GenelEkonomi

Milyonlarca çalışana bomba haber!

Milyonlarca çalışana bomba haber! Ödenek hesaplara yatıyor! Kısa çalışma ödeneği ile alakalı milyonlarca çalışanı ilgilendiren bir ilerleme yaşandı. Kısa çalışma ödeneği, işçinin son 12 aylık prime temel kazanç ortalamasının yüzde 60'ı oranında bağlanıyor. Genel ekonomik, sektörel, çevresel kriz ya da zor olan sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması ya da süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamiyle ya da kısmen en az dört hafta süre ile durdurulması durumlarında sigortalılara çalışamadıkları devre için gelir desteği gerçekleştiren bir uygulamadır.

Abone Ol  
 
76 / 100

Milyonlarca çalışana bomba haber! Ödenek hesaplara yatıyor! Kısa çalışma ödeneği ile alakalı milyonlarca çalışanı ilgilendiren bir ilerleme yaşandı. Kısa çalışma ödeneği, işçinin son 12 aylık prime temel kazanç ortalamasının yüzde 60’ı oranında bağlanıyor. Genel ekonomik, sektörel, çevresel kriz ya da zor olan sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması ya da süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamiyle ya da kısmen en az dört hafta süre ile durdurulması durumlarında sigortalılara çalışamadıkları devre için gelir desteği gerçekleştiren bir uygulamadır.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 1 – 0x0 bankada paraniz varsa mutlaka goz atin bankada parasi olan herkesi ilgilendiren flas hamle yapildi 1605869778638

Kısa çalışma ödeneği, işçinin son 12 aylık prime temel kazanç ortalamasının yüzde 60’ı oranında bağlanıyor. Bir kişinin alabileceği en yüksek ödenek tutarı, asgari ücretin yüzde 150’sini aşamıyor. Bu yıl itibarıyla 1.752 TL ile 4.380 TL arasında kısa çalışma ödeneği veriliyor. Daha önce kısa çalışma ödeneği alırken normalleşmeye işlemiş işçiler, tekrar kısa çalışmaya döndüklerinde önceki tutar üzerinden ödenek alacaklar. Normalleşme devresinde ücretlerinde artış olmuş olsa bile ödenekleri değişmeyecek. Ücretsiz izne çıkartılanlar ise aylık brüt 1177 TL, net olarak da 1168 TL ödenek alabilecekler.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 2 – thumbs b c 25870920f39910671b2a7bcb471ac39c 1

Koronavirüs vakalarının yükselmesi üstüne yayımlanan yeni genelge uyarınca, restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeteryalarda yalnızca paket servisi yapılacak. Sinema solanları yıl sonuna kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe ve salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaları yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalacak. Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri yalnızca sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatlerinde açık olacak.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 3 – 0x0 10 maas kredi odemesi kac para sgk ssk ve bagkurluya 3 maas avans 10 maas kredi alma basvuru sartlari aciklandi 1558591547373 1

Söz hususu sektörlerden perakende ticaret ile yiyecek meşrubat sektörü istihdamın yoğun bulunduğu sektörler. Bu iki sektörde ağustos ayı itibarıyla sırayla 1 milyon 374 bin ve 667 bin sigortalı kişi çalışıyor. Diğerleriyle bir arada kısıtlama kararından büyülenen sektörlerde aşağı yukarı 2.2 milyon sigortalı işçi bulunuyor. Türkiye çapında sigortalı işçi sayısının 14.7 milyon bulunduğunu öneme alırsak, yüzde 15’inin kısıtlama kararından etkilenecek sektörlerde yer aldığını söylemek mümkün.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 4 – merkez bankasi bankalararasi para piyasasinda bankalarin borc alabilme limitlerini sifirladi 893f80d

Pandemi ardından işyerlerinde ilk kapatma kararının alındığı nisan mayıs aylarında 3.2 milyon kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Ödenek alanların sayısı, endüstri sektörünün normalleşmeye başlamasıyla haziran ayında 2.5 milyona, ileri aylarda da azalarak ekim ayında 927 bin kişiye kadar geriledi.

İşten çıkarma yasağına paralel olarak 17 Nisan’da başlayan ücretsiz izin programından ise bugüne kadar toplam 2 milyon 82 bin kişi yararlandı. Ekim ayında da 540 bin kişi ücretsiz izin desteği aldı.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 5 – para 1 16 9 1589920195

KISA ÇALIŞMAYA GEÇİLİRSE KİMLER ÖDENEK ALABİLECEK?

Faaliyetleri kısıtlanan ya da tümüyle durdurulan sektörlerde çalışanlar için tekrar kısa çalışma ve ücretsiz izin programı gündeme gelecek. Kısa çalışma ödeneğinden, haziran sonuna kadar kısa çalışma müracaatı yapmış olan işyerlerinde çalışıp da isimleri İŞKUR’a bildirilen işçiler yararlanabilecek. Bu işyerlerinde sonradan işe giren işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacak.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 6 – sahte para nasil anlasilir 687x400 1

Kısa çalışma ödeneği almak için, ödenek müracaatı yapıldığı tarih itibarıyla son 3 senede en az 450 prim günü bulunması ve 60 gün hizmet akdi ile çalışmak gerekiyor. Prim günü şartınu sonradan yerine getirenler, haziran ayına kadar yapılan müracaat listesinde isimleri yoksa ödenek alamayacaklar.

Kısa çalışmadan yararlanamayan ve ücretsiz izne çıkartılanlar günlük 39.24 TL tutarında nakdi ücret desteği alabilecekler.

Türkiye’de çalışanların mühim bir alanı sigortasız kişilerden oluşuyor. Faaliyetleri kısıtlanan ya da durdurulan sektörlerde sigortasız çalışanlar hiçbir ödenekten yararlanamayacaklar.

Kısa çalışma ödeneğinin zamanı 31 Aralık 2020 olarak belirlendi. Ancak, cumhurbaşkanı kararıyla programın 2021 haziran ayı sonuna kadar uzatılma olanağı bulunuyor. İşten çıkarma yasağı ve buna paralel ücretsiz izin programı da şuanlık 17 Ocak Ayı 2021 tarihine kadar devam edecek. Ancak, bu da 2021 haziran ayı sonuna kadar uzatılabilecek.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 7 – 1200x627 uzmanindan uyari para sayarken parmaginizi yalamayin 1588345726870

ÖDENEKLER DEĞİŞECEK Mİ?

Kısa çalışma ödeneği, işçinin son 12 aylık prime temel kazanç ortalamasının yüzde 60’ı oranında bağlanıyor. Bir kişinin alabileceği en yüksek ödenek tutarı, asgari ücretin yüzde 150’sini aşamıyor. Bu yıl itibarıyla 1.752 TL ile 4.380 TL arasında kısa çalışma ödeneği veriliyor. Daha önce kısa çalışma ödeneği alırken normalleşmeye işlemiş işçiler, tekrar kısa çalışmaya döndüklerinde önceki tutar üzerinden ödenek alacaklar. Normalleşme devresinde ücretlerinde artış olmuş olsa bile ödenekleri değişmeyecek. Ücretsiz izne çıkartılanlar ise aylık brüt 1177 TL, net olarak da 1168 TL ödenek alabilecekler.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 8 – emeklilere mujde toplu para geliyor h1532075654 6aaeb3

NORMALLEŞME DESTEĞİ ALAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?

Ağustos ayından itibaren kısa çalışma ve ücretsiz izinden normal çalışmaya geçtiğimiz işyerleri için üç ay süre ile normalleşme desteği verildi. Normalleşme desteğinden yararlanmış işyerleri de tekrar kısa çalışmaya dönebilecekler.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 9 – toki para iadesi aciklamasi yapti toki paralari n 4456051

YERSİZ ÖDEMEYE DİKKAT!

Pandemi yüzünden işyerlerinin kapatılması bundan dolayı işçilerin mağdur olmaması için bahar aylarındaki kısa çalışma programı esnasında işverenin beyanı temel alındı. Sonradan bu işyerlerinde yapılan incelemelerde, ödenek alma hakkı olmayan işçilere de ödeme yapıldığı belirlendi. Fazla ve yersiz ödemeler işverenlerden tahsil edilmeye başlandı.

Milyonlarca çalışana bomba haber! 10 – para 1 16 9 1589920195

Bu hafta yürürlüğe giren torba kanuna geçici bir madde eklenerek, 2020 Ekim ayı ve öncesi devreye ait işverenlerin yanlış işlemlerinden kaynaklanan çok ve yersiz ödemelerden tahsil edilmemiş olanlar silindi. Af derecesindeki bu planlama 31 Ekim’den önceki yanlış işlemlere dayalı yapılan haksız ve yersiz ödemeleri kapsıyor.

İşverenler, 1 Kasım’dan sonra doğabilecek haksız ve yersiz ödemelerden mesul tutulacaklar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri