EkonomiGenel

Michelin, BlackCycle projesiyle döngüsel ekonomiyi destekliyor

Michelin tarafından koordine edilen ve Horizon 2020 programıyla desteklenen BlackCycle projesiyle büyük bir döngüsel lastik ekonomisinin oluşturulması hedefleniyor.

Abone Ol  
 

Michelin doğrultusundan koordine edilen ve Horizon 2020 programıyla desteklenen BlackCycle projesiyle büyük bir döngüsel lastik ekonomisinin oluşturulması hedefleniyor.

Michelin’den oluşturulan bildirime göre, şirket doğrultusundan koordine edilen BlackCycle projesi, beş ülkede Avrupa konsorsiyumuna dönüşen 7 sektörel partner, 5 Araştırma ve Teknoloji Organizasyonu (RTO’lar) ve bir inovasyon grubu ortaklığında sürdürülüyor.

Proje kapsamında büyük bir döngüsel lastik ekonomisinin oluşturulması ve ömrünü tamamlamış lastiklerden yeni lastiklerin üretilmesi amaçlanıyor.

Verilen bilgiye göre, resmi olarak Mayıs 2020’de AB doğrultusundan desteklenen BlackCycle projesi, dünyanın ilk döngüsel süreçlerinin teknik, bölgesel ve ekonomik kapasitesini meydana koyacak olan bir Avrupa kamusal-özel ortaklığı olma özelliği taşıyor.

Konsorsiyum, lastikler için sürdürülebilir ham maddeler üretmek üzere; ömrünü tamamlamış lastiklerin toplanması, ham madde seçimi, piroliz2 optimizasyonu, petrol arıtma ve saptama, fırın süreci optimizasyonu ve sürdürülebilir lastik performansı değerlendirmesi gibi özel çözümler geliştirecek.

Horizon 2020 programıyla desteklenen BlackCycle pojesinin, aşağı yukarı 12 milyon avroluk tahsis edilmiş Avrupa fonu ile aşağı yukarı 16 milyon avroluk bütçesi bulunurken, proje fonlarının aşağı yukarı yüzde 35’i KOBİ’lere, yüzde 15’i RTO’lara, yüzde 34’ü personel maliyetlerine ayrıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri