EğitimGenel

MEB: 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar eğitim öğretime uzaktan eğitimle devam edilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda alınan karar gereği uzaktan eğitimin nasıl uygulanacağıyla alakalı yazılı açıklama yaptı.

Abone Ol  
 
63 / 100

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan karar gereği uzaktan eğitimin nasıl uygulanacağıyla alakalı yazılı açıklama yaptı.

Dünyada ve Türkiye’de salgının seyrinde yaşanan yükselişten eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime devam eden öğrenci, öğretmen ve çalışanların etkilenmemesini hedeflediklerini altını çizen Selçuk, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri tarafında Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki Kabine Toplantısı’nda alınan karar gereği 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Ayı Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve süregelen bütün eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yolu ile devam edeceğiz.

Bakanlığımıza bağlı bütün okul öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel öğretim kursları da bu kapsamda olacaklar. Destekleme ve yetiştirme kursları ve takviye kurslarında da bu süreçte yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.”

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki “bireysel eğitimler”

Selçuk, açıklamasında “5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki ‘bireysel eğitimler’ yüz yüze gerçekleştirilebilecektir.” verisini paylaştı.

Uzaktan eğitim haftalık ders programlarının okul yönetimlerinin koordinesinde öğretmenler doğrultusundan öğrenciler ve velilerle paylaşılacağını açıklayan Selçuk, okul yöneticileri ve öğretmenlerin ara tatil boyunca yeni dönemdeki uzaktan eğitim süreçlerini öğrencileriyle işledikleri ders mevzularına ve müfredat programına göre yapılandıracağını belirtti.

Selçuk, bu vakit zarfında ana noktaları TRT EBA kanalları olmak üzere, canlı sınıf uygulamaları, EBA internet platformu, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla öğrencilerin yanındaa olacaklarını vurguladı.

“31 Aralık’a kadar yüz yüze ya da uzaktan hiçbir imtihan yapılmayacak”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “31 Aralık 2020’ye kadar yüz yüze ya da uzaktan hiçbir imtihan yapılmayacak, imtihanlarla alakalı planlamalar salgın sürecinin seyrine göre ilaveten gerçekleştirilecek, okul yönetimlerimiz ve öğretmenlerimiz vasıtasıyla öğrencilerimize duyurulacaktır. Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından mesul olacaklardır.” ifadesini kullandı.

Yeni eğitim öğretim yılıyla bir arada 112 branşta 812 öğretmenin görev yaptığı, 13 stüdyoda 1653 ders videosunun hazırlanarak yayına sunulduğu TRT EBA Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise kanallarının haftalık ders programlarını 18 milyon öğrenci velisinin cep telefonlarına kısa mesaj servisiyle ulaştıracaklarını da belirten Selçuk, ders yayınlarının öğrencilerin telafi ve pekiştirmelerine imkân sağlamak için günde üç kez tekrarlanarak ekrana gelmeye devam edeceğini aktardı.

“30 bin tableti daha 10 gün içinde öğrencilerimize ulaştırmış olacağız”

Bakan Selçuk, kamu kurum ve kuruluşları, mahalli yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatifler vasıtasıyla gönderilen 60 bin tablet bilgisayarın resmi bilgiler ışığında hazırlanan dağıtım stratejisine göre öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdıklarını anımsatarak, şu şekilde devam etti:

“Dağıtımlarımız, destek kampanyaları ve tedarik süreçleriyle eş vakitli olarak devam etmektedir. 30 bin tableti daha 10 gün içinde öğrencilerimize ulaştırmış olacağız. Dağıtımını gerçekleştireceğimiz 500 bin tablet bilgisayarın tedarik süreci tamamlanmakta olup yıl sonuna kadar öğrencilerimize teslim etmiş olacağız. Paydaşlarımızın da desteği sayesinde olası olan en kısa vakitde gereksinimi olan öğrencilerimizin tamamına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Canlı sınıf uygulamaları

Uzaktan eğitime başlanan 23 Mart 2020’den bugüne 49 milyon 768 bin ders saati hizmet veren canlı sınıf uygulamalarının bu vakitçte de aktif olarak hizmet sunacağını belirten Selçuk, EBA canlı sınıf ve seçenek uygulamaların sisteme entegrasyonuyla bir arada günlük aşağı yukarı 2 milyon ders yapabilme kapasitelerinin bulunduğunu kaydetti.

Bakan Selçuk, canlı sınıf ders saatlerinin ise öğretmenler doğrultusundan öğrenci ve velilere ilaveten bildirileceğini ifade ederek, “9,1 milyar tıklanma oranıyla dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim internet sitesi unvanını elde eden EBA internet portalımız ise 1700’den çok ders ve 40 binin üstünde zengin, itimat edilir ve etkileşimli içerikle öğrencilerimizin hizmetinde. EBA’da mevzu ve kazanımlarla eşleştirilmiş videolu ya da etkileşimli anlatımlar, alıştırmalar, özetler, infografikler, proje dokümanları, öğretmenlere özel içerikler, 5 binden çok kitap ve 240 binden çok soru öğretmen ve öğrencilerimize sunulmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkezi imtihanlara hazırlanan öğrenciler

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Merkezi imtihanlara hazırlanan öğrencilerimiz için imtihan müfredatının uzaktan eğitim sürecine uyumlu duruma getirilmesiyle alakalı çalışmalarımız sürmektedir. Ayrıntıları önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşılacaktır.” ifadesini kullandı.

Öğretmenler ek ders ücretlerini almaya devam edecek

Bu süreçte öğretmenlerin de çalışmalarını uzaktan sürdüreceğini, uzaktan eğitim için okullara gelerek bilgisayar ve kamera gibi araçlardan da yararlanabileceğini kaydeden Selçuk, “Zümre öğretmenlerimiz ise uzaktan eğitim sürecini takip ve koordine etmek suretiyle haftada en az 1 gün okullarımıza geleceklerdir. Öğretmenlerimiz uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerini almaya devam edeceklerdir.” dedi.

Bakan Selçuk, “Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde ise ilk defa tanı alacaklar için yüz yüze hizmet verilmeye devam edilecektir. Bu süreçte okullar arası nakil müracaatlarında 18 Kasım 2020’ye kadar yapılan müracaatlar işleme alınacak, 31 Aralık 2020’ye kadar yeni müracaat alınmayacaktır.” verisini paylaştı.

“Aralık ayının son haftasındaki tabloya göre takvimimizi kamuoyu ile paylaşacağız”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, açıklamasında ilaveten şu değerlendirmeyi yaptı:

“Öğrencilerimizin güveni, huzuru, mutluluğu ve başarısı için velilerimiz, öğretmenlerimiz, okul yöneticilerimiz ve bütün eğitim ailemizle birbirimize kenetlenmemiz gereken bir süreçteyiz. Tedbirlerimizi hijyen standartlarına bağlı olarak en üst düzeyde aldığımız, çocuklarımızın okul bahçelerindeki ve sınıflarındaki temassız oyunlarını bile tasarladığımız yüz yüze eğitime aşamalı geçiş sürecimize en hızlı şekilde tekrar başlamak en büyük temennimizdir.

Gönül istek ederdi ki bu arayı vermeyelim hem de dünya ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda bulunduğu gibi bütün sınıf düzeylerimizle okullarımızla buluşalım. Ancak ülke genelindeki koşullar nedeniyle bu tür bir kararı alabilmek halinde kaldık. Tabii ki çağrımızı yinelemekten vazgeçmiyoruz: Çocuklarımızın geleceği için ‘Herkesin desteğine gereksinimiz var, lütfen kurallara uyalım.’ Aralık ayının son haftasındaki tabloya göre okullarımızda yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamamızı ve takvimimizi kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca, 7/24 devrede olan EBA Asistan, MEB Asistan ve 44 0 632 MEBİM davet merkezimizle vatandaşlarımızın uzaktan eğitimle alakalı bütün sorularına yanıt vermek üzere hazır bulunduğumuzu duyurmak isterim.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri