GenelGündem

MSB: Son bir ayda Pkk`ya ağır darbe vurulmuştur

Milli Savunma Bakanlığından (MSB), yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Deniz Yarbay Şebnem Aktop doğrultusundan bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Abone Ol  
 
66 / 100

Milli Savunma Bakanlığından (MSB), yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Deniz Yarbay Şebnem Aktop doğrultusundan bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), ülkenin ve milletin güvenilirliğini sağlamak suretiyle yurt içi ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Aktop, PKK/KCK terör örgütünün yurt içine geçişini kısıtlamak, yurt içinde/dışında barınmasını engellemek ve eylem yeteneğini yok etmek suretiyle bir ayda 4’ü büyük, 17’si orta çaplı olmak üzere 21 operasyon icra edildiğini bildirdi.

Aktop, “İcra edilen operasyonlar sonucunda son bir ayda 37’si yurt içi, 74’ü yurt dışında olmak üzere 111 terörist tesirsiz duruma getirilmiştir. Teröristler doğrultusundan kullanılan 176 mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo kullanılamaz duruma getirilmiş, ilaveten 128 EYP teşhis edilerek imha edilmiştir.” diye konuştu.

Sınır güveniliğinin tedbirler artırılarak, 7 gün 24 saat esasına göre sağlandığını dile getiren Aktop, PKK/PYD-YPG terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadeleye yönelik sınır hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar sonucunda çok sayıda silah, mühimmat ve yasa dışı malzeme ele geçirildiğini, hudut birliklerinin imkân ve kabiliyetleri sıksık olarak geliştirilerek sınır güveniliğinde etkin tedbirler alındığını aktardı.

Suriye harekat alanlarındaki etkinliklerle ilgilı de bilgi veren Aktop, alınan güvence tedbirleri ve icra edilen devamlılık harekatı sonucunda, Fırat Kalkanı Harekat alanında, son iki yıl içinde toplam 583 DEAŞ’lı teröristin yakalandığını, bu yıl ortamında 374 PKK/YPG’li teröristin de tesirsiz duruma getirildiğini bildirdi.

Zeytin Dalı Harekat alanında, son iki yıl içinde 99 DEAŞ’lı teröristin yakalandığını, 2020 senesi ortamında 902 PKK/YPG’li teröristin de tesirsiz duruma getirildiğini kaydeden Aktop, Barış Pınarı Harekatıyla 9 Ekim 2019’dan bugüne kadar toplam 100 DEAŞ’lı teröristin yakalandığını açıkladı.

Sınırların güneyinde bir terör koridorunun oluşmaması için teröristle mücadeleye kararlılıkla devam edildiğinin altını çizen Aktop, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Tel Rıfat bölgesinde ateşkesi sağlamak, devamlılığı temin etmek ve unsurlarımıza yapılan saldırıları önlemek maksadıyla daha önce varılan mutabakat kapsamında TSK ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri doğrultusundan sonuncusu 2 Kasım’da olmak üzere bugüne kadar toplam 418 bağımsız koordineli devriye icra edilmiştir. Fırat Kalkanı/Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terörden temizlenen alanlarda huzur ve devamlılığın devamını sağlamak için bölümde yürütülen normalleşme çalışmalarına başka kamu kurum kuruluşlarla koordineli olarak devam edilmektedir. İdlib ile ilgili olarak 5 Mart Mutabakatı ile sağlanan ateşkes ardından bölgenin güvencesi alınmış ve bölümde yaşanan insanlık dramına son verilmiştir. Bugüne kadar 410 binden çok Suriyeli evlerine, yurtlarına gönüllü, güvenilir ve saygın bir şekilde geri dönmüştür. Bu kapsamda bölümdeki ilerlemeler Rusya Federasyonu ile koordinasyon ortamında yakından takip edilmekte, 5 Mart Mutabakatı kapsamında birliklerimizin güvenilirliği için her türlü planlama yapılmakta, gereken tedbirler alınmaktadır.”

“Kardeşlerimizin haklı davasında yanlarında olmaya devam edeceğiz”

Azerbaycan’daki ilerlemelere de değinen Aktop, Ermenistan’ın, 27 Eylül 2020’de başlattığı saldırılarına, 10 Ekim, 18 Ekim ve 26 Ekim’de ilan edilen ateşkeslere rağmen, direk sivilleri ve yerleşim yerlerini, uluslararası hukuka aykırı olarak amaç alabilmek suretiyle devam ettiğini söyledi.

Bu saldırılarda bugüne kadar Azerbaycan vatandaşlarından 91’inin hayatını kaybettiğini, 404’ünün yaralandığını belirten Aktop, “Azerbaycan Ordusu, Yukarı Karabağ bölgesinde 27 Eylül’den bugüne kadar toplam 208 köyü ele geçirmiştir. Azerbaycan Türk’ü kardeşlerimizin haklı davasında bundan önce bulunduğu gibi, bundan sonra da yanlarında olmaya ve destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yarbay Aktop, Libya’daki etkinliklerle ilgilı de bilgi vererek, Türkiye’nin Libya’da amacının, toprak bütünlüğü, sürdürülebilir ateşkes, kalıcı barış ve devamlılığın sağlanması bulunduğunu vurguladı.

Bu yönde atılan her adım ve olumlu gelişmenin memnuniyetle karşılandığını dile getiren Aktop, “Libya’daki varlığımız, Libya’nın yasal hükümeti olan Milli Mutabakat Hükümeti’nin daveti üzerinedir. Milli Mutabakat Hükümeti’nin isteği devam ettiği sürece Libya’da bulunmaya ve Libyalı kardeşlerimize eğitim, sağlık, insani yardım ve danışmanlık desteği vermeye devam edeceğiz. Bugüne kadar bulunduğu gibi bundan sonra da ‘Libya Libyalılarındır’ yaklaşımıyla Milli Mutabakat Hükümeti’nin ve Libyalı kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz.” dedi.

Doğu Akdeniz

Aktop, Oruç Reis inceleme gemisinin Marmaris’in güneyinde Türk kıta sahanlığında, Barbaros Hayrettin Paşa inceleme gemisinin ise Kıbrıs adası güney batısında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına verilen ruhsat sahasında, daha önceden teşhis edilen program dahilinde hareketlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Fatih Sondaj Gemisi’nin, Karadeniz’deki münhasır ekonomik bölümdeki keşif ve sondaj etkinliklerine devam ettiğini ifade eden Aktop, “Türk Silahlı Kuvvetleri doğrultusundan Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de etkinlik gösteren bütün sismik inceleme ve sondaj gemilerimize refakat ve koruma görevine devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, ilgi ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları tarafında barış ve güveniliğin teminatı olmaya kararlılıkla devam edecektir.” diye konuştu.

“Milletimizin emrindeyiz”

İzmir’de yaşanan depremle ilgilı MSB içeriğinde ivedilikle kriz merkezi oluşturulduğunu, ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen isteklerin hızla karşılandığını izah eden Aktop, Kayseri, Ankara, Erzurum ve Diyarbakır’dan kalkan 10 nakliye uçağı ile 20 sorti icra edilerek, AFAD timleri başta olmak üzere personel ve araçların bölgeye nakledildiğini aktardı.

Bölgede konuşlu birlik ve kuruluşlarda can kayıbı ve ciddi hasar bulunmadığını anımsatan Aktop, İzmir Tersanesi’nde teşhis edilen bir pontonun depremde hasar gören Sığacık Marina’ya intikal ettirildiğini, ilaveten Harita Genel Komutanlığının bir uçağı ile deprem bölgesinde hasar belirlenmesi yapıldığını, araziye dair bilgiler toplanarak ilgilı kurumlarla paylaşıldığını açıkladı.

Yarbay Aktop, şunları söyledi:

“Mehmetçik doğrultusundan, depremde evleri yıkılan/hasar gören vatandaşlarımız için hazırlanan çadırların kurulumu sağlanmaktadır. İlgili kurum ve kuruluşların istekleri tarafında çalışmalara devam edilecektir. Milli Savunma Bakanlığı olarak, devletimizin bütün kurumları gibi lüzum duyulduğunda var gücümüzle her türlü desteği ve yardımı sağlamaya hazırız. Bakanlık ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak milletimizin emrindeyiz. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında salgının başlangıcından itibaren alınan tedbirlerin titizlikte ve ciddiyetle uygulandığına ilgi çeken Aktop, TSK’nın alınan tedbirler sayesinde, dünyada vaka sayılarının personel mevcudu seviyesi itibarıyla en az vaka teşhis edilen ordular arasında yer aldığını vurguladı.

TSK’nın harekat, tatbikat ve eğitim hareketlerinin de salgından etkilenmeden kesintisiz sürdürüldüğüne işaret eden Aktop, “Etkin, caydırıcı ve saygın vasıfları ile harekata hazır olan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin savunma ve güveniliği için inanç, sabır ve fedakarlıkla kendine tevdi edilen her türlü görevi başarma azim ve kararlılığındadır.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri