GenelKültür Sanat

Munzur Vadisi Milli Parkı gelin ve damatların doğal stüdyosu oldu

Tunceli'de sonbaharın gelişiyle sarı, kahverengi ve kızıla bürünen Munzur Vadisi Milli Parkı ve Pülümür Vadisi, özel günlerini ölümsüzleştirmek isteyen çiçeği burnunda gelin ve damatların gözde mekanı durumuna geldi.

Abone Ol  
 
63 / 100

Tunceli’de sonbaharın gelişiyle sarı, kahverengi ve kızıla bürünen Munzur Vadisi Milli Parkı ve Pülümür Vadisi, özel günlerini ölümsüzleştirmek isteyen çiçeği burnunda gelin ve damatların gözde mekanı durumuna geldi.

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile öne çıkan, deniz seviyesinden 940 metre yükseklikteki Tunceli, Munzur, Buyer, Sülvüs, Hel ve Yılan dağları arasında kurulu olması sebebiyle resmen gizli bir cenneti andırıyor.

Munzur Vadisi Milli Parkı ve Pülümür Vadisi’nin yanı sıra Pertek Kalesi, Ağlayan Kayalar, Tağar Köprüsü, Munzur Gözeleri ve İn Delikleri gibi görülmeye değer güzelliklere de ev sahipliği yapan şehirte, sonbaharın gelişiyle rengarenk olan tabiat seyrine doyumsuz manzaralar sunuyor.

Çevre il ve ilçelerden bölgeye gelen çiçeği burnunda çiftler de şu sıralar şehrin sarı, kahverengi ve kızılın tonlarına bürünen tabiatında mutluluklarını ölümsüzleştirmek için objektif karşısına geçiyor.

Kentteki vadiler doğal stüdyo oldu

Günün belirli saatlerinde fotoğrafçılarla birlikte dış çekime başlayan çiftler, şehir merkezi ve ilçelerdeki ya da Munzur ve Pülümür Vadisi’ndeki yöresel köy evlerini, ahşap asma köprüleri, sapsarı ormanlık alanları ve dere kenarlarını doğal stüdyo olarak kullanıyor.

Çekimler esnasında şehirin doğal güzelliklerini keşfeden çiftler, çektirdikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşarak bölgenin tanıtımına katkı sağlıyor.

Fotoğrafçı Malik Kaya, AA muhabirine, Tunceli’nin her mevsim tabiatıyla göz kamaştırdığını söyledi.

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar gelin ve damat fotoğraflarını stüdyoda çektiğini belirten Kaya, “Stüdyoda çekilen fotoğraflar ve tabiatta çekilenler arasında çok büyük fark oluyor. Sonbahar aylarında gelin ve damat fotoğrafları daha güzel çıkıyor ve bu mevsimin renkleri çok daha çarpıcı oluyor. Gelin ve damatları özel günlerinde genelde Pülümür Vadisi’nde ya da Munzur Vadisi Milli Parkı’nda fotoğraflıyoruz. Bizler ışığı takip ediyoruz. Çiftleri, güzel ve keşfedilmemiş yerlere götürüyoruz.” dedi.

Çevre illerden Tunceli’ye gelenler de oluyor

Kaya, fotoğraflarını çektikleri çiftlerin çoğunun etraf illerden yaklaştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Coğrafyamıza dair çektiğim fotoğrafları internette paylaştığımız zaman, buralı olmayan insanlar, sırf buranın güzellikleri arasında fotoğraf çektirmek için bizi tercih ediyor. Tunceli’nin güzellikleri de esasen doğal stüdyoyu andırıyor. Zaman yetmiyor, saatlerce ve günlerce çekim yapalım istiyoruz. O kadar güzel coğrafyamız var ki çiftleri oralara götürmeyi çok istiyoruz.”

Dış çekim yaptıran Ali Ekber Kahraman ise 3 ay önce evlendiğini ve eşiyle düğün fotoğraflarını sonbaharda çektirmeye karar verdiğini dile getirdi.

Renk cümbüşünün bulunduğu vadilerde fotoğraf çektirmekten büyük keyif aldığını izah eden Kahraman, “Bölgenin tabiatı çok güzel. Fotoğraflarımızı Pülümür Vadisi’nde çektirdik. Vadideki ağaçların yaprakları yeşil ve sarının tonlarına bürünmüş, renkler bizi çok etkiledi. Sonbahar, çektiğimiz fotoğraflara çok güzel renk kattı. Asma köprüde, su kenarlarında ve ağaçların arasında fotoğraflarımızı çektik. Bizim gibi düğün fotoğrafı çektirmek isteyen etraf illerdeki çiftlere de buralara gelmesini tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

Kıymet Kahraman da en güzel mevsimin sonbahar bulunduğunu, Pülümür Vadisi süresince eşiyle birlikte çok güzel fotoğraflar çektirdiklerini vurguladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri