Genel

Milli Savunma Bakanı Akar: Türkiye aleyhine çeşitli kumpaslara girenler hüsrana uğrayacaklar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, açıklaması

Abone Ol  
 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz’deki ilerlemelere dair, “Türkiye aleyhine detaylı kumpaslara girenler, tarihte bulunduğu gibi bugün de hayal kırıklığına uğrayacaklar. Tansiyonun düşmesi amacıyla birtakımlarının yalnızca susması yeter. Bir şey yapmalarına lüzum yok, sussunlar yeter. Komşumuz Yunanistan’ın birtakım ülkelerin menfaatleri uğruna kendini kullandırmaması, bu uğurda Yunanistan’ın meze olmamasını şiddetle tavsiye ediyor, bunu kendilerine hatırlatıyoruz. Umuyoruz bunun farkındadırlar.” dedi.

Bakan Akar, yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile “Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığının Eğitim Yılı Başlangıç Töreni”ne katıldı.

Akar, alana gelişinde askerleri “kahraman Leventler merhaba” diyerek selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Gürsel Çaypınar doğrulusunda etkinliklere dair bilgi verildi.

Bakan Akar, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığının eğitim senesini kutlayarak sözlerine başladı. 9 Eylül İzmir’in, 11 Eylül Foça’nın düşman işgalinden kurtuluşunun sene dönümlerini kutlayan Akar, başarılı çalışmalarından ötürü deniz piyadelerini kutlama etti.

Deniz piyadelerini kendini ispatlamış bir birliğin kıymetli mensupları olarak nitelendiren Akar, şu şekilde devam etti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakar mensupları karada, denizde ve havada, kendine verdiği görevleri ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ zihniyeti içersinde bugüne kadar yerine getirdi. Bundan sonra da ülkemizin ve asil milletimizin egemenliği, bağımsızlığı, birliği, bütünlüğü ve güvenliği amacıyla yapılması lüzumen ne varsa bunları yapmaya devam edecektir.”

Askeri ve emniyet konularındaki değerlendirmelerinin sonrası Akar, son dehemmiyetde Doğu Akdeniz’de yaşanan ilerlemelere de değindi.

Türkiye’nin bütün problemlerin uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, karşılıklı saygıya dayalı diyalog içersinde barışçıl yol ve yöntemler, müzakereler ve siyasi çözümlerle çözülmesinden yana bulunduğunu altını çizen Akar, bunu her vakit inanarak ifade ettiklerini bildirdi.

Türkiye’nin bu hususta yoğun gayret gösterdiğini ve buna devam edeceğini bildiren Akar, “Diyaloğa, görüşmelere ehemmiyet veriyoruz. Bu çerçevede Yunan komşularımızı her seferinde görüşme masasına, diyaloğa, siyasi çözüme çağrı ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Nitekim NATO kapsamında başlatılan görüşmelere Türk kurulu dün katıldı.” diye konuştu.

“Kimseyi tehdit etmiyoruz”

Akar, Doğu Akdeniz’de son 15 günde 4 büyük müşterek ve entegre tatbikat yapıldığını anımsatarak, şu verileri verdi:

“Bu tatbikatlar tehdit değil de nedir? Biz dostluktan, iyi komşuluk ilişkilerinden bahsediyoruz. Silahlanma, askeri yığınakların artırılması ve tatbikatlarla bize karşılık veriliyor. Bunlar tabii ki gerginliği tırmandıran olaylar. Gerginliğin tırmanmaması amacıyla yapılması lüzumli olanlar gayet basit; diyalog, karşılıklı müzakere, siyasi çözümler üstüne odaklanmak, bu konularda çalışmak. Böyle olmadığı takdirde bunların sorunlu sonuçlarının olabileceğinin bilinmesi lazım.”

Türkiye’nin gerilimin tırmandırılmasına engel olmak amacıyla telkinler yapmaya devam ettiğini, sabırla hareketlerini sürdürdüğünü dile getiren Akar, şu şekilde konuştu:

“Bir taraftan diyalogdan, gerginliğin azaltılmasından bahsediliyor, diğer taraftan da bizim NATO müttefikliğimiz dahi göz ardı edilerek birtakım kuvvetli tahrikler, gerilime sebebiyet veren eylem ve söylemlerle resmen bizim sabrımız test edilmekte. Bunun hiç ideal bir yol olmadığını da belirtmek istiyorum. Bizim uluslararası hukuka bağlı olmamız, sabırlı olmamız, iyi komşuluk ilişkilerinden dile getirmemiz zafiyet değil. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğimizi, hakkımız neyse sonuna kadar takip edeceğimizi söylemek de bir tehdit değil. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Biz yalnızca uluslararası anlaşmalar, mahkeme kararları, teamüller kapsamında haklarımız bulunduğunu ve bunları koruduğumuzu söylüyoruz. Bunun tehdit olarak çeviri edilmesi ideal değildir, gerçeği de yansıtmaz.”

“Doğu Akdeniz’de bir rol kapmaya çalışıyorsunuz”

Bölgeyle uzaktan yakından ilgisı olmayan birtakım devletlerin buralara geldiğine işaret eden Akar, “Bir şekilde buralara kadar gelip, buralarda detaylı roller peşinde etkinlik göstermelerinin de barışa, huzura, istikrara hiçbir şekilde yardımı olmayacağı gibi bilakis gerilimi artıracağı, tırmandıracağını da her bireyin bilmesi lüzumiyor. Siz, binlerce kilometreden gelip Doğu Akdeniz’de bir rol kapmaya çalışıyorsunuz. Hangi hakla? Sizin kıyınız, temsil yetkiniz var mı? Yok. Buradaki oluşturulan hareketin tamamıyla bir rol kapma gayreti bulunduğunu da her bireyin bilmesi lazım. Bunun provokasyondan diğer, insanları tahrik etmekten, buradaki problemi büyütmekten diğer faydası olmayacağını her bireyin bilmesi lüzumliliğini dikkatlerinize sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Akar, şu şekilde devam etti:

“Bu rol kapmaya çalışanlar Libya’da, Suriye’de, Akdeniz’de, Afrika’da eylem ve söylemleriyle oradaki etkinlikleri, krizleri körüklüyorlar. ‘Özgürlük’ dediler, istiklal nerede? ‘Barış’ dediler, barış nerede? Bunların hepsini göz ardı ederek, karşı bir tavır alarak tamamıyla müttefiklik ruhuna aykırı, istiklal ve barış söylemlerine aykırı davranış içersindeler, bunu da görmemiz lazım.

Bu oluşturulanların hepsi de siyasi çözümü geciktirmekte, siyasi çözümün bir an evvel gelmesine olumsuz katkı sağlamaktadır.”

“Kifayetsiz muhterisler”

Türkiye’nin bölümde barış ve istikrardan yana bulunduğunu bir kez daha altını çizen Akar, şunları kaydetti:

“Eski şablonlarla, formüllerle, modellerle günümüzün problemlerini çözmeye çalışmak çok hatalı bir davranış olacaktır. Kimse bunu denemesin. Bu köprünün altından çok sular aktı, eski çamlar bardak oldu. Bunu da her bireyin aklında tutması lazım. Hak, hukuk, eşitlik, istiklal tarif edmeyen sömürgeci ve kölecilik zihniyetinin sonunun geldiğini, bundan sonra bunların tedavülden kalktığını da her bireyin bilmesi lazım. Tehdit diliyle bizimle konuşanlar tarihlerine baksınlar ve atalarıyla görüşsünler. Bu hususta bizim ne yaptığımızı atalarına sorsunlar.”

Türkiye, 4 milyon Suriyeliyi konuk eder iken 3-5 mültecinin sığındığı komşu ülkelerin yeri göğü inlettiğine ilgi çeken Akar, şu şekilde konuştu:

“Dünya ve kendi kamuoyu önünde politik iflaslarını örtbas etmek isteyen kifayetsiz muhterisler detaylı eylemlere girişiyor, söylemlerde bulunuyorlar. Hadlerini ve boylarını aşarak birlik ve bütünlüğümüze fitne sokmaya çalışıyorlar. Fitne hedefli bu sözlerin milletimizin zihninde hiçbir karşılığı yoktur. Ayrıca, bunların hiçbir faydası da yoktur. Siz Hafter’i, PKK/YPG’yi destekler ve başarısız olursanız bunun neticesinde Türkiye’yi suçlayarak bir yerlere varmanız olası değil. Hiçbir şekilde bu yaptıklarının üstünün örtülmesi olası değil. Bunu hem dünya kamuoyu hem biz hem de kendi iç kamuoyunun gördüğünden eminiz. Türkiye aleyhine detaylı kumpaslara girenler tarihte bulunduğu gibi bugün de hayal kırıklığına uğrayacaklar. Tansiyonun düşmesi amacıyla birtakımlarının yalnızca susması yeter. Bir şey yapmalarına lüzum yok, sussunlar yeter. Bu arada, komşumuz Yunanistan’ın birtakım ülkelerin menfaatleri uğruna kendini kullandırmaması, bu uğurda Yunanistan’ın meze olmamasını şiddetle tavsiye ediyor, bunu kendilerine hatırlatıyoruz. Umuyoruz bunun farkındadırlar.”

“Bugüne kadar koruduk, bundan sonra da korumakta kararlıyız”

Tarihten ders alabilmek lüzumliliğini ifade eden Akar, “1974’te bütün imkânsızlıklara, zorluklara karşın ne yaptığımızı biliyorlar. Dolayısıyla önümüzdeki dehemmiyetde yapılacak etkinliklerde günümüz sahip bulunduğumuz imkân ve kabiliyetlerle hak ilgi ve çıkarlarımızı sonuna kadar koruyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın, sizlerin de bu hususta büyük fedakarlık ve kahramanlık yapacağınızdan, hak ilgi ve çıkarlarımızı koruyacağınızdan zerre kadar şüphemiz yok. Hem kendi hem KKTC’li kardeşlerimizin yasal hak ilgi ve menfaatlerini her vakit uluslararası hukuk dahilinde bugün kadar koruduk, bundan sonra da korumakta azimli ,kararlı ve buna da muktediriz. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

Ege Ordusu’na ziyaret

Geleneksel olarak oluşturulan deniz piyadelerinin yeni eğitim senesi açılış töreni halatla helikopterden serbest kayma eğitiminin sergilenmesi, dua okunması ve kurban kesiminin sonrası sona erdi.

Törenin sonrası Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığının yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Bakan Akar ve komutanlar, açılışın sonrası binayı gezerek bilgi aldı, binada tespit edilen Kıbrıs Harekatı Anı Müzesi’ni gezdi.

Öte yandan, Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve kuvvet komutanları, Ege Ordusu Komutanlığını da ziyaret ederek, Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri’den etkinliklere dair brifing aldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri