EkonomiGenel

MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) iki senede bir düzenlediği MÜSİAD EXPO 2020’de Türkiye’nin ticaret ve yatırım ağlarını ilerletmek adına 50 fahri konsolosun yer aldığı MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi yapılırken, 4 kıtadan 19 yeni kuruluşla Uluslararası İş birliği Anlaşması (MOU) imzalandı.

Abone Ol  
 
70 / 100

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki senede bir düzenlediği MÜSİAD EXPO 2020’de Türkiye’nin ticaret ve yatırım ağlarını ilerletmek adına 50 fahri konsolosun yer aldığı MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi yapılırken, 4 kıtadan 19 yeni kuruluşla Uluslararası İş birliği Anlaşması (MOU) imzalandı.

MÜSİAD’dan yapılan açıklamaya göre, ticaret ve yatırım ağlarına katkıda bulunmak adına, ticaretin etkileşim dili durumuna gelen diplomasinin lider unsurlarından olan fahri konsoloslar, MÜSİAD EXPO 2020 kapsamında yapılan “MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi”nde bir araya geldi.

Fahri konsolosların yeni yatırım ve ticaret kanalları açma yolunda bilgi paylaşımı gerçekleştirdikleri doruk MÜSİAD’ın saha zenginliğini bir kere daha gözler önüne serdi.

Bugüne kadar detaylı kurum ve kuruluşlara toplam 193 uyuşma imzalayan MÜSİAD fuarında, 4 kıtadan 19 yeni kuruluşla da Uluslararası İş birliği Anlaşması (MOU) imzalandı. Bu yeni uyuşmalar vasıtası ile Türkiye ile bu ülkeler arasındaki ihracatın ve ticaretin geliştirilmesi noktasında adımlar atılacak.

– “Bu ağı sağlamlaştırmak istiyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Özyurt, değişik ülkeler ile Türkiye Cumhuriyeti arasında ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel temaslarin geliştirilmesine yardımcı olan ve ülkenin tanıtımına en üst düzeyde katkı gerçekleştiren fahri konsolosların, dış ticaret açılımı ve direk yabancı yatırım çekilmesi konusu ile ilgili da mühim katkıları olduğunu belirtti.

Özyurt, bunun farkında oldukları için son üç senedir dünyanın dört bir yanısıra tespit edilen Türkiye Fahri Konsolosları’nı bir araya getiren bu dorukyi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bu anlamda MÜSİAD’ın ticari diplomasinin üssü durumuna yaklaştığını ve bütün dünyada elde edilen başarının bunu meydana koyduğunu ifade eden Özyurt, “Ticari diplomasi stratejimizin geliştirilmesi manasında bu toplantı çok mühim.” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Üst Kurul Başkanı Fatih Keçebir ise dorukde konuşan ve bilhassa süregelen bir diplomatik misyon ağı olmayan ülkelerde fahri konsolosluk kurumuna daha çok ehemmiyet verildiğini aktararak, “Türkiye bu anlamda çok şanslı. Ticari hacmi çoklu tedarikçi ağı gerektiren fahri konsolosları var. MÜSİAD Expo vesilesi ile bu ağı daha da sağlamlaştırmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komitesi Başkanı Zeki Güvercin de bu dorukyi ilk defa MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleştirdiklerinı hatırlatarak, dünyada 210 ülke olduğunu ve Türkiye’de 120 ülkenin fahri konsolosluğu varolduğunu aktardı.

Türkiye’nin de dünyada 100’e yakın fahri konsolosu varolduğunu belirten Güvercin, gelecek haftalarda Dışişleri Bakanlığı’nın bu hususta MÜSİAD ile adımlar atacağını bildirdi.

Zirvedeki konuşmacılardan biri olan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Hatun Demirer, MÜSİAD’ın ticari temaslar geliştirecek bu tür bir organizasyonu yapmasının çok kıymetli olduğunu aktardı.

Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Salih Murat Tamer ise içinde geçilen zorlu süreçte fahri konsolosların üstüne düşen görevleri fazlasıyla yerine getirdiğini belirtti. Daha sonra ise 30’a yakın fahri konsolos söz aldı.

– MOU anlaşmalarının önemi

MÜSİAD EXPO 2020’de çift temasları geliştirmede uluslararası alanda ülkelerin iş adamları kuruluşları başta olmak üzere imzalanan “İyi Niyet Anlaşmaları/Mutabakat Zabıtları” karşılıklı iş birliği ve ticaretin gelişmesine mühim katkı sağlıyor.

Mutabakatın olduğu ülkedeki partner mühim bir ticari heyet, yatırım delegasyonu ya da çift ticaret potansiyelini artıma girişimlerinde kurumu da listesine alarak görüşmelere dahil ediyor.

Aktif olarak kullandığı çift, üçlü iyi niyet işbirliği uyuşmaları bu anlamda mühim bir köprü görevi görüyor.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komitesi içeriğinde yapılan MOU iş birliği uyuşmaları ile amaç kuruma ve üyelerine bu fırsatları oluşturacak karşı kanat kuruluşlarının belirlenmesi, bu kurumlarla MOU uyuşmaları imzalanması ve takiben yapılacak olan görüşmelerle iş birliğini derinleştirecek organizasyonların planlanması oluyor.

– 4 kıtadan 19 yeni kuruluş MOU anlaşmasına imza attı

Bugüne kadar detaylı kurum ve kuruluşlarla toplam 193 uyuşma imzalayan MÜSİAD fuarda da 4 kıtadan 19 yeni kuruluş MOU uyuşmasına imza attı.

Tanzanya, Panama ve Lübnan’da Ticaret ve Tarım Odası’yla MOU uyuşması yapılırken, Pakistan’da İşveren Federasyonu ile Azerbaycan’da ülkenin KOSGEB’i olan KOBİA ile uyuşma imzalandı.

Tacikistan, Gine ve Pakistan’da Sanayi ve Ticaret Odası, Bosna Hersek’te Dış Ticaret Odası, İran’da Türk İran Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, Irak’ta Musul Ticaret Odası, Lübnan’da Global Yatırımcılar Derneği, Libya’da Libya İş Adamları Konseyi ve Misurata Serbest Bölge, Şili’de Santiaga Ticaret Odası, Afganistan’da Afganistan Uluslararası Ticaret Odası, Türkiye Fahri Konsoloslar Derneği ile de uyuşma yapıldı. Ayrıca, Uruguay ve Tunus da MOU uyuşması yapılan ülkelerden oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri