Genel

Mobil ekipler 21 bini aşkın çocuğu sokaktan kurtardı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki mobil ekipler sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve eğitim hayatına katılamayan 21 bin 713 çocuğun bu ortamdan kurtarılmasını sağladı.

Abone Ol  
 
100 / 100

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki mobil ekipler sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve eğitim hayatına katılamayan 21 bin 713 çocuğun bu ortamdan kurtarılmasını sağladı.

AA muhabirinin edindiği verilere göre, Bakanlık, “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı” çerçevesinde, “çocuk işçiliğine sıfır tolerans” ilkesiyle yürüttüğü çalışmaları etkin bir şekilde sürdürüyor.

Son iki senede mobil ekiplerin miktarını 81 ilde yaygınlaştırarak 139’a çıkaran Bakanlık, ekipler vasıtasıyla bilhassa dezavantajlı bölgelerde sokakta çalıştırılan, dilendirilenler ile okul devamsızlığı olan, ihmal ya da istismara uğrama, suça yönelme gibi riskleri teşhis edilen binlerce çocuğun yaşamına dokundu.

Uzmanlardan meydana gelen ekiplerin 81 ilde sokaklarda yürüttüğü çalışmalarla bugüne kadar toplam 21 bin 713 çocuğa ulaşıldı. Çocuklar ve aileleri kendilerine makul sosyal hizmet modelleriyle buluşturuldu.

5 bin 877 aileye çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek sağlandı

Bakanlığın bilgilerine göre, mobil ekiplerin çalışmaları neticesinde çoğunluklu olarak parasal imkânsızlıklar nedeniyle sokaklarda çalışmaya itilen ve bu amaçla eğitim ömürleri sekteye uğrayan çocukların Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden yararlanması sağlandı.

Bu çerçevede toplam 5 bin 877 aileye çocuklarını derli toplu olarak okula göndermeleri ve sokakta çalıştırmamaları koşuluyla SED hizmeti verilmeye başlandı.

Ayrıca eğitim çağını tamamlayan çocukların mesleki eğitime yönlendirilmesi, madde bağımlılığı teşhis edilenlerin tedavilerinin yapılması, çocukların sokaktan çekilerek psikososyal destek hizmetlerinden yararlandırılması suretiyle toplam 13 bin 129 çocuğun ailesine rehberlik hizmeti verildi.

Eğitimden kopan 1836 çocuk okula döndü

Mobil ekipler çocukların yanı sıra ailelerinin de sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlerden yararlanabilmesine imkân tanıdı. Çalışmalarla 5 bin 487 çocuk hakkında eğitim, rehberlik ve danışmanlık tedbirleri alındı.

Eğitim çağında olan ama sokakta çalıştırıldığı için okula devam etmediği saptanan 1836 çocuk da okuluna döndürüldü.

Okulların rehberlik birimleriyle eşgüdüm içerisinde hareket eden Bakanlık uzmanları, bu haldeki çocukların okula devam edip etmediğini, eğitim ve okul başarılarını düzenli olarak takip ediyor.

– 504 çocuk devlet korumasına alındı

Çocuklar ve ailelerine yönelik araştırmalar kapsamında, ekonomik yoksunluğun haricinde değişik risklerle karşı karşıya bulunduğu teşhis edilen 504 çocuk Bakanlığa bağlı kuruluşlarda koruma ve bakım altına alındı.

891 çocuğun ailesi hakkında adli işlem başlatıldı

Çalışmalarında çocukların ihtiyaçlarının saptanmasına yönelik aileleriyle de görüşülüyor ve araştırmalar neticesinde ihtiyaç duyulan destek mekanizmalarının uygulanması sağlanıyor. Mağduriyeti giderilen çocuklar benzer sıkıntıların tekrarlanmaması, gelişimlerinin izlenmesi suretiyle aile ve okul içerisinde düzenli takip ediliyor.

Ailelere de çocuklarını sokakta çalıştırmalarının suç bulunduğu hatırlatılarak bunun yinelenmesi halinde haklarında hukuki işlem başlatılacağı uyarısında bulunuluyor.

Bakanlığın bilgilerine göre, bugüne kadar yapılan takipler neticesinde 891 çocuğun ailesi hakkında adli işlem başlatıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri