EğitimGenel

Okul öncesi ve 1. sınıflarda ‘yüz yüze eğitim’ uygulamasına ilişkin detaylar belirlendi

Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programının okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde yapılacağı, 28 Eylül-2 Ekim ve devamında, haftada 2 gün, günde 30'ar dakikalık 5 ders saati eğitim verileceği bildirildi.

Abone Ol  
 

Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum uygulamasının okul evveli eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde yapılacağı, 28 Eylül-2 Ekim ve devamında, haftada 2 gün, günde 30’ar dakikalık 5 ders saati eğitim verileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 21 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim uygulamasına dair teknik detayları sahibi olan yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi.

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) oluşturulan yazılı bildirime göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 21 Eylül Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitimin nasıl uygulanacağına dair teknik detayları sahibi olan yazı, 81 il milli eğitim müdürlüğüne yollandı.

Yazıya göre, okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum uygulaması okul evveli eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde olacak.

İhtiyaç duyulması durumunda okulun fiziki şartları da öneme alınarak, sosyal uzaklık kuralına ideal bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle meydana çıkan kümelerin okula gelecekleri günler birbirinden değişik olacak.

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılması mecburi tutulmayacak, veli yazılı bir müracaatta bulunmaksızın kendi arzusuyla öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

30’ar dakikalık 5 faaliyet saati

Okul evveli eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 faaliyet saati uyum eğitimi verilecek.

Uyum haftasından ileri 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini içine alan hafta ve devamında okul evveli eğitim kurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık 5 faaliyet saati eğitim yapılacak.

Okul evveli eğitimde 21 Eylül’e kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı düzenleme tarafında eğitim sürdürülecek.

İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati uyum eğitimi alacak.

Uyum haftasından ileri 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini içine alan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme zamanı verilecek.

Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere lüzumlu düzenlemeler gerçekleştirilecek.

Öğrencilerin yüz yüze alacağı dersler

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin ilk haftasını şimdilik okul yaşamıyla yeni tanışacak okul evveli ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerin uyumuna ayırdı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında şahsi hijyen, maske ve sosyal uzaklık kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve keyifli faaliyetlerle anlatılacak.

Uyum haftasından ileri 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini içine alan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3’er ders saati olmak üzere 6 ders saati, matematik haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati, yaşam bilgi kapasitesi haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek.

Söz hususu derslerin yüz yüze işlenemeyen ders saatleriyle ilkokul 1’inci sınıf uygulamasındaki başka dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle uygulanacak.

Uzaktan eğitimle alakalı bütün verilere “uzaktanegitim.meb.gov.tr” ve “eba.gov.tr” adreslerinden ulaşılabilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri