EkonomiGenel

MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı başladı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, "Yatırımcı ile girişimciyi bir araya getirecek organizasyonda (MÜSİAD EXPO), yeni iş alanlarının oluşması sağlanarak Türkiye'deki istihdama direk katkı yapılması hedeflenmektedir." dedi.

Abone Ol  
 
76 / 100

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Yatırımcı ile girişimciyi bir araya getirecek organizasyonda (MÜSİAD EXPO), yeni iş alanlarının oluşması sağlanarak Türkiye’deki istihdama direk katkı yapılması hedeflenmektedir.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın Global Etkileşim Ortağı bulunduğu “MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı”, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Etkinliğin açılışında konuşan Kaan, 18’incisini yaptıkları etkinliğin bu yıl ilk kez, Türkiye’nin en büyük fuar organizatörü TÜYAP ve Türkiye’nin en geniş sermaye Platformu olan MÜSİAD’ın, güçlerini birleştirerek gerçekleştirdiği söyledi.

Kaan, fuarda, 10 salonda ve 70 bin metrekarelik bir alanda binlerce şirketin temsil edileceği ve 100 bine yakın ziyaretçiyi ağırlamayı amaçladıklarını söyleyerek Türkiye’nin ilk hibrit fuarı olma özelliği ile sanal ortamdan da katılımların ve ziyaretlerin gerçekleşeceğini bildirdi.

Sosyal uzaklık kuralları ve ciddi sanitasyon önlemleri kapsamında yapılan hazırlıklarla 8 binin üstünde B2B iş görüşmesinin hedeflendiklerini açıklayan Kaan, fuarın, dünyanın dört bir yanından gelecek sanayici ve iş insanının da katılacağı Uluslararası İş Forumu- (International Business Forum (IBF) ile mühim toplantılara ev sahipliği gerçekleştireceğini kaydetti.

Kaan, MÜSİAD EXPO 2020’nin, ticaretin etkileşim dili olan fahri konsolosları da bir araya getireceğini söyleyerek, “Başta ABD, Avrupa ve Asya mekanları olmak üzere bütün dünyada etkin rol oynayan fahri konsoloslar, buralarda edindikleri deney ve birikimleri ,iş insanlarıyla paylaşarak ülkemizin ihracatının gelişmesine katkıda bulunacak. Hem de fuarda, 4 kıtadan 20 yeni kuruluşla MOU anlaşması imzalanarak, ülkelerimiz arasındaki ihracatın ve ticari ilişkilerin gelişmesi noktasında mühim bir adım atılmış olacak.” ifadelerini kullandı.

– “İstihdama direk katkı hedefleniyor”

Abdurrahman Kaan, MÜSİAD EXPO’da ilk kez Girişimcilik Alanı açılacağını söyleyerek, yatırımcı ile girişimciyi bir araya getirecek organizasyonda, yeni iş alanlarının oluşması sağlanarak Türkiye’deki istihdama direk katkı yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

Dünyanın mühim yatırımcılarının da fuara katılarak girişimcilik salonunda mühim görüşmeler yapmasının beklendiğini izah eden Kaan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu yılki EXPO’da değişik olarak karavan turizmini desteklemek suretiyle her gelir düzetekrar hitap edecek karavanlar da fuarımızda yer alacaktır. Biliyorsunuz karavan turizmi, Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme ve Turizm Yatırımlarını çeşitlendirme stratejimiz kapsamında ilk kez MÜSİAD doğrultusundan meydana konmuş ve olabildiğince geniş bir zeminde rağbet görmüştür. Bu itibarla biz de bu yılki EXPO’da Karavan Üreticilerine yer verdik.”

Kaan, bu yıl EXPO kapsamında milli elektrikli araçların da gösteriminin gerçekleşeceğini kaydederek, şu verileri verdi:

“Milli gurur kaynağımız olan ve Yeşil mutabakatın destekleyicisi olarak da algılanması gereken, bu girişime MÜSİAD olarak Fuar içeriğinde yer vermekten ötürü çok mutluyuz. Fuarımıza, 24 sektörden yüzlerce firmanın katılıyor olması pandeminin bu zorlu sürecinde bile ülkemiz ekonomisin çarklarını döndürmek adına bizleri ümitlendirmektedir.”

– “Ülke ekonomisinin yeni yol haritası saptama süreci bizi memnun ediyor”

MÜSİAD Başkanı Kaan, son senelerde küresel ticarette yaşanan sıkıntılar, Çin-ABD gerilimi ve Brexit gibi global ekonomiyi olumsuz etkileyen gelişmelerden bahsederek, salgın sürecinin bu kadar sıkışan dünya düzeneğinin bir patlama noktası bulunduğunu söyledi.

Bugün gelinen noktada bundan sonra pandemi ardından yeni dünya düzeninin yeni paradigmalarının konuşulduğunu dile getiren Kaan, şu ifadeleri kullandı:

“İlk dönemin sancılı şoklarını üzerimizden yavaş yavaş atarak, yeni normalin yani yeni üretim-ticaret-yatırım ve tedarik sistemlerinin, Türkiye yönünden konumlandırmasını yapmaktayız. Ülkemiz ekonomisinin makro politikalar ve hukuksal reformlar düzleminde tazelenme ve yeni bir yol haritası saptama sürecine girmiş olması bizleri memnun etmektedir. Fakat bir gerçeği de unutmamak gerekir. Devlet, politikalarını belirlerken, alınan kararların sürdürülebilirliği, bu kararların tabana iyi anlatılması ve kuşkusuz uluslar arası düzlemde kendimizi iyi ifade edebilmemiz ile mümkündür.”

– MÜSİAD’dan KOBİ’lere destek

Abdurrahman Kaan, “içine kapanıp kapalı dönem çalışmalarla makro dönüşümlere katkı sağlanmaz” felsefesi tarafında çıktıkları yolda fuar kapsamında ve sonundaki süreçte etkinliğin meyvelerini göreceklerini bildirdi.

KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin lokomotif öğeyi bulunduğunu açıklayan Kaan, onların yatırıma teşvik edilmesinin, mekan ve finansmana erişimlerinin sağlanmasının, yatırım yapma iştahlarını olumsuz etkileyecek faktörlerin iyileştirilmesinin öneminden bahsetti.

Kaan, “Bu çerçevede özellikle KOBİ’lerimizin markalaşma ve büyüme serüveninde onlara lüzum komitelerimiz lüzumse MÜSİAD markalarımızca tasarlanan projelerimizle her vakit destek olmaya hazırız. Bu çerçevede MÜSİAD çalışmaları ve markalarını tekrar fuarımızda tespit edilen MÜSİAD holünde bulabilir ve ziyaret edebilirsiniz.” dedi.

– Anadolu Ajansı’na plaket

Açılışın ardından etkinliğin sponsor ve destekçilerine teşekkür plaketi verildi.

MÜSİAD EXPO Global İletişi Ortağı olan Anadolu Ajansı’nın plaketi, AA Pazarlama ve Kurumsal Etkileşim Direktörü Yılmaz Yaman’a takdim edildi.

Programın ana sponsorlarından Yıldız Holding ve Karanfil Grup yetkilileri de plaket verdiği destekçiler arasında yer aldı.

– MÜSİAD EXPO’da yer alacak organizasyonlar

Özbekistan, Pakistan, Kazakistan, Sudan, Libya, Katar, Nijerya, Güney Afrika, İran, Irak ve Venezuela başta olmak üzere, 50 ülkeden 400 yabancı alım heyetinin katılacağı fuar pek çok organizasyona da ev sahipliği yapacak.

Yarın düzenlenecek, dünyanın dört bir yanından gelecek sanayici ve iş insanlarının katılacağı Uluslararası İş Forumu-International Business Forum (IBF) bu mühim toplantılar arasında yer alıyor.

“Virüsün ekonomisi”nin tartışılacağı forumda Kovid-19 ardından patlama yaşayacak sektörler hakkında da bilgi paylaşımı gerçekleştirilecek. Aynı gün Dünya Başkanlar Toplantısı da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Kasım’da fuarı ziyaret edecek. Aynı gün Ticaret Bakanlığı Alım Heyetleri çift iş görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Hem de uluslararası ticaretin mühim oyuncuları kabul edilen fahri konsolosları bir araya getirecek olan “MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi” de fuar kapsamında düzenlenecek.

Bu zirveye, 82 fahri konsolos katılım sağlayacak. Ülke ve panel sunumlarının uygulanacağı fuarın son gününde ise MÜSİAD Uluslararası İş Birliği Anlaşmaları İmza Töreni yapılacak.

MÜSİAD’ın bugüne kadar detaylı kurum ve kuruluşlarla toplam 193 iş birliği anlaşması imzaladı. MÜSİAD EXPO 2020’de, 4 kıtadan 20 yeni karşı kuruluşla MOU anlaşması imzalayarak, ülkeler arasındaki ihracatın ve ticari ilişkilerin gelişmesi noktasından adımlar atılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri