Ekonomi

Merakla Beklenen Köprülerde Çalışmalar Sürüyor

Abone Ol  
 

Dünya çapında son yıllarda olduğu gibi ülkemizde de otoyollar üzerine inşa edilen ekolojik köprüler sayesinde doğa ve doğal yaşam korunmuş oluyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız, bu bağlamda yatırımlar tarafından yalnızca insana sağlanan faydayı değil, bu yatırımların doğaya ve doğal yaşama etkisini de hesaba katıyor. Bu kapsamda da bir süredir ülkemizde ekolojik köprü çalışmaları uygulamaya geçiliyor. Bu ekolojik köprülerden dört tanesinin inşaatı tamamlanırken üçü ise halen yapım aşamasında bulunuyor.

Ekolojik köprü çalışmaları sayesinde birbirinden kopmuş olan ormanlık alanlar yeniden bağlantılı hale getirilebiliyor. Ekolojik koridor sayesinde de hayvanların izlediği rotalar ve yol geçişleri bozulmamış oluyor.

Ekolojik Köprü Bulunan Yerler

Ülkemizde Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde bir adet, İstanbul – İzmir otoyolu üzerinde iki adet ve İzmir – Çeşme otoyolunda bir adet olmak üzere inşaatı tamamlanmış ve aktif olarak kullanılan toplam dört adet ekolojik köprü yer alıyor. Bunların yanında Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe otoyolu üzerinde bir adet ve İzmir – Çeşme otoyolu üzerinden iki adet olmak üzere toplamda 3 tane ekolojik köprünün inşaatı kapsamında çalışmalar ise halen devam ediyor.

Son on yıllar içerisinde küresel ölçekte artan inşaat çalışmaları ve insanın yaşam alanının hayli genişleyerek doğayı, doğal yaşamı ve hayvanların yaşam alanlarını gasp etmesi nedeniyle gündeme gelen ekolojik köprüler ve geçitler dünya çapında oldukça tercih edilmeye başlanan bir inşaat türüne dönüşmüş durumda. Ülkemizde de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde büyük bir özveri ile söz konusu çalışmalar sürdürülüyor.

Ekolojik köprülerin inşaatı ve kullanımı sayesinden doğal yaşam ve hayvanların yaşam alanları gasp edilmemiş oluyor. Ayrıca tüm bu hayvanların alışık oldukları bir biçimde güven içerisinde doğada yer değiştirmeleri ve su kaynaklarına ulaşmaları da büyük ölçüde sağlanıyor. Son olarak trafik kazaları ve yabani hayvanların görebileceği muhtemel zararlar minimum düzeylere indiriliyor. İlerleyen yıllarda söz konusu ekolojik köprü sayılarının daha da artması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri