EkonomiGenel

Migros tedarikçileri ile gıda israfına dur diyecek

 Sürdürülebilir büyüme stratejisi tarafında çalışmalarına yön veren Migros, besin israfının önlenmesine yönelik dünya genelindeki “10x20x30” girişimine Türkiye’den katılan tek perakende şirketi oldu.

Abone Ol  
 
73 / 100

Sürdürülebilir büyüme stratejisi tarafında çalışmalarına yön veren Migros, besin israfının önlenmesine yönelik dünya genelindeki “10x20x30” girişimine Türkiye’den katılan tek perakende şirketi oldu.

Migros’tan oluşturulan bildirime göre, istikbal nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak ve sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunmak suretiyle çalışmalarını devam ettiren Migros, besin israfının önlenmesi bölümünde mühim bir çalışmaya imza attı.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (World Resources Institute –WRI) doğrultusundan başlatılan “10x20x30” girişimine katılan tek Türk perakende şirketi olan Migros, 2030 senesine kadar besin imha oranını yüzde 50 azaltma taahhüdüne 20 gönüllü tedarikçisini de dahil etti.

80’den çok ülkede yürütülen projede dünya genelinde 10 büyük besin perakendecisinin yanı sıra besin hizmet sağlayıcısı iki firma yer alıyor.

– Migros’un 20 tedarikçisinden besin atığını azaltma sözü

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda yer alan besin imhalarının azaltılması hedefinin desteklenmesi suretiyle kurulan girişime katılan Migros, kendi operasyonlarının yanı sıra tedarikçilerinin de besin atıklarını azaltmak için mücadele ediyor.

Projeye gönüllü olarak dahil olan 20 Migros tedarikçisine besin atıklarını azaltmaları suretiyle yıl sonuna kadar globaldeki çalışmalar hakkında bilgi verilecek, eğitimler düzenlenecek ve ton bazında ölçümleme uygulanabilmesi için Küresel Besin Kayıp ve İsrafı Önleme Protokolü’nün tüketimi sağlanacak.

Migros bunun dışında WRI doğrultusundan oluşturulacak ATLAS programında tedarikçilerin besin atıklarının kayıt altına alınmasına rehberlik edecek.

Migros’un daveti ile gönüllü olarak girişime katılan tedarikçi şirketler ise şöyle:

“AEP Anadolu Etap Penkon Besin ve Tarım Ürünleri, Agrobay Seracılık, Cemre Ekolojik Sebze Meyve, Coca Cola İçecek, Eti, Gedik Piliç, Güres Grup, Kor Yumurta, La Lorraine Unlu Mamuller, Meysan, Nestle, Torku (Panek, Panagro), Sağdıçlar (Bando), Sek Süt, Seyran Besin, Sütaş, Şölen, Tat, Tadım, Ülker.”

– “Tedarikçilerimizle 2030 hedefimize emin adımlarla yürüyeceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort, besin kaybı ve israfının dünyada çok mühim rakamlara ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Her yıl dünyada imal edilen bütün besinin üçte biri israf oluyor. Yılda 1 milyar tondan çok besin kaybedilirken ya da israf edilirken, 9 şahıstan 1’i yetersiz besleniyor. İçinden geçen bu olağan dışı proses bize sağlıklı ve itimat edilir besine ulaşımın önemini bir kez daha hatırlattı. Sürdürülebilirlik bölümündeki çevresel, sosyal ve ekonomik önceliklerimizi Migros İyi Gelecek Planımız tarafında takip ediyoruz ve bir besin perakendecisi olarak sürdürülebilir tarım ve besin kaynaklarının verimli tüketimi ile beraber besin israfının önlenmesi öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Besin kayıp ve imhalarımızı azaltmak ve tüketilebilir haldeki besinlerin tekrar değerlendirilmesini sağlamak için beş yıldır ölçümleme, analiz ve tedavi çalışmalarımıza hız verdik.”

Aynı vakitte Consumer Goods Forum’un (CGF) Dünya Perakende Başkanlığını üstlenen Özgür Tort, “CGF çatısı altında Besin İsrafının Önlenmesi koalisyonunda aktif rol alarak, dünyanın önde gelen yapımcı ve perakendeci firmalarıyla bu alanda çözümler geliştiriyoruz. Bu bağlamda, 2018 baz yılındaki besin imha tonajımızın besin satış tonajımıza oranını 2030 senesine kadar yarıya indirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de seneler evvelce başlatmış olduğumuz Besinya Saygı, Sağlıklı Hayat Yolculuğu, Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza gibi projelerimizle beraber dünyaya referans olan çoğu proje yaşama geçirdik.

Son olarak, dünya genelinde yürütülen “10x20x30” girişimine 20 tedarikçi firmamızla beraber katılarak, Türkiye’yi temsil etmekten büyük sevinç duyuyoruz. Bu girişim ile perakendeci ve yapımcı firmalar güçlerini birleştirip tesir alanlarını daha da genişletiyorlar. Bu girişime katılarak 2030 hedefimizi destekleyen bütün tedarikçi firmalarımıza teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, Migros besin imha oranlarını azaltmak için otomatik sipariş sistemi, inovatif paketleme yöntemleriyle ürünlerin raf ömrünün uzatılması, yetişkin meyve-sebzeler de dahil olmak üzere bütün ürünlerde son tüketim tarihi/tavsiye edilen tüketim tarihi yaklaşan ürünlerin indirimli satışı gibi operasyonel tedavilere odaklanıyor.

Hala satışa dönmeyen besin ürünlerini ise öncelikli olarak, dijital bir internet tabanı üzerinden besin bankaları, sosyal marketlere bağışlayarak gereksinim sahiplerine ulaştırıyor. İnsan tüketimine tercih edilmeyen ama tüketilebilir ürünleri sokak hayvanlarının beslenmesi, hala kalan organik atıkları ise enerji üretimi için kullanıyor.

Migros bunun dışında, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik kurulan Besinini Koru Sofrana Sahip Çık girişiminin de destekçileri arasında yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri