EğitimGenel

Meslek lisesi öğretmeninden havadaki virüsleri etkisizleştiren teknoloji

Okul Müdürü Orhan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncelikli olarak Kovid-19 salgınına yönelik tasarımlar yaptıklarını ifade etti.

Abone Ol  
 

Okul Müdürü Orhan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncelikli olarak Kovid-19 salgınına yönelik tasarımlar yaptıklarını ifade etti.

Kovid-19 salgınıyla bütün kapalı mekanlarda temizliğin ehemmiyet kazandığına işaret eden Yılmaz, “Okulumuz meslek öğretmeni Nurgut Dinç’in tasarladığı ve bir prototipini ürettiği hava temizleme ve arındırma cihazı, solunan havayı ortam içerisinden çekerek akışkanlıkla temizleme ve arındırma özelliğine sahip. Hava Temizleme ve Arındırma Sistemi (HATEMAR) ismini sunduğumuz cihaz, hasta odalarında bilhassa Kovid-19 virüsünün bulaşıcılığının önüne geçerek hasta ve sağlık personeli izolasyonu için geliştirildi.” verisini verdi.

Hava temizleme ve arındırma özelliği tespit edilen cihazın bireysel kullanımlarında ideal bir yapıda olabileceği gibi takım olarak kullanılabilecek yapıda da tasarlandığını izah eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Günümüz hava temizleme sistemlerinde ise hastadan yayılabilecek virüsleri etraf içindeki şahıslara zarar vermeden kısa sürede bölgesinde etkisizleştirebilecek hava sterilizasyonu mümkün kılabilecek tasarıma şimdilik rastlamadık. Okulumuzda tasarlanan hava temizleme sistemi ise hastadan yayılabilecek mikroorganizmaları ve Kovid-19 dahil olmak üzere bütün virüsleri bir dakika içinde etraf içerisindeki kişilere zarar vermeden etkisizleştirebiliyor. Cihazımız, arındırma etkinliğinde ise teneffüs edilecek havada ya da yüzeyde yan ürün, artık ve sağlığa zararlı madde oluşturmuyor. Sistem taşınabilir boyutta ya da mekanlara montajlanabiliyor.”

Yılmaz, hastadan ya da havadan yayılabilecek virüslere ya da pis havaya maruziyeti önleyebilecek tasarıma sahip düzenin sağlık sektörüne mühim katkı sağlayacağını söyledi.

Orhan Yılmaz, tasarımın, yalnızca Kovid-19 salgını için değil ileride havayla ya da etrafdan bulaşabilecek diğer diğer salgınlara karşı da tedbir alınabilecek yapıda olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri