EkonomiGenel

Mitsubishi Electric, sanayiciler ve paydaşlarıyla online platformlarda buluşmayı sürdürüyor

Türkiye'deki sanayiciler ve altyapı projeleri için çözüm ortağı olan ve dijital dönüşüm bölümünde yatırımlar yaşama yaşamış Mitsubishi Electric, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) doğrultusundan yapılan "Sanayi Kürsüsü" etkinliğine katılım sağladı.

Abone Ol  
 
68 / 100

Türkiye’deki sanayiciler ve altyapı projeleri için çözüm ortağı olan ve dijital dönüşüm bölümünde yatırımlar yaşama yaşamış Mitsubishi Electric, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) doğrultusundan yapılan “Sanayi Kürsüsü” etkinliğine katılım sağladı.

Şirket açıklamasına göre, işletmelerin üretim hatlarının dijitalleşmesini ve bu sayede akıllı üretime geçmelerini gerçekleştiren Mitsubishi Electric, etkinliklerde sanayicilerle buluşarak sektörel ilerlemeleri ve marka olarak sundukları üstünlükleri paylaşıyor.

Mitsubishi Electric, son olarak TİAD doğrultusundan yapılan “Sanayi Kürsüsü” etkinliğinde yer aldı. Robotik sistemler ve akıllı fabrikalar yönünden Türkiye’deki durum, Endüstri 4.0 ve akıllı fabrika uygulamalarında son ilerlemeler ile akıllı fabrika dönüşümünde eğitim düzeneğinin hali konularının ele alındığı “Robotik Sistemler ve Akıllı Fabrikalar” başlıklı faaliyete katılan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü Departman Müdürü Tolga Bizel, şirketin fabrika otomasyon bölümünde yürüttüğü çalışmalar, robotik uygulamalar ve gelecekte sanayide yaşanacak ilerlemelerden söz ederek sanayicilere önerilerde bulundu.

– “Sanayiciler dijitalleşme yatırımları konusu ile alakalı yüksek farkındalık sahibi”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Tolga Bizel, sanayicilerin doğru vakitte, doğru dijitalleşme yatırımları uygulamak konusu ile alakalı yüksek farkındalık sahibi olduklarını belirterek, “Sanayicilerin rutin iş planlarının dışında kaynakları verimli kullanmaları çok mühim. Mitsubishi Electric olarak basit üretim yapıyor ve sanayicileri bu yönde destekliyoruz. Bazı üretim hatlarında dönüşüm çok basit yapılabilirken diğerlerinde çok ciddi yatırımlar ve değişiklikler uygulamak gerekiyor. Hem insan kaynağı hem de makine imalatı konusu ile alakalı olabildiğince avantajlı olan ülkemizdeki sanayiciler de dijital dönüşüme ayak uydurmak ve bilgi sahibi olmak konusu ile alakalı çok istekliler. Bu potansiyel ve ilgi bizi çok sevindiriyor, zira dünyada çok zorlu bir rekabet ortamı var ve üreticilerimizin global çapta başarılı olmalarını istiyoruz. Eğer fabrikalarda dijital dönüşüm yapılmak isteniyorsa konuyla alakalı kesinlikle bir departmanın kurulmasını ve her ekipten bir kişinin bu süreçte yer almasını öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dijitalleşmeyle bir arada siber emniyet konusunun da ehemmiyet kazandığını altını çizen Bizel, şunları kaydetti:

“Üretimde emniyet açıklarının önüne geçmek için Asya’da Edgecross Konsorsiyum’a üyeyiz. Bu platformla, verilerin bulut ortamına taşınmadan yerinde işlenmesi sağlanıyor. Böylece, bütün dataların işlenmesinin sonrasında bulut ortamına taşınması ve dataların işlendiği yere yeniden dönmesi için harcanacak vakit ve maliyetten tasarruf ediliyor ve yüksek derecede emniyet olası oluyor. Ar-Ge merkezlerimizde tasarlanan yeni suni zekâ algoritmasına sahip teknolojilerimizle emniyet problemini yerinde çözüyoruz. Geçen şubat ayından bu yana bundan sonra bütün robotik uygulamalarımız suni zekâ destekli olarak çalışıyor. Robotlarımız öğrendiği verileri ileri uygulamalarda kullanıyor ve operatörlerin işi çok basitlaşıyor. Yeni kuşak kolaboratif robotlarla şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara elastik bir şekilde yanıt vermelerine imkân sağlıyoruz.

Mitsubishi Electric, geçtiğimiz yıl hareket düzenleme çözümleri ilerleten ABD’li bir teknoloji startupı olan Realtime Robotics’e yatırım yaptı. Realtime Robotics’in hareket yolu düzenleme çözümü, lüzumlu hesaplamaları gerçek vakitli olarak uyguluyor. Türkiye’de bu çözümü kullanacağımız bir pilot projeye başladık ve yakın vakitte yerli bir firmanın üretim hattında çok mühim bir çalışmaya imza atacağız. Bu projede robotlarımız, hem nitelik denetimini kendi kendisine yapabilecek hem de üretimdeki değişimlere yanıt verebilecekler. Yine geçtiğimiz senelerde Türkiye’nin önde gelen bir elektronik eşya üreticisinin üretim hattında gerçekleştirdiğimiz ‘dijital ikiz’ uygulamamız vasıtası ile gerçek üretim hattına araya girmek edilmeden üretime elastiklik ve verim kattık. Mesela yetki sahibi bir kişi, üretim hattının dijital ikizinde aslında uygulamak istediği üretimi yalnızca parametresini değiştirerek simüle edebiliyor ve amaçlanan üretimin gerçek bulunduğu vakit ne kadar verim ile çalışacağını fiziksel olarak üretime başlamadan görebiliyor.”

– “İnsanlar, emek çoğunluklu işlerden zihinsel çalışmalara yönelecek”

Bizel, suni zeka ve dijitalleşmenin insanların işsiz kalmasına yol açmayacağını aktararak, “Dijitalleşmenin insanların işsiz kalmasına yol açacağını düşünmüyoruz. Sadece daha önce bulunduğu gibi iş kolları ve meslek tanımları değişiyor. İnsanlar, emek çoğunluklu işlerden zihinsel çalışmalara yönelecek. Bu noktada nitelikli insan kaynağı çok mühim. Biz de Mitsubishi Electric olarak, nitelikli insan kaynağı yetişmesi için katkı sunmaya çalışıyoruz. Türkiye’de 27 üniversitede sistemlerimizi öğrencilerle biraraya getiriyor ve çoğu üniversiteye robot sağlıyoruz. Aynı vakitte mühendislerle öğrencileri bir araya getirdiğimiz çalışmalarla da eğitime ve insan kaynaklarına katkı sağlıyoruz. Matematik öğrenilmeden suni zekâ konusu ile alakalı bir ilerlemeye imza atabilmek çok zor, bu amaçla eğitimde matematik gibi esas bilimlere ağırlık verilmesi gerekliliğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri