Sağlık

Obezite Oranları Artıyor

Türkiye'de obezite oranları hızla artıyor

Abone Ol  
 
57 / 100

2020 yılının başından bu yana dünya çapında etkisini gösteren korona virüs salgının sebebiyle evde geçirilen sürenin arttığına ve ev içerisinde de genellikle hareketsiz kalındığı için pek çok kişide kilo artışının yaşandığına dikkat çeken Diyetisyen Duygu Kütükçü, sigara ve alkolün ardından en büyük sağlık sorunu olarak görülen obezite hakkında çeşitli uyarılarda bulundu.

Özellikle yaz günlerinde serinleme amacıyla daha sık tüketilen asitli ve şekerli içecekler ile obezite tehlikesinin tetiklendiğini kaydeden Kütükçü, söz konusu içeceklerin yerine doğal ve şekersiz içeceklerin yardımı ile serinlenmesi gerektiğini belirtti.

Obezite rahatsızlığının çok daha ciddi hastalıklara neden olabilir oldukça önemli bir sağlık problemi olduğunun altını çizen Diyetisyen Duygu Kütükçü, yapılan çalışmalar ışığında obezite sorununun sigaranın ardından önlenebilir olan ikinci ölüm nedeni olduğunun ortaya çıkarıldığını belirtti. Bunların yanında obezitenin, insanın yaşam süresini ciddi oranda azaltmasının yanında hayat kalitesini de tümüyle etkilediğini ve değiştirdiğini kaydeden Kütükçü, bu vesile ile herkesi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya ve olabildiğince sağlıklı ve doğal beslenmeye davet etti.

Obezite Oranları Artıyor 2 – obezite 2

Şeker Hastalığının En Büyük Sebebi: Fazla Kilo ve Obezite

Obezite nedeniyle ortaya çıkan ciddi hastalıkların en başında toplumda sıkça karşılaşılan şeker hastalığının geldiğini belirten Diyetisyen Duygu Kütükçü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmalarda, fazla kilo problemi ve obezite sorununun Avrupa içerisindeki yetişkinlerde tip 2 diyabet durumunun yüzde 85 oranında, hipertansiyon hastalığının yüzde 80 oranında, kalp hastalıklarının ise yüzde 35 oranında sorumlu olduğunun kanıtlandığını kaydetti.

Obezite ve fazla kilo problemlerinin Türkiye’de giderek yaygınlaştığını vurgulayan Diyetisyen Duygu Kütükçü, özellikle genç kitle arasında teknolojik cihazlar karşısındaki hareketsiz yaşam tarzının ve fast food tüketiminin artmasından yakındı. Bu şekildeki bir günlük rutinin fazla kiloya ve obeziteye davetiye çıkardığının altını çizen Kütükçü, özellikle genç kitlenin daha fazla geç olmadan beslenme alışkanlıklarını düzeltmesi ve daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemesi hususunda öneride bulundu.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri