Ekonomi

Ocak-temmuz dönemi yerli patent başvurularında geçen yıla göre yüzde 14 artış

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan, 2020'nin 7 aylık döneminde yerli patent müracaatlarının geçtiğimiz senea göre yüzde 14 arttığını bildirdi.

Abone Ol  
 
57 / 100

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan, 2020’nin 7 aylık döneminde yerli patent müracaatlarının geçtiğimiz senea göre yüzde 14 arttığını bildirdi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasından (BTSO) oluşturulan bildirime göre Asan, “Sınai Mülkiyet Hakları” konulu çevrimiçi seminerde yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşın Türkiye’de sınai mülkiyet müracaatlarında artış olduğunu belirtti.

Salgının başladığı ilk aylarda patent, marka ve dizayn müracaatlarında düşüş yaşandığını fakat bunun çok süratli bir şekilde geride kaldığını açıklayan Asan, şu şekilde devam etti:

“Bu senenin 7 aylık döneminde yerli patent müracaatları geçtiğimiz senea göre yüzde 14 arttı. Türk girişimcisinin dinamizmini gösteren bu artış, pandemiye karşın ülkemizin geleceğinin de parlak olduğuna işaret ediyor. Faydalı model müracaatlarında geçtiğimiz senea göre yüzde 30, marka müracaatlarında yüzde 23,6 artış var. Türkiye’de bu sene 160 binin üstünde marka müracaatı yapılmasını bekliyoruz.

Dünya çapında son 5-6 senedir marka müracaatlarında ilk sırada yer alıyoruz. İkinci sıradaki Almanya, bizim çok gerimizde. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin tescil işlemlerinin yürütüldüğü EUIPO’dan daha çok müracaat alacağız. Bu Türk ekonomisinin, girişimcimizin dinamizmini gösteren mühim bir veri.”

Asan, Ocak-temmuz döneminde dizayn müracaatlarının geçtiğimiz senenin aynı aylarına kıyasla yüzde 4 artarak 22 bin 103’e vardığı verisini paylaştı.

Türkiye’nin 2019’da uluslararası patent müracaatlarında yüzde 46,7 artış seviyesi sağladığını ve dünyada ilk sırada yer aldığını anımsatan Asan, “Patent müracaat adedi ile dünyada 13’üncü sırada yer aldık. Hindistan, Brezilya, Rusya, İspanya, Avusturya, İsrail gibi ülkeleri geride bırakmayı başardık. Yakın dönemde ilk 10’a girebileceğimizi öngörüyoruz. Fikri mülkiyet müracaatları ekonomik gelişmenin ön göstergeleridir. Ülkemizin performansı geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“583 coğrafi tescil prosedürü devam ediyor”

Coğrafi işaret tescili konusu ile ilgili gerçekleştirdikleri çalışmalara da değinen Asan, şunları kaydetti:

“Şimdiye kadar 511 coğrafi işaret tescili yapıldı ve 583 tescil prosedürü devam ediyor. Başvurular, farkındalık manasında mühim bir eşiği aştığımızı gösteriyor. Sınai mülkiyet konusu ile ilgili meydana gelen bu farkındalığı daha yüksek katma kıymetli projelere dönüştürmemiz gerekiyor.”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise Bursa’nın patent, dizayn, marka ve yararlı model müracaatlarında Türkiye’de ön sıralarda olduğunu aktardı.

Coğrafi işaret tescili konusu ile ilgili mühim çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Burkay, “Şimdiye kadar 6 ürün amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaatte bulunduk. Kestane şekeri, cantık, tahinli pide, cevizli lokum, süt helvası ve Bursa döner kebabı amacıyla müracaatlarımızı tamamladık. Coğrafi işaret tescilini katma sayısal değeri artırması yönünden da çok önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri