Teknoloji

Nedir Bu Uçan Yılanlar?

Uçan yılanlardan alınan ilham uçan robot yapımında kullanılacak

Abone Ol  
 

10 sene önce uçan yılanları araştırmak ve gizemlerini çözmek için başlatılan çalışmalar nihayet sonuca ulaştı. Söz konusu araştırma, bundan 10 yıl önce bizzat ABD ordu bünyesi tarafından 5 yılan çeşidi kapsamında başlatılmıştı. Söz konusu araştırmanın ve elde edilen oldukça değerli sonuçların, uçan robot yapımında kullanılabileceği belirtiliyor.

Günümüzde bilim ve teknolojinin her gün durmadan gelişmesi ve ilerlemesi sayesinde dünya çapında merak edilen pek çok konunun gizemi de çözülebiliyor. Hayvanlarla ilgili araştırmalar da bu açıdan en çok tercih edilen ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Uzunca bir süredir tüm insanlığın merak konusu olmuş uçan yılanlar ile ilgili ABD ordusu bünyesinde ve desteğiyle Virginia Tech adlı şirket tarafından gerçekleştirilen çalışmalar nihayete erdirildi.

Uçan yılanlar üzerine 10 yıldır araştırmalar yürüten şirket, yüksek hıza sahip kameralar ve hareket yakalama teknolojileri kullanarak eylemsizlik ve aerodinamik etkilerini birleştiren uçan yılanların üç boyuta sahip uçuş modellerini oluşturdu.

Uçan Robot Yapımında Kullanılacak

ABD ordusunun desteğiyle 10 yıldır yürütülen araştırmaların sonucunda söz konusu uçan yılanların gizemi çözülmüş oldu. Çalışmalar gösterdi ki, yılanların uçuş eylemine yalnızca tek bir unsur değil, yılanın hareketlerini, devinimini ve süzülmesini mümkün kılan pek çok unsurun birleşimi sebep oluyor. Elde edilen sonuçlar sayesinde, uzmanların belirttiğine göre, yeni uçan robotların prototipleri yapılabilir. Ayrıca söz konusu çalışma sayesinde, diğer hayvanlardaki dalgalanma davranışının da farklı bir işlevi ortaya konulmuş oldu.

10 yıldır devam eden çalışmalar neticesinde elde edilen bulguların ABD menşeli şirketlerde ve ABD ordusunda saklı kalacağı söyleniyor. Söz konusu bulgular ışığında uçan robotlar başta olmak üzere pek çok yeni teknolojik aletin geliştirilebileceği kaydedilirken, bunun ilerleyen süreçteki uluslararası ilişkiler dengelerini, küresel ekonomiyi ve ABD içerisindeki politikayı etkileyebileceği öngörülüyor. Her ne kadar temel araştırmalar sonlanmış olsa da şirket tarafından uçan yılanların uzun süre incelenmeye devam edeceği belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri