Genel

‘Maviyle yeşilin birleştiği yer’de hedef 1 milyon ziyaretçi

"Maviyle yeşilin birleştiği yer"de amaç 1 milyon ziyaretçi !!!!

Abone Ol  
 

“Maviyle yeşilin birleştiği yer”de amaç 1 milyon ziyaretçi

Aydın’ın Kuşadası eyaletinde “maviyle yeşilin birleştiği yer” olarak tanınan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, bu sene 1 milyon ziyaretçi ağırlamayı amaçliyor. ( Ferdi Uzun – Anadolu Ajansı )

Aydın’ın Kuşadası eyaletinde “maviyle yeşilin birleştiği yer” olarak tanınan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, bu sene 1 milyon ziyaretçi ağırlamayı amaçliyor.

Doğası, koyları, endemik bitki türleri ve nesli tükenmekte olan hayvanların yer aldığı Kuşadası eyaletindeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, yeni normalleşmeyle beraber yurttaşların tercih ettiği noktalardan oldu.

Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turistin geldiği milli park, bu sezon Kovid-19’un gölgesinde misafirlerini ağırlıyor.

Milli parka girişte, İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, maske denetimi yapıp ziyaretçilerin ateşlerini ölçüyor. Koylarda da jandarma ve milli park görevlileri sosyal uzaklık kurallarına uymaları konusu ile ilgili vatandaşlara uyarılarda bulunuyor.

Milli Park Müdürü Koray Aşık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Maviyle yeşilin birleştiği yer” olarak tanınan milli parkın 27 bin 600 hektarlık alana sahip olduğunu ve Kuşadası, Söke ve Didim ilçelerini kapsadığını söyledi.

Bölgede 804 tür bitki türünden 33’ünün endemik olduğuna ilgi çeken Aşık, aynı vakitte 37 memeli, 45 sürüngen ve 256 kuş türünün barındığını, milli parkın delta evresinde da nesli tükenmekte olan tepeli pelikanın ürediğini ifade etti.

“Yıl sonuna kadar 1 milyon ziyaretçi”

Geçen sene 1 milyon 500 bin bireyi ağırladıklarını açıklayan Aşık, şunları kaydetti:

“Bu sezon yeni normalle beraber 1 Haziran’da açtığımız milli parka kısa vakitde rekor ziyaretçi geldi. Şu anda 600 binin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaştık. Pandemi vakitci devam ettiği amacıyla lüzumlu önlemlerimizi de alıyoruz. Ziyaretçilerimiz doğrulusunda sarfedilen tesisleri her gün dezenfekte ediyoruz. Ziyaretçilerimizin sağlığı ve güvenliği amacıyla her türlü önlemi alıyoruz.

Geçen seneye göre günlük ortalamanın üzerinde bir ziyaretçi geldi. Bunu da ziyaretçilerimizin uzun vakit evde kalmalarına ve milli parkı özlemelerine bağlıyoruz. Burası ziyaretçilerimizde bundan sonra bir kültür oluşturdu. Dolayısıyla çok ciddi talep var.”

İçerideki vasıta ve birey miktarını da sınırlı tuttuklarını açıklayan Aşık, “Pandemiden ötürü yurttaşların sağlığı ve güvenliği amacıyla belli bir vasıta kapasitesinin üzerinde vasıta almıyoruz. Günlük 2 bin vasıta ile 10 bin bireyi alıyoruz, bunun üzerini almıyoruz. Sanıyorum sene sonuna kadar 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaşırız.” diye konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri