Sağlık

Mutlu Olmak İçin Gereken Beş Alışkanlık

Mutlu bir yaşam için yapılması gerekenler

Abone Ol  
 

Mutluluk, sanılanın aksine çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir bir duygu. Gün içinde sergilemeye alıştığımız pek çok durum bizi mutsuzluğa sürükleyen temel etkenler. Bu alışkanlıkları ve bunların olumsuz etkilerini fark edip, uzak durmaya çalışmak ise mutlu olmanın ilk kuralı olarak uzmanlar tarafından öneriliyor. İşte uzmanlar tarafından mutlu olmak için gerekli olduğu tespit edilmiş beş alışkanlık:

Mutlu Olmak İçin Gereken Beş Alışkanlık 2 – negatif duygular

1- Negatif Duyguları Kabul Edin

İnsanlar olarak zaman zaman içerisine girdiğimiz olumsuz ve negatif duygular da olumlular kadar gerçeklik taşıyor. Uzmanlar bu konuda kendisini sürekli negatif duygulara kapatan ve onları görmezden gelmeye çalışan insanların olumlu ve pozitif duyguları hissetme konusunda da zorlandığını ortaya koyuyor. Ölçüyü kaçırmayacak bir biçimde olumsuz duyguları da hissetmek ve yaşamak mutlu olmanın ilk kuralı.

Mutlu Olmak İçin Gereken Beş Alışkanlık 3 – hata korkma

2-Hatalardan Korkmayın

İnsan hayatı içerisinde geçirilen süreçler göz önüne alındığı takdirde hata yapmak en doğal harekettir. Bu bağlamda insanların hata yapmaktan korkmaması hatta hata yapmadan doğru olan şeye ulaşılamayacağı konusunda ikna olması gerekiyor. Ancak bu şekilde insanlar hayatın gerçekleriyle yüzleşebiliyor.  Hata yaptığınızda ise bunun doğru olan şeye ulaşmak için bir adım olduğunu aklınıza getirerek daha fazla motive olmanız gerekiyor.

Mutlu Olmak İçin Gereken Beş Alışkanlık 4 – magdur

3- Mağdur Rolüne Bürünmeyin

İnsanların sıklıkla tercih ettiği bir diğer davranış ise içerisinde bulundukları durumlar ve yaşadığı problemler ışığında başka insanları suçlamak olarak göze çarpıyor. Fakat bu şekilde bir davranışın ne kendinize ne de suçladığınız insana bir faydası olmuyor. Mağdur rolüne bürünmek yerine sorumluluk almaya ve sorunları çözmeye odaklanmaya çalışın.4- Geçmişe Saplanıp Kalmayın

Gün içerisindeki rutininizde kafanızı meşgul eden ve özellikle de geçmişle ilgili konulardan uzak durmaya çalışın. Geçmişi düşünmek asla bir fayda sağlamayacağı gibi gelecek için de özverinizi azaltacaktır. Bu sebeple tek yapmanız gereken geçmişe saplanıp kalmayarak gelecek güzel günler için uğraşmanızdır.

Mutlu Olmak İçin Gereken Beş Alışkanlık 5 – kiyaslama

 5- Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Yaptığınız hareketler, işiniz veya başka bir uğraşınız ile ilgili kendini asla bir başkası ile kıyaslamayın. Bu hem içinizde kıskançlık gibi kötü bir duygunun ortaya çıkmasına neden olur hem de motivasyonunuzu düşürür. Bunun yerine kendi yapabildiklerinize odaklanmayı tercih edin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri