EkonomiGenelGündem

Memur maaşları toplu sözleşme ve enflasyon farkı dolayısıyla yüzde 7,33 arttı

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Aralık 2020 dönemi enflasyon bilgilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) geçtiğimiz yılın ikinci %50 sinde aşağı yukarı yüzde 8,37 arttı.

Abone Ol  
 
61 / 100

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Aralık 2020 dönemi enflasyon bilgilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) geçtiğimiz yılın ikinci %50 sinde aşağı yukarı yüzde 8,37 arttı. Böylece 6 aylık dönemde, geçtiğimiz yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme kapsamında yapılan yüzde 4’lük zam aşıldı. Bu amaçla aşağı yukarı yüzde 4,33’lük enflasyon farkı ödenmesi hali meydana çıktı.

Bu yılın ilk %50 sinde uygulanacak toplu sözleşme hükmü tarafında memur maaşlarına yüzde 3 artış yapılması öngörülüyordu. Buna yüzde 4,33’lük enflasyon farkının eklenmesiyle memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin maaş ve aylık artışı yüzde 7,33 oldu.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Ocak’ta alacak.

Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları da geçtiğimiz yılın son 6 aylık enflasyonu miktarında artacak. Bu miktar aşağı yukarı yüzde 8,37’ye karşılık geliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri