Teknoloji

Öksürükten Virüs Tanısı

Öksürükten virüs tanısı koyan akıllı stetoskop

Abone Ol  
 
59 / 100

Boğaziçi Üniversitesi içerisindeki Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Yasemin Palanduz Kahya ve beraberindeki ekip, yapay zeka teknolojisini etkin bir şekilde kullanarak ses analizi gerçekleştiren akıllı stetoskop geliştirmeyi başardı.

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bulunan Teknopark’ta kurulan “electrosalus” şirketi ile hayata geçirilen önemli projenin öncüsü Prof. Dr. Yasemin Palanduz Kahya. Yaklaşık 30 senedir akıllı steteskop teknolojisi üzerinde çalıştığını belirten Kahya, 1980’li senelerde kızı zatürre hastalığına yakalanınca röntgen çekilmesine gerek kalmadan bu tanının nasıl konabileceği sorusundan hareketle bu uzun yola girdiğini kaydetti.

30 yıllık bir emeğin sonucunda Yasemin Palanduz Kahya ve ekibi tarafından ortaya çıkarılan akıllı steteskop, kendi sistemi içerisinde kullandığı yapay zeka teknolojisi ile kişinin solunum seslerini analiz edebiliyor. Ayrıca günümüzde pek çok insanın cebinde bulunan akıllı telefonlar için özel biçimde geliştirilmiş olan uygulamada söz konusu analizlerin sonucunu kullanıcı ile akıllı steteskop teknolojisi, bahsi geçen sonuçları istendiği takdirde direkt olarak ilgili doktora da iletebiliyor.

Öksürükten Virüs Tanısı 2 – akilli stetoskop 2

Akıllı Steteskop

Boğaziçi Üniversitesi içerisindeki Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Yasemin Palanduz Kahya ve beraberinde ekip, zatürre ve astım gibi hastalıkların yanında korona virüs tanısı içinde yeterli ölçüde ses verisi elde etmek adına bir internet sitesi kurdu. Söz konusu sitenin ismi https://covid19oksuruktesti.org olarak belirtiliyor. Bu sitede toplanan öksürük sesi verilerinin de detaylı bir biçimde söz konusu akıllı steteskop sistemine ilave edilmesinin ardından bu sistem yardımı ile korona virüs tanısı koymak da artık çok hızlı ve kolay hale gelecek.

Tüm vatandaşları söz konusu sistemi ve internet sitesini incelemeye davet eden Prof. Dr. Yasemin Palanduz Kahya, gelişen teknoloji, yapay zeka ve akıllı telefon sistemleri ile ilerleyen süreçte pek çok sağlık tanısının çok daha hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleşeceğini ve bazı vakalar için sağlık kurumlarına başvurmadan akıllı uygulamalar yardımı ile doktorlara gerekli bilgilerin iletilebileceğini öngördüklerini kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri