GenelGündemHaber

Milli kamera işaretledi, milli SİHA MAM-L ile vurdu

Lazer hedefleme ile uzak mesafeden vurdu

Abone Ol  
 
65 / 100

Baykar’dan uygulanan bildirime göre, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi seferberliğinde mühim bir adım daha atıldı.

Türkiye’nin milli SİHA’sı Bayraktar TB2 (Silahlı İnsansız Hava Aracı), entegrasyon çalışmaları devam eden Aselsan CATS elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi ile dün mühim bir teste imza attı.

Baykar Uçuş ve Eğitim Merkezi’nden kanatlarında Roketsan doğrultusundan tasarlanan MAM-L (Mini Akıllı Mühimmat) cansız mühimmatlarıyla havalanan Bayraktar TB2, milli kamera sistemi CATS doğrultusundan uygulanan lazer hedefleme ile başarılı bir atış gerçekleştirdi.

Lazer hedefleme ile uzak mesafeden vurdu

Bayraktar TB2’den atılan lazer arayıcı başlığa sahip MAM-L, Saroz Körfezi’ndeki Hedef Adası’na yerleştirilen hedefi, CATS doğrultusundan uygulanan lazer işaretleme ile yüksek irtifa ve uzak mesafeden tam isabetle vurdu.

Test uçuşları kapsamında CATS’in yüksek süratle hareket eden hedefleri kitleme ve takip özellikleri denendi. Milli kamera sistemi bütün testleri başarı ile geçti. CATS’in kullanıcı ara yüzünde “Milli Teknoloji Hamlesi” mesajı da yer alıyor.

Aselsan, Baykar ve Roketsan’ın güç birliği

Geçen hafta uygulanan test uçuşlarına Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ile Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de katılmıştı.

Türk savunma sanayiinin mühim firmaları Aselsan, Baykar ve Roketsan’ın güç birliği ile yürütülen entegrasyon çalışmalarının kısa vakitte tamamlanması hedefleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri