GenelGündemHaberPolitika

Meclis vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile istihdam için mesai yapacak

Teklifle, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, bütün idari para cezaları, KYK borçları ile Hazine alacaklarını amacıylae alan vergi borçları yapılandırılacak.

Abone Ol  
 
56 / 100

Meclis, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile Kovid-19 salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkisinin azaltılmasını sahibi olan yasa öneriyi üzerindeki mesaisine devam edecek.

Genel Kurul, 10 Kasım Salı günü saat 15.00’te toplanarak, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi üzerindeki müzakerelerini sürdürecek. Geçen haftaki görüşmelerde önerinin ilk 20 maddesi kabul edilmişti.

Teklifle, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, bütün idari para cezaları, KYK borçları ile Hazine alacaklarını amacıylae alan vergi borçları yapılandırılacak.

Çiftçilerin Tarım Kredi kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırılabilecek.

İşsizlik ödeneğinden yararlandırılanların, işten ayrılmalarını takip eden 90 gün içersinde işe girmeleri ve 12 ay vakit ile kesintisiz hizmet akdine tabi çalışmaları durumunda, işsizlik ödeneğinden yararlandıkları vakit amacıyla hesaplanacak uzun vadeli sigorta primleri, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Cumhurbaşkanı, kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerini istihdam etmesi durumunda işverene sağlanan prim desteği bir önceki sene ortalamasına ek istihdam edilen şahıslar amacıyla 12 ay, bu bireyin kadın, genç ya da engelli olması durumunda 18 ay vakit ile, işverene sağlanan prim teşviki ve ek istihdam gerçekleştiren işverene gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteği uygulamasının zamanını 31 Aralık 2023’e kadar uzatmaya yetki sahibi olacak.

Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının zamanını 30 Haziran 2021’e kadar uzatabilecek.

Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların normal çalışma vakitlerine dönmeleri durumunda işverene ödenen ve İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanan prim desteği zamanını de 30 Haziran 2021’e kadar uzatmaya yetki sahibi olacak.

Ayrı bir iş yeri açmaksızın ve endüstri tarzı ya da seri üretim yapabilen makine, alet kullanmaksızın oturdukları evlerde imal ettikleri malları internet ve aynısı elektronik ortamlar üzerinden satanların bu faaliyetleri muaflık kapsamına alınacak. Bu muafiyetten faydalanılabilmesi amacıyla vergiden muaf esnaf belgesi alınması, Türkiye’de kurulu bankalarda bir ticari hesap açılması, bütün hasılatın münhasıran bu hesap vasıtasıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının tespit edilen tutarı aşmaması gerekecek.

Yurt dışında tespit edilen para, altın, döviz, menkul değer ve başka sermaye pazarı araçlarını, 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’deki banka ya da aracı kuruma belirten gerçek ve tüzel şahıslar, bu varlıklarını serbestçe tasarruf edebilecek. Bu varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi araştırması ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihi, Kovid-19 salgınının olumsuz etkisi nedeniyle 1 Ocak Ayı 2021’den 31 Aralık 2023’e ertelenecek.

Belirli vakitli iş sözleşmesi, işçinin 25 yaşını doldurmamış ya da 50 ve daha yukarıya yaşta olma koşulunu sağlaması kaydıyla, sahip olunan koşullar aranmadan yazılı yapılabilecek.

Komisyonlar

Plan ve Bütçe Komisyonunda 2021 senesi bütçesi görüşmeleri de devam edecek.

Komisyonda 10 Kasım Salı günü Adalet Bakanlığı, 11 Kasım Çarşamba günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 12 Kasım Perşembe günü Milli Savunma Bakanlığı, 13 Kasım Cuma günü Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların bütçeleri ele alınacak.

Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu, 11 Kasım Çarşamba günü toplanacak. Kamu denetçilerinin belirlenmesi amacıyla alt komisyon raporunun ele alınacağı toplantıda, kamu denetçilerinin seçimi ve yemini yapılacak.

Çocuk Hakları Alt Komisyonu da çarşamba günü toplanacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü’nün çocuk işçiliğiyle ilgili sunumunun yer alacağı toplantıda, alt komisyonun 2020 senesindaki çalışmaları ile 2021 senesi planı değerlendirilecek.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri