Genel

Netflix’ten Suudi Arabistan’daki ‘Cemal Kaşıkçı’ sansürüne ilişkin itiraf

Netflix, 2019'da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle eleştirildiği bir programı Suudi Arabistan'da yayından kaldırma karşılığında, "pedofili" ve "eşcinsellik" içerikli videoları bu ülkede yayınlamalarına izin verildiğini açıkladı.

Abone Ol  
 

Netflix, 2019’da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle eleştirildiği bir uygulaması Suudi Arabistan’da yayından kaldırma karşılığında, “pedofili” ve “eşcinsellik” içerikli videoları bu ülkede yayınlamalarına izin verildiğini açıkladı.

Netflix’in CEO’su Reed Hastings, CNN televizyonuna verilen bir röportajda, Ocak Ayı Ayı 2019’da Hasan Minhaj’ın sunmuş bulunduğu “Patriot Act” isimli uygulamanın Kaşıkçı cinayetiyle alakalı kısmının Suudi Arabistan’da yayından kaldırılması kararına dair değerlendirmelerde bulundu.

Yeni duyurduğu kitabında ifade özgürlüğünden bahsederken, Suudi Arabistan’ın talebi üstüne bir uygulamanın yayından kaldırılmasının bir hata olup olmadığının sorulması üstüne Hastings, “Bu zor bir karardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Patriot Act’in alakalı kısmını yayından kaldırmanın karşılığında, “Queer Eye,” “Sex Education” ve “Orange is the New Black” gibi uygulamaları Suudi Arabistan’da yayınlama şansları bulunduğunu belirten Hastings, “Bu tedirgin edici bir tavizdi, bunu onaylamamız basit olmadı ama bu adımın iyi bulunduğunu düşünüyoruz.” sözleriyle kararını savundu.

Hastings’in açıklamalarının sonrasında, sosyal medya kullanıcıları söz hususu programlarda pedofili ve eşcinsellik gibi ögelerin bulunduğunu fakat Suudi Arabistan’ın siyasi çıkarları için bu programlara müsaade ettiğini belirterek, Netflix’in kararına reaksiyon gösterdi.

Suudi Arabistan istemiş, Netflix uygulamanını yayından kaldırmıştı

Minhaj, Netflix’teki “Patriot Act” isimli uygulamasının 2019 Ocak Ayı Ayı ayında yayımlanan bir bölümünde, Suudi Arabistan’ı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’deki iç savaş nedeniyle eleştiren ifadeler kullanmış, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın reformcu bulunduğu iddialarına karşılık da “Onun modernleştirdiği tek şey Suudi diktatörlüğü.” yorumunu yapmıştı.

Suudi yönetiminin Kaşıkçı cinayeti hususu ile alakalı birbiriyle çelişen açıklamalar yapması noktasında da Minhaj, şu eleştirilerde bulunmuştu:

“Suudi Arabistan, onun (Kaşıkçı’nın) ortadan kaybolmasını tanımlamak için mücadele verdi. Önce konsolosluktan güvenilir bir şekilde ayrıldığını söylediler sonrasında Kaşıkçı’nın hayatta bulunduğunu kanıtlamak için dublör kullandılar. Bir noktada, onun Jackie Chan tipi bir arbedede öldüğünü söylediler. O kadar çok açıklama yaptılar ki bir tek Kaşıkçı’nın kendi başına kaya tırmanışı yaptığı esnada ölmediğini söylemedikleri kaldı.”

Programın yayımlanmasının sonrasında Suudi Arabistan uygulamanın söz hususu kısmının ülkede yayından kaldırılmasını istemiş, Netflix de bu talebi kabul etmişti.

Netflix’in, “Tüm dünyada sanatsal özgürlüğü destekliyoruz. Geçerli bir hukuki talep üstüne bu bölümü yalnızca Suudi Arabistan’da yayından kaldırdık.” açıklaması her kesimden eleştiri çekmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri