EkonomiGenelGündemMaaşlar

Milyonlarca asgari ücretliye jest yapılacak mı?

2021 senesi asgari ücret zammı milyonlar tarafından heyecanla bekleniyor.

Abone Ol  
 
74 / 100

Devlet asgari ücretle çalışan vatandaşlar için 2021 senesi zam görüşmelerinde 75 TL jest yaptığını açıklamıştı. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk doğrultusundan duyurulan bu jeste ek olarak yeni bir jest yapabilir. Peki, asgari ücrete 397 TL ek zam olacak mı? Asgari ücretli yurttaşların her ay ödediği gelir vergisi ve damga vergisinin alınmaması da gündemde. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret hakkındaki açıklamasında, Türkiye’deki asgari ücretin çoğu AB delegesi ülkeye göre daha iyi halde bulunduğunu belirtti.. Asgari ücret, meşru olarak saptanmış belli kıstaslara göre işçinin bir iş günü çalışması karşılığında ödenen ücrettir.

 

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

 

2021 ASGARİ ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

2020 senesinde asgari ücret net tutarı 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak açıklanmıştı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden meydana gelen kurul ile birlikte Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 senesi için asgari ücreti belirlemişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, komisyon toplantısının derhal sonrasında yaptığı açıklamasında asgari ücretin enflasyon oranının yüzde 3 üstünde bulunduğunu ifade ederek yüzde 15.03 olarak belirlendiğini söylemişti.

1 Ocak Ayı 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak saptanmasına karar verilmişti.

 

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

ASGARİ ÜCRET AYLIKLARINA 397 TL EK ZAM FORMÜLÜ GELİR Mİ?

Asgari ücret ödemelerinde şu şekilde bir formül olabilir. Asgari ücretli yurttaşların her ay ödemiş oldukları 375 TL gelir vergisi ve 22 TL damga vergisinin maaşlara eklenmesi düşünülebilir

463 TL JEST OLACAK MI?

Asgari ücretli çalışan vatandaşlar ise Bakan Selçuk’un açıklamalarında belirttiği jestin gerçekte 463 liralık ikramiye verilmesi kapsamında tam anlamını bulacağını ifade ediyorlar.

 

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

 

75 LİRA DESTEK UYGULANIYOR

Asgari ücrette oluşturulan yeni artışla birlikte çalışanları yakından ilgilendiren AGİ rakamları şu şekilde oldu:

“Bekar bir işçi için 220 lira 73 kuruş, evli (eşi çalışmayan) işçi için 264 lira 87 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 1 çocuklu işçi için 297 lira 98 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 2 çocuklu işçi için 331 lira 9 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 3 çocuklu işçi için 375 lira 23 kuruş.”

Öte yandan, halihazırda 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101 lira, 500’ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 lira olan asgari ücret desteği, bütün işverenleri kapsayacak şekilde 75 lira olarak uygulanacak..

 

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

 

AGİ 2020 NE KADAR?

Asgari ücrette oluşturulan yeni artışla birlikte çalışanları yakından ilgilendiren AGİ rakamları şu şekilde oldu:

“Bekar bir işçi için 220 lira 73 kuruş, evli (eşi çalışmayan) işçi için 264 lira 87 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 1 çocuklu işçi için 297 lira 98 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 2 çocuklu işçi için 331 lira 9 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 3 çocuklu işçi için 375 lira 23 kuruş.”

2020 AGİ TABLOSU

Bekar 220,73TL

Evli eşi çalışmayan 264,87 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 297,98 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 331,09 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 375,23 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 375,23 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 375,23 TL,

Evli eşi çalışan 220,73 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu 253,83 TL

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

Evli eşi çalışan 2 çocuklu 286,94 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuklu 331,09 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu 353,16 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu 375,23 TL

 

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

 

ASGARİ ÜCRET NEDİR?

Asgari ücret, meşru olarak saptanmış belli kıstaslara göre işçinin bir iş günü çalışması karşılığında ödenen ücrettir. İşçi ve ailesinin ekonomik ve sosyal hayatlarını en iyi şekilde yaşayabilmelerini sağlayacak en az ücretin belirlenmesi asgari ücret ile olası kılınmıştır.

ASGARİ ÜCRETİN TARİHÇESİ

Asgari ücretin dünya üstünde 114 senelik tarihi geçmişi bulunmaktadır. Asgari ücret dünyada ilk kez 1890 senesinde Avustralya ve Yeni Zelanda’da uygulanmaya başlanmış, 1900’lü senesinin başı itibari ile de evvelce Avrupa’da, daha sonra da bütün dünyada uygulanmaya devam edilmiştir. Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 1928 senesinde kabul etmiş bulunduğu “Ücret Belirleme Yöntemleri ile İlgili Sözleşme”, ülkemizde 1973 senesinde imzalanmış olup, 1974 senesinde onaylanarak asgari ücretin uygulanması uluslararası ölçütler ile birlikte yapılmaya başlanmıştır.

 

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

 

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Ülkemizde asgari ücret, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu doğrultusundan belirlenmektedir. Bu komisyon 15 üyeden oluşmaktadır. Komisyon üyeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, içeriğinde en çok işçiyi sahip olan en üst işçi kuruluşunun farklı işkolları için seçeceği beş temsilci, içeriğinde en çok işvereni sahip olan işveren kuruluşunun farklı işkolları için seçeceği beş temsilcidir.

ASGARİ ÜCRET BELİRLENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Asgari ücret, işçilerin 16 yaşını doldurmuş olup olmadıklarına göre ayrı olarak belirlenmektedir. Ülkenin asgari ücret belirlendiği dönemdeki sosyal ve ekonomik hali, geçim şartları, güncel ödenmekte olan ücretlerin genel hali ile geçinme indeksleri ilgi edilen başka hususları oluşturmaktadır.

 

 Milyonlara asgari ücretliye jest !

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIR?

Asgari ücret, bütün işçi bölümlerini kapsayacak şekilde “günlük” olarak belirlenmektedir. Günlük hesap üstünden de “Aylık” ve “Saat” ücreti hesaplanmaktadır. Asgari ücret net hesaplanıp, brüt olarak ilan edilmektedir. Nedeni brüt tutar hesabından, Damga Vergisi ile Gelir Vergisi, İşsizlik Fon Payı ve SGK İşçi Payının kesiliyor olmasıdır. Belirlenen asgari ücretin uygulanması meşru olarak zorunludur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri