmanlı Devleti’nin manevi ruhuna saygı kapsamında hükümdarlık alametleri taşıyacaktır. Alp başının komutuyla nöbet alanına girecek alpler, türbe önüne geldiklerinde al bayrak öpüp, nöbet alacak ve üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe al bayrağımızın gölgesinde Allah’a, Kur’an’a, vatana, bayrağa ve pusata verdikleri anda bağlı kalarak, sura üflenene kadar nöbete devam edeceklerdir.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da 2 sene 2 ay 2 günlük esaretin bittiği 11 Eylül 1922’de yeşil Bursa’nın al sancağına kavuştuğunu anlattı.

Bursa’nın kurtuluşunun sene dönümünde anlamlı bir programın yaşama geçirildiğini bildiren Aktaş, şunları kaydetti:

“Osmanlı’nın ilk payitahtı olan Bursa, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ve evladı Orhan Gazi başta olmak üzere ilk altı padişahı bağrında barındırmaktadır. Biz, bu düşünceden hareketle Osmanlı’nın manevi ruhuna saygı manası taşıyan ve köklü bir devlet geleneği olan sancak nöbetini döneme alma konusu ile ilgili ilgililerle düşünce alışverişinde bulunduk. Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin bulunduğu alanda sancak nöbeti tutulması amacıyla görüşmeler yaptık. Sancağın nöbeti devamlıdır ve kutsaldır. Koruna koruna gerek görülürse ölmenin koşul bulunduğu bir nöbettir.”

Konuşmaların sonrası İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Servet, saygı nöbetini başlattı.

Alp kıyafetli iki jandarma personeli, Osmangazi türbesi kapısının iki beraberinde konumlanarak, saygı nöbeti için pusat kuşandı ve Türk bayrağını öpüp, “Anamdan, atamdan, yardan ve evlattan kıymetli bildiğim al bayrak, pusatım gök girsin, kızıl çıksın ki canım pahasına bendedir karındaşım” diyerek, and içti.

Bursa Müftüsü İzani Turan’ın dua etmesinin sonrası protokol üyeleri, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerini ziyaret etti.

Törene, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı.

Büşra Nur Yılmaz

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri