Ekonomi

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan: “Rezervin ekonomik yansımalarını yarından itibaren göreceğiz”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervinin Türkiye'nin aşağı yukarı 8 senelik gereksinimi olduğunu belirterek

Abone Ol  
 
58 / 100

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervinin Türkiye’nin aşağı yukarı 8 senelik gereksinimi olduğunu belirterek, “Bu rezervin kullanıma hazır duruma gelmesi amacıyla vakte gereksinim olduğunu söyleyenler olacaktır fakat bunun ekonomik yansımalarını yarından itibaren bile göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Abdurrahman Kaan, yaptığı yazılı açıklamada, “320 milyar metre küplük bu rezervin ilk olarak milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu hal gerçekten 2017 senesinde başlatılan stratejinin gerçekten ne kadar doğru bir plan olduğunun da göstergesidir. Malumunuz biz gemileri kiralamayıp satın aldık ve keşif faaliyetlerimizden taviz vermedik. Bu hususta emeği geçenleri kutlama ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Rezerv büyük bir koz olarak bundan sonra masada”

Seneye 18 milyar metreküplük Rusya ile olan gaz kontratının da dolduğunu bildiklerini bildiren Kaan, şunları kaydetti:

“Şimdi bu rezervin kullanıma hazır duruma gelmesi amacıyla vakte gereksinim olduğunu söyleyenler olacaktır fakat bizim 2023-2025 kontratlarımızda elimizde büyük bir koz olarak bu rezerv bundan sonra masadadır ve biz bunun ekonomik yansımalarını yarından itibaren bile göreceğiz.

320 milyar metreküp rezerv ülkemizin aşağı yukarı 8 senelik gereksinimidır. Bu da 80 ila 100 milyar dolarlık bir ekonomik değere işaret etmektedir. Türkiye aşağı yukarı 40 milyar dolarlık bir miktarı petrol ve doğalgaz ithalatı yapıyor. Şu durumda hem masada bir koz hem de ekonomik değer yönünden bütçede mühim bir katkı diyebiliriz. Fakat buradan elde edilecek avantaj, gene ve ısrarla hem Doğu Akdeniz’de hem de başka sondaj çalışmalarında kullanılmalı.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri