EkonomiGenel

Oppo’dan “Mutlak Renk Yönetim Sistemi”

Oppo, Mutlak Renk Yönetim Sistemi (Full-path Color Management System) resmi sürümünün 2021'in amiral gemisi Find X3 serisinin prömiyerinde tanıtılacağını duyurdu.

Abone Ol  
 
67 / 100

Oppo, Mutlak Renk Yönetim Sistemi (Full-path Color Management System) resmi sürümünün 2021’in amiral gemisi Find X3 serisinin prömiyerinde tanıtılacağını duyurdu.

Şirket açıklamasına göre, Oppo’nun Mutlak Renk Yönetim Sistemi, görüntü yakalama, depolama ve görüntülemede tam DCI-P3 geniş gamını ve 10 bit renk derinliğini destekleyen ilk Android renk idare sistemi olma özelliği taşıyor. Bu sistem, gerçek ve doğru renk üretimi ile görüntüleme tecrübesi sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Oppo Ürün Müdürü Bai Lang, “Renkler yaratıcılığa ilham sağlıyor ve gerçeklik algımızı etkiliyor. Bu yüzden, günlük hayata daha çok canlı ve yüksek kaliteli görseller sunmak için renk idaresi sistemini her yönüyle geliştirdik. Find X2 Pro’nun kusursuz renk performansından güç alan yeni Mutlak Renk Yönetim Sistemi, 10 bit görüntü yakalamak ve HEIF formatını desteklemek için titizlikle geliştirildi. Kullanıcılarımıza kesintisiz ve sistematik bir renk tecrübesi sunmayı hedefliyoruz. Bu tecrübe, içerik oluşturucuların kendilerini tam manasıyla keşfetme ve ifade etme arzusunu meydana çıkaracak.” ifadelerini kullandı.

Gelecekteki trendlerin geniş renk gamı ve yüksek renk derinliğinde yattığını düşünen Oppo’nun Ar-Ge mühendislik ekibi, esas sistemi ve donanımı iyileştirdi. 10 bit yüksek renk derinliğine ve geniş P3 renk gamına sahip HEIF formatındaki görüntüleri destekleyen sistem, görüntü alımından hesaplamaya, kodlamaya, depolamaya, kod çözmeye ve görüntüyü sunmaya kadar bütün adımları içine alan uçtan uca bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Bir idare sistemi olarak Mutlak Renk Yönetim Sistemi, görüntüleri yakalarken rengi kaydetmek için daha ilerlemiş bir tanımlama algoritması ve donanım kullanıyor. Oppo’nun Ar-Ge mühendisleri, bozulmaları (distorsiyon) revizyon, çok çerçeveli karlanma azaltma ve algısal süper yüksek çözünürlük gibi algoritmalar geliştirdi. Hem de Oppo, Dijital Örtüşme/Digital Overlap (DOL) HDR moduna eşlik eden görüntü sensörlerini destekleyecek. DOL-HDR teknolojisinde, değişik pozlama koşullarını tek görüntüde sentezliyor. Bu sebeple parlak ışığa karşı fotoğraflar çekildiğinde bile canlı renkler yakalanmasını sağlıyor.

– Find X3 serisinde kullanıma sunulacak

Oppo’nun ekran kalibrasyon prosedürü, aşağı yukarı 0,4 JNCD’de (Just Noticable Color Difference) profesyonel ve dijital film kalitesinde bir renk doğruluğu sağlıyor ve her vakit ekranda doğru bir görüntü sunuyor. Bunun yanı sıra Oppo’nun tescilli algoritması, DCI-P3’ü renk alanının merkezindeki D65 beyaz noktaya göre ayarlayarak renk gamı uyumluluğunu garanti ediyor.

10 bit renk derinliği 8 bit derinlikle karşılaştırıldığında, renk farklarının getirdiği suni görüntüleri gideriyor, çekim ve planlama ardından görsel içeriğin niteliğini çoğaltmak için renk gradyanını daha da geliştiriyor. Hem de, bir JPEG görüntünün sadece aşağı yukarı yüzde 50’si boyutunda olan yeni ve kuvvetli HEIF formatı, statik görüntüler, Exif, derinlik verileri ve hareketli videolar gibi çok detaylı multimedya özelliği tam olarak destekliyor. Yüksek renk derinliği ile uyumluluk sağlamak için HEIF formatını daha çok ilerletmek de olası oluyor.

Oppo INNO DAY 2020’de Oppo’nun Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Tony Chen, “insanlık için teknoloji, dünya için iyilik” söylemine inandıklarını ifade etti.

Oppo’nun Mutlak Renk Yönetim Sistemi, sistem düzeyinde esas bir fonksiyon olmasının yanısıra akıllı özellikler de sunuyor. Oppo, doğruluğu ve gerçekliğe bağlılığı sağlamak için renklerin her ekranda aynı şekilde gösterilmesini gerçekleştiren tek bir standart elde etmeye çalıştı. Hem de, kişiselleştirmeyle kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için çıtayı daha derine indiriyor.

Oppo’nun Ar-Ge mühendislik ekibi, 2018’de akıllı telefon kullanıcılarının renk zayıflığıyla alakalı denk geldiği zorlukların farkına vardı. Ekip, göz sağlığını göz önünde bulundurarak, daha iyi bir görsel tecrübe için geniş bir kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere renk revizyon konusu ile alakalı sistematik incelemelere devam etti.

Kapsamlı bir renk revizyon çözümü vererek bir adım daha ileri gitmeyi amaçlayan Oppo, renk zayıflığı olanlar üstünde büyük ölçekli nicel ve nitel bir çalışma yürüterek, renk revizyon çözümünü Oppo Renk Düzeltme Çözümü 2.0’a yükseltti.

Oppo şimdi, potansiyel kullanıcılarla gerçekleştirdiği renk testlerinin doğruluk ölçümlerinden faydalanarak en iyi renk revizyon çözümünü bulmak amacıyla Zhejiang Üniversitesi ile çalışma yürütüyor. Üniversitede görevli Renk ve Görüntü Bilimi Profesörü Dr. Luo Ming, “Günümüzde, insanların mutluluğu için bireysel değişiklıkları daha çok değerlendiriyoruz. Bu halde geleceğin renk revizyon sistemi son derece kullanıcı merkezli olacak. Kullanıcılar, akıllı telefonların paletinden renkler seçerek kendi benzersiz ve kişiselleştirilmiş ekranlarını oluşturabilecek ya da test ettikleri sistemi kalibre edebilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Mutlak Renk Yönetim Sistemi, Oppo’nun 2021 amiral gemisi Find X3 serisinde kullanıma sunulacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri