Teknoloji

NASA’dan Uzay Yürüyüşü

Astronot Chris Cassidy ve Bob Behnken bu senenin üçüncü uzay yürüyüşüne başladılar!

Abone Ol  
 
69 / 100

Uluslararası Uzay İstasyonu ISS bünyesinde yer alan ABD Uzay ve Havacılık Ajansı NASA’ya bağlı iki astronot uzay yürüyüşüne başladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) bünyesinde astronot Chris Cassidy ve Bob Behnken, bu senenin üçüncü uzay yürüyüşüne başladı. Astronotlar tarafından gerçekleştirilecek olan uzay yürüyüşünün 7 saat gibi bir süre boyunca devam etmesi bekleniyor. Cassidy ve Behnken adlı astronotlar, yürüyüş esnasında ISS’nin sancak kafesi içerisindeki güç kanallarında yer alan eski teknolojili 6 tane nikel – hidrojen yapıdaki bataryayı, daha yeni teknoloji olan 3 tane lityum – iyon batarya ile değiştirecek. Yeni takılacak olan bataryaların ağırlığının 194 kilogram olduğu belirtilirken, pil yükseltme ve değiştirme işlemleri kapsamında Ocak 2017 döneminde bu yana 12 farklı uzay yürüyüşü yapıldı.

ISS Program Müdür Yardımcısı Kenneth Todd tarafından yapılan açıklamada 20 senelik bir kullanım ömrü bulunan pilleri değiştirmenin uzun vadeli olarak çok daha sağlıklı bir konfigürasyona yardımcı olacağı belirtildi. Bunun yanında bir sonraki uzay yürüyüşünün ise 21 Temmuz gününde gerçekleşmesi planlanırken, söz konusu yürüyüş ile ISS bünyesindeki batarya değişim işlemlerinin sona ereceği belirtiliyor.

NASA’dan Uzay Yürüyüşü 2 – ankara neowise

ISS’in Görüntülediği NEOWISE Kuyruklu Yıldızı

Uluslararası Uzay İstasyonu ISS tarafından görüntülenen NEOWISE adlı kuyruklu yıldız ise 72500 km hızı ile Dünya’ya yaklaşmaya devam ediyor. 23 Temmuz tarihinde gezegene herhangi bir zarar vermeden 103 milyon km yakınımızdan geçecek olan NEOWISE kuyruklu yıldızı bir daha 7000 yıl sonra dünyamıza uğrayacak. NEOWISE kuyruklu yıldızı Temmuz ayının ortasından itibaren akşam saatleri geldiğinde ve  güneşin batmasından hemen sonra gözlemlenebilir olacak.

Çıplak gözle görülmesi hususunda dünyanın her bölgesi için aynı imkan yer almasa da 23 Temmuz tarihi söz konusu NEOWISE kuyruklu yıldızının dünyaya en yakın olacağı tarih olarak belirtiliyor. Uzay boşluğundaki hareketine 72500 km hız ile devam eden kuyruklu yıldız dünyamıza herhangi bir zarar vermeyecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri