Sağlık

Okul Bahçelerinde Asfalt Riski

Okul bahçelerinde asfalt öğrencilerin sağlıklarını tehlikeye atıyor

Abone Ol  
 

Türkiye’nin büyük bölümünde birçok lise ve ilköğretim okul bahçesinde asfalt bulunuyor, uzmanlar ise bu durumun sağlık için büyük bir risk teşkil ettiğini söylüyor.

Türkiye’nin pek çok yerleşim yerinde olduğu gibi Trabzon’da da özellikle ilköğretim ve lise düzeyindeki okul bahçelerinde yoğun şekilde asfalt tercih edilmesi ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Engin Aktaş, bahsi geçen uygulamadan mümkün olan en kısa zaman içerisinde vazgeçilmesi gerektiğini ve okul bahçelerinin asfaltla değil yeşil alanlarla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Okul Bahçelerinde Asfalt Riski 2 – okul bahcesi

Sağlık İçin Risk Teşkil Ediyor

Okul bahçelerinde beton ve asfalt tercih edilmesinin özellikle öğrenciler açısından büyük risk teşkil ettiğini belirten TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Engin Aktaş, ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerin hareketli olması ve teneffüslerde sürekli koşup zıplamaları nedeniyle beton ve asfalt zemine düşüp yaralanma riski taşıdıklarını kaydetti. Onların sağlığı adına okul bahçelerinde yeşil alanların ve çimin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Engin Aktaş, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin bu hususta hassasiyet gösterip ihtiyaç duyulan yenilikleri sağlayacaklarına inandığını kaydetti.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi olarak ilköğretim ve lise düzeyindeki okul bahçelerinin beton ve asfalttan yeşil alana ve çime dönüştürülmesi adına yıllar önce bir çalışma yaptıklarını ancak Bakanlık’tan bir karşılık göremediklerini belirten Engin Aktaş, ihtiyaç duyulması halinde yine çalışma yürütebileceklerini belirtti.

Özellikle Trabzon sınırları içerisinde okullarda asfalt ve beton tercih edilmesi sebebiyle sağlık kurumlarına pek çok yaralanma vakasının intikal ettiği hususunda vurgu yapan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Engin Aktaş, çocukların özgür bir şekilde koşup oynaması için mutlak suretle bu alanların risk teşkil etmeyen yeşil ve çim zeminlere dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Çocukların yeni dönemde arkadaşlarını çok daha fazla özlemiş olacakları için muhtemelen daha hareketli davranacaklarını belirten Aktaş, yeni eğitim öğretim yılı başlamadan yapılabilen maksimum dönüştürme işleminin gerçekleştirilmesinin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri