GenelGündemSağlık

‘Öleceğimi düşünüyordum’

Kahramanmaraş'ta yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) 16 günlük tedaviyle yenen 55 yaşındaki KOAH ve şeker hastası Süleyman İpbüken, hastanede yattığı sürede öleceğini sandığını, doktorların başarılı tedavisi yardımıyla hastalığı yendiğini söyledi.

Abone Ol  
 

Kahramanmaraş’ta yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) 16 günlük tedaviyle yenen 55 yaşındaki KOAH ve şeker hastası Süleyman İpbüken, hastanede yattığı sürede öleceğini sandığını, doktorların başarılı tedavisi yardımıyla hastalığı yendiğini söyledi.

AA muhabirine yaşadığı zorlu süreci izah eden emekli harita teknikeri İpbüken, 23 Mart’ta soluk almakta zorluk ve öksürük şikayeti üstüne eşinin ısrarıyla Necip Fazıl Şehir Hastanesine gittiğini belirtti.

Buradaki test ve kontrollerin sonrası kendine Kovid-19 tespiti konulduğunu izah eden İpbüken, şu şekilde konuştu:

“O süreçte en büyük sorunum, soluk alamamak oldu. Aynı vakitte KOAH ve şeker hastası olduğum amacıyla bayağı zorlandım ama erken tespit edilip hastaneye yatırılınca, yoğun bakıma girmeden atlatmış oldum. 16 gün süresince hastanede kaldım. Sağlıkçılar beni 2-3 günde bir tomografiye götürüyordu. Devamlı serum ve ilaçlar veriliyordu. O ilaçlar yardımıyla iyiyim ama kendimi bıraksam anında soluk darlığım başlıyor. Onun amacıyla de bana oksijen verdiler. Devletimize çok teşekkür ediyorum. Gerçekten hastanedeki ilgi ve bakım çok iyiydi.”

“Herkes beni aradığına göre öleceğim diye düşündüm”

Kovid-19’un öneme alınması gerekliliğini altını çizen İpbüken, “Kovid-19 şakaya ileriki bir hastalık değil. Hekimler bile vefat ediyor. Ortaokuldan sınıf arkadaşım burada doktordu, o bile bu hastalık yüzünden vefat etti.” ifadelerini kullandı.

İpbüken, hastalığa nasıl yakalandığını bilemediğini, ailesi ile çevresindekilerde Kovid-19’a rastlanmadığını söyledi.

Herkesin kurallara uyması gerekliliğini bildiren İpbüken, şu şekilde devam etti:

“Maske ve sosyal uzaklık kurallarına kesinlikle uyalım. Hastanede yattığım müddetçe ‘Geçmiş olsun’ demek amacıyla herkes aradı. O devre öleceğimi düşünüyordum. ‘Herkes beni aradığına göre demek ki öleceğim.’ dedim. Allah’a şükür, doktorların da ilgilenmesiyle düzeldim. 16 gün hastane, sonrası 14 gün de evde karantina sürecim oldu. Ardından immün plazma bağışı amacıyla kan alıp test yaptılar ama şeker hastası olduğum amacıyla ideal görülmedi.”

İpbüken, “Entübeye, yoğun bakıma girerim diye düşündüğüm vakitler da olmuştu ama Allah’a şükür erken tespitle hastalık ileri gitmeden çözüldü. Odaya yalnızca doktorlar, hemşireler ve oda hizmetçileri geliyor. Onlar da bir süreliğine gözüküyor yani tek başınıza yaşıyorsunuz. O bile sorun verici bir olay.” dedi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri