Ekonomi

Marketlerde İndirim Oyununa Dikkat!

Sözde indirim kampanyaları için harekete geçildi!

Abone Ol  
 
64 / 100

Bazı marketlerde sıklıkla karşılaşılan tüketiciyi yanıltıcı sözde indirim kampanyaları için harekete geçildi. Bu hususta vatandaşlar tarafından yapılan şikayetler üzerine 5 yıl içerisinde 240 adet firma cezalandırıldı. 160’ı Reklam Kurulşkın indirim kampanyası için 3 milyon TL seviyesinde ceza kesildi.

Bazı marketlerde sık sık görülen “efsane fırsat, cazip indirim, alışveriş çılgınlığı” gibi tüketiciyi tamamen yanıltmayı amaçlayan çeşitli kampanyalara göz açtırılmıyor. Bu gibi kampanyaların yapıldığı marketlerden alınmış olan indirimli ve kampanya kapsamındaki ürünler için vatandaşlar resmi kurumlara şikayet yağdırıyor. Bu çerçevede Reklam Kurulu’nun son beş yıllık zaman zarfı içerisinde 240 adet firmaya indirimli satış kapsamında mevzuatları ihlal ettikleri gerekçesi ile tüketiciyi yanıltan reklamları durdurma ve idari para cezası kestiği öğrenildi.

Marketlerde İndirim Oyununa Dikkat! 2 – indirim

Etiketlerde Yazan İndirim Uygulanmıyor

Marketlerin yanı sıra internet siteleri üzerinden tanıtımı gerçekleştirilen ürünler ile ilgili de fiyatın gerçeğe aykırı olması, vaat edilen indirimin uygulanmaması gibi çeşitli konularda vatandaşlardan yüzlerce şikayet geldiğinin belirtilmesi üzerine yapılan incelemeler sonucunda 160’ı aşkın indirim kampanyasına mevzuatı ihlal ettikleri için 3 milyon TL’ye yakın ceza kesildiği kaydedildi. İncelemeler sonucunda, ürünlerin reel bir biçimde gerçekleşmemiş olan piyasa fiyatlarının bir hayli üzerindeki fiyatlardan indirim yapılarak satışa çıkarıldığı belirtildi. Ayrıca söz konusu indirim kampanyalarında, hangi ürünün tam olarak indirimin öznesi olduğu veya indirimin ne zaman başlayıp ne zaman sonlandığı gibi konularda net bilgilerin yer almadığı kaydedildi. Bu nedenle de bahsi geçen vatandaşı yanıltıcı indirim kampanyalarında bilerek ve isteyerek vatandaşın kafasında anlam karışıklığı yaratacak ifadelere yer verildiğinin altı çizildi. Bazı dijital alışveriş sitelerinde ise ürünlerin sürekli bir biçimde indirimli fiyat üzerinden satışa çıkarıldığı ve bu durum sebebiyle tüketici nezdinde söz konusu ürünün indirim öncesi etiket fiyatı üzerinden hiçbir zaman satılmadığı algısının oluşturulduğu tespit edildi. Konu ile ilgili derhal harekete geçen birimler, indirimli ürünlerin takibinin daha sıkı olacağını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri